خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کانون صنفی معلمان ایران خواستار آزادی تمامی زندانیان صنفی، سیاسی و عقیدتی شد

کانون صنفی معلمان ایران خواستار آزادی تمامی زندانیان صنفی، سیاسی و عقیدتی شد

کانون صنفی معلمان ایران در بیانیه ای به مناسبت سالگرد انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۸۸ خواستار آزادی تمامی زندانیان صنفی، سیاسی و عقیدتی شد.

در این بیانیه، روزهای سپری شده از ۲۲ خرداد سال گذشته تاکنون به عنوان روزهای سخت و خونین برای مردم ایران توصیف شده است.

این تشکل صنفی معلمان ایران با توصیف روز ۲۲ خرداد به عنوان سالگرد کودتای انتخاباتی، برخوردهای صورت گرفته در یک سال اخیر، از جمله بازداشت صدها نفر و کشته شدن و یا اعدام شماری از بازداشت شدگان را محکوم کرد.

در بیانیه کانون صنفی معلمان ایران همچنین به اسامی برخی از فعالان زندانی حقوق معلمان اشاره شده است که از جمله در تهران، مشهد و یزد بازداشت شده اند.

از جمله این بازداشت شدگان، هاشم خواستار، رسول بداقی، عبدالله مومنی، محمد داوری، علی اکبر باغانی، محمود بهشتی لنگرودی، اسماعیل عبدی، قربان احمدی، حسین باستانی نژاد، علیرضا هاشمی، فرج الله زنده دلان، محمد علی شیرازی و شاهانی هستند.
بر اساس گزارش ها، اکثر این زندانیان از شرایط مناسبی در زندان برخوردار نیستند.

یکی از این زندانیان، هاشم خواستار است که در شهریور سال گذشته بازداشت و در دادگاه تجدید نظر به دو سال حبس محکوم شد.

صدیقه مالکی فرد، همسر آقای خواستار، در مورد آخرین وضعیت وی می گوید که از زمان بازداشت این فعال حقوق معلمان، تاکنون به وی مرخصی داده نشده است.

خانم مالکی فرد همچنین اشاره می کند که چشمان هاشم خواستار به دلیل فشار خون بالا دچار مشکل شده است.

کانون صنفی معلمان ایران در بیانیه خود همچنین به دو فعال حقوق معلمان؛ عبدالرضا قنبری و محمد امین آگوشی اشاره کرده است که محکوم به اعدام شده اند.

آقای قنبری به ارتباط با سازمان مجاهدین خلق و آقای آگوشی به ارتباط با احزاب کرد و محاربه متهم شده اند.

این در حالیست که کانون صنفی معلمان ایران در گذشته این اتهام ها را رد کرده است.

کانون صنفی معلمان ایران در ادامه با تاکید بر لزوم روشنگری در مورد وضعیت ایران از سوی معلمان گفت که هیچ ملت و جامعه ای بدون آگاهی به رستگاری و دموکراسی نمی رسد.

این تشکل صنفی معلمان در عین حال به دولت در مورد برخوردهای یک سال اخیر هشدار داد و خواستار آزادی تمامی بازداشت شدگان و نیز تحویل اجساد اعدام شدگان روز ۱۹ اردیبهشت، از جمله فرزاد کمانگر، معلم در کامیاران، به خانواده شان شد.

فرزاد کمانگر همراه با چهار زندانی سیاسی دیگر در تهران به اتهام های امنیتی اعدام شدند.

در حالی که دادستان عمومی و انقلاب تهران از این اعدام ها دفاع کرده، اما شمار بسیار زیادی از سازمان های حقوق بشری در ایران و جهان از این اقدام به شدت انتقاد کرده و آن را مثال دیگری از نقض حقوق بشر در ایران دانسته اند.

 

منبع: رادیو فردا

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید