خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۸۹, 16th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۸۹/۰۳/۲۲ ساعت ۱۲:۴۸:۴۵

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  واقعه کوی نتیجه رفتار خودسرانه برخی نیروهای یگان ویژه بود

واقعه کوی نتیجه رفتار خودسرانه برخی نیروهای یگان ویژه بود

خبرگزاری هرانا – با نزدیک شدن به سالگرد کودتای انتخاباتی سال گذشته و همچنین حمله وحشیانه به کوی دانشگاه، احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی، در گفتگو ای با هفته نامه سروش هفتگی، با انتقاد از رفتار خودسرانه برخی نیروهای یگان ویژه در ماجرای کوی دانشگاه تهران، حضور پیشگیرانه(!) پلیس را در محیط‌های دانشگاهی یکی از راههای جلوگیری از وارد آمدن خسارت‌های بیشتر در موارد مشابه دانست.

به گزارش دانشجونیوز احمدی مقدم در مورد فجایع کوی دانشگاه و کهریزک گفته است: “من اگر اشتباهی کرده باشم می‌گویم و معذرت می‌خواهم. حوادث اخیر فتنه بود و من به خبرنگاری گفتم کهریزک تلخ‌ترین حادثه پارسال بود.”

 

احمدی مقدم در حالی حملات وحشیانه نیروهای لباس شخصی به همراهی نیروهای انتظامی به کوی دانشجویان دانشگاه تهران را “فتار خودسرانه” دانسته است که پیش از این نیز سابقه حمله به دانشجویان در کارنامه نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی وجود دارد.

همچنین اظهارات دانشجویان دانشگاه تهران در مورد وقایع حمله به کوی دانشگاه در خرداد ماه سال گذشته و همکاری نیروهای نظامی و لباس شخصی در حمله به دانشجویان و همچنین انتقال آنان به ساختمان وزارت کشور و ضرب و شتم دانشجویان در آن ساختمان، نشان دهنده همکاری کامل نیروهای امنیتی در سرکوب دانشجویان در خرداد ماه سال گذشته است.

چندی پیش نیز فیلم این حمله وحشیانه به دانشجویان کوی دانشگاه از شبکه بی بی سی پخش شد که در قسمتی از آن صدای یکی از مهاجمان در فیلم نشان میدهد این حمله به دستور سردار عزیزالله رجب‌زاده فرمانده وقت نیروی انتظامی تهران بزرگ، صورت گرفته است.

پیش از این نیز محسن کوهکن، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفته بود که نیروهای انتظامی با درخواست فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه تهران وارد کوی دانشگاه شده بودند؛ سخنانی که فرهاد رهبر آن را تکذیب کرد و اعلام داشت در آن شب هیچ کدام از مسئولان کوی دانشگاه حضور نداشتند.

البته این درگیریها بین مسوبین این جنایات ادامه داشت. آن طور که روزنامه اعتماد ملی نوشته بود، در پی تحقیقات برخی نمایندگان مجلس روشن شد که شورای تامین استان مجوز ورود به کوی دانشگاه را به نیروهای انتظامی و بسیجی داده‌است. پیش از این رسانه‌های دولتی ادعا کرده بودند که حمله به درخواست دانشگاه تهران انجام شده‌است.

اکنون بعد از گذشت یک سال از این فاجعه در اینکه رییس دانشگاه تهران و وزارت علوم باید پاسخ گوی این واقعه باشند شکی نیست، ولی در دولتی که با کودتا سر کار آمده است نباید انتظار داشت که هیچ ارگانی از این دولت پاسخگو به مردم باشند. از نیروی انتظامی که وظیفه اصلی خود را سرکوب مردم می داند نیز انتظار پاسخگویی وجود ندارد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید