خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  انتقام در برنامه تقاطع/ مهرداد نصرتی

انتقام در برنامه تقاطع/ مهرداد نصرتی

از چند روز قبل تلوزیون ، این جعبه جادو ، دم به ساعت تبلیغ می کند که راز قتل یکی از کشته شدگان اعتراضات مردمی در مستندی موشکافی شده و حتما ببیینید که اگر نه ، از کف تان می رود..

ساعت موعود فرارسیده است . من هم مثل شما مشتاقم ببینم چه خبر است ؟ آیا اینبار واقعیت خودش را نمایان خواهد کرد یا قرار است دوباره دکتر آرش حجازی رنگ روی لباس ندا بریزد و بعد ندا از کشور خارج شده به اروپا برود و هرهر به ریش ما مردم ساده لو بخندد؟ یا نه ، ببینیم که ندا اقاسلطان کشته شده است اما قتل بدست خود همان دکتر صورت گرفته و به انگلیس گریخته است تا قرار بگذاریم فردا جلوی سفارت انگلیس تئاتر درست کنیم و از دولت انگلیس بخواهیم قاتل را به ما پس بده وگرنه ….

هیس ! فیلم شروع شد .

خانمی سیاه چرده تولید این فیلم مستند را بعهده دارد .نمیدانم مال کجای دنیاست و با چه نیتی اینکار را انجام می دهد ولی حداقلش آن است که حتما ساختن مستند تقاطع برای تولید کننده آن ارزشش را داشته است ( از شیر مادر حلالترش).

بازیگران اصلی این مستند خود خانم تهیه کننده است به همراه دوست ندا ، دوست دکتر حجازی ، استاد ندا و آقای کارگر ، بسیجی مظنون به قتل که گویا وسط ساختن فیلم بر سر دوست ندا فریاد هم می کشد و اشک ایشان را جاری می کند که می گوید: از من دعوت شده بود وگرنه هرگز شرکت نمی کردم .شما حق ندارید با من اینگونه برخورد کنید. اما بهرحال کارگر هم ناراضی است چون می گوید مجبورم با ماسک در اماکن عمومی حاضر شوم چرا که عکس مرا همه جا پخش کرده اند و اگر مردم مرا شناسایی کنند …. اما من بی گناهم و…..

بی صبرانه انتظار کشیدم تا حداقل در آخرین لحظه معما حل شود که ظاهرا هم حل شد: یک خانم که گویا از تروریست های وابسته به گروهک منافقین است گلوله را در حالی شلیک می کند که اسلحه کمری اش داخل کیف زنانه او قرار دارد و بعد هم دور می شود البته تکلیف آن جماعتی که کنار او در حال گذر هستند و صدای گلوله را می شنوند و اینکه چقدر او حرفه ای است که از داخل کیف با این دقت شلیک می کند و در آن ازدحام و رفت و آمد به کسی دیگری آسیب نمی رسد و گلوله درست می خورد به کسی که از قبل برای قتل او برنامه ریزی شده است بماند .خودمان را می زنیم به آن راه و فقط می گوئیم : عجب قاتل حرفه ای !

معما حل شد .همگی به سلامت . فوتبال را بچسب . هیس ! جام جهانی شروع شده ! مگر خبر نداری!؟ فرانسه – اروگوئه . پیامک بزن جایزه ببر!

فقط با عذرخواهی این وسط چند تا اشکال کوچک وجود دارد که آنها هم حتما راه حلی دارند فوتبال که تمام شد اگر فرصت داشتید برای مخاطبان تشریح بفرمائید ….. منظورم داغ جگر خانواده آقاسلطان است که این فیلم هم آبی بر آن آتش گدازنده نشد و علت ممنوع الفاتحه بودن قبر او و …. ( بوق تبلیغاتی این غربی های فلان فلان شده هم که نمی گذارند قضیه فیصله پیدا کند).

و البته یک سئوال کوچک هم برای بنده مانده است که انشاء الله جوابی اسلامی – انسانی داشته باشد نه پاسخی انقلابی !!!!

می گویم بیائید اصلا فرض کنیم ندا را منافقین کشتند …. نه …. او را اسرائیلی ها کشته اند …. نه اصلا او را خود خود اوباما به قتل رسانده است خُب .راضی شدید ؟اما آخر مگر درد این مردم فقط پیدا شدن قاتل نداست ؟ مگر تنها کسی که این میان گلوله خورده یا با هر روش دیگری به قتل رسیده است ندا بوده است ؟ باقی مقتولین چه ؟یعنی می گوئیدهمه انها بدست منافقین به قتل رسیدند ؟حتی چهار نفری که زیر شکنجه و در کهریزک کشته شدند و رسانه های دولتی هم قتل آنها را تائید کردند؟ حتی …. حتی … حتی ….

واقعیت این است :

اگر قرار بوده تا این فیلم پاسخی دندان شکن باشد به مستندی که تلوزیون های غربی در مورد ندا آقاسلطان پخش کردند ، دست مریزاد به این صدا و سیما . حسابی از پس کار برآمدید . رویشان کم شد . ولی ….. ولی اگر این فیلم می خواهد پاسخی منطقی باشد به مردمی که سئوالشان چرایی قتل این همه انسان ، این همه جوان است ، آنهم فقط بخاطر اعتراضی مدنی که در قانون اساسی محق به آن بودند ، هستند و خواهند بود ، باید بگویم پاسختان دندان شکن نبود برادران ! بلکه پاسخ شما قلب شکن بود و الحق و الانصاف قلب همه ما را به درد آورد. بازهم دست مریزاد!

انتقام

می زند

اما نمی داند که را ،

می کُشد

امّا نمی داند چرا

من خود اویم و می داند که ام

پس مرا از خویش می راند چرا ؟!

یاد او رفته زبان مادریش؟

یا دلش …؟

شاید کر و کور است؟

نه…!

چشمهایم شعر خشمم را سرود

از نگاه من نمی خواند چرا ؟!

من که می فهمم تو را اما چرا پس غریبه شد نگاه ما دو تا

آشنا بودیم اما مدتی است به غریب دور می ماند چرا ؟!

من همان آیینه ام تصویر تو

که خطا دیدی و دشمن کُشتی ام

از غبار آنکه بگیرد انتقام

پس نمی آید که بستاند چرا

قد علم کردی بروی خود وبعد

اسلحه روی خودت هم می کشی ؟!

پس نمی آید چرا آن دست غیب

تا تو را برجات بنشاند چرا ؟

 

مهرداد نصرتی(مهر شاعر)

منبع: کلمه

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید