خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  مصاحبه با برادر محبوبه کرمی در خصوص پرونده وی

مصاحبه با برادر محبوبه کرمی در خصوص پرونده وی

روز شنبه پانزدهم خردادماه، تولد محبوبه کرمی بود که به این مناسبت شب پیش از آن، زندانیان زن سیاسی که در بند نسوان اوین حضور داشتند، برای وی جشن کوچکی برگزار کردند. همچنین به این مناسبت، جمعی از فعالان کمپین یک میلیون امضاء به دیدار خانواده وی رفتند. در این دیدار، گفتگوی کوتاهی با برادر محبوبه، صورت گرفت که شرح آن در ادامه آمده است.

آقای کرمی، اگر ممکن است به طور مختصر توضیح دهید که روند بازداشت، پرونده و پیگیری های شما در این مدت به چه صورت بوده؟

محسن کرمی: بازداشت محبوبه ۱۱ اسفند ۸۸ اتفاق افتاد، مأمورینی که به خانه مراجعه کردند ۳ نفر بودند که با حکم دادستانی برای بازداشت آمدند و مقداری از وسایل شخصی محبوبه را نیز ضبط کردند و خود او را بردند. بعد از یک هفته، متوجه شدیم که او در زندان اوین بازداشت است و طی تماسی که داشت اطلاع داد که در بند ۲ الف سپاه نگه داشته می شود. روز اول فروردین طی تماسی که از طریق مأمورین دادسرای مستقر در اوین با ما گرفته شد توانستیم حضوراً او را ملاقات کنیم که در این ملاقات محبوبه به ما گفت که در روز اول بازداشت اش توسط یکی از بازجویان مورد بدرفتاری و زد و خورد قرار گرفته که با توجه به افسردگی که محبوبه داشت و شرایط جسمانی ضعیف او، این مسئله خیلی نگران کننده بود.

در این مدت، بصورت مکرر به دادگاه انقلاب مراجعه کردم که تا امروز همیشه جواب این بوده که پرونده هنوز در دادگاه انقلاب نیامده و در داسرای مستقر در اوین است. من هم برای تقاضای ملاقات حضوری و اطلاع از وضعیت محبوبه به دادستانی مراجعه کردم. زمانی که سرانجام موفق به ملاقات با آقای دولت‌آبادی شدم، گفتند که همان روز ایشان را در زندان ملاقات کرده. در این دیدار ایشان گفتند که از نظر روحی به نظر می‌رسد فشار زیادی به محبوبه وارد شده است. به همین خاطر، قول دادند که با قاضی پرونده صحبت کنند. راجع به اتهامات وارد شده صحبت کردیم که ایشان از سه ایمیل صحبت کردند که پرینت گرفته شده بود و من که ایمیل های را خواندم، به نظرم هیچ مطلبی از این ایمیل‌ها جرم تلقی نمی‌شود و تنها اخباری که در رسانه های دولتی منتشر شده بود را در ایمیل ها مطرح کرده بود. در واقع این ایمیل ها بیان کننده هیچ مطالب سری نبود، بلکه اطلاعات واقعی بوده که ذکر آن خلاف نیست و گزارش واقعیت است. همینطور دادستان به من گفت که عضویت محبوبه، در مجموعه فعالان حقوق بشر به عنوان اتهام توسط دادستان بعنوان خلاف اعلام شده و دادستان اعلام کرده که قبلاً توسط دادستانی طی اعلامیه‌ای همکاری با این گروه‌ها جرم اعلام شده بوده که البته محبوبه به این اطلاعیه وقوف نداشت و همینطور آخرین فعالیت محبوبه نیز قبل از این اطلاعیه دادستانی بوده است. با وجود قول دادستانی،نه تنها وضعیت پرونده محبوبه تغییری نکرد بلکه حدود ۱۷ روز بدون خبر از او بودیم و حتا هیچ گونه تماسی هم نگرفت. پس از آن به بند عمومی نسوان اوین منتقل شد که متوجه شدیم در این مدت بازجویی های وی تمام شده بود. به همین دلیل، ادامه بازداشت محبوبه صحیح نبود. ما هم باتوجه به اینکه بیش از سه ماه از بازداشت محبوبه می گذرد اما نه تقلیل یا حتا تمدید قرار اولیه اتفاق افتاده، خواستیم که وثیقه صادر شود. محبوبه هم اعتراضی را به شعبه ۳ دادسرای مستقر در اوین نوشته که با تقلیل قرار بازداشت به وثیقه موافقت کنند، اما هنوز هیچ جوابی نگرفته ایم.

تاکنون تفهیم اتهام محبوبه چه بوده است؟

اطلاع‌رسانی و گزارش توسط ایمیل‌ها، عضویت در مجموعه فعالان حقوق بشر، عضویت در کمپین یک‌میلیون امضاء، و شرکت در تجمعات غیرقانونی.

وکلای محبوبه در این مدت چه کارهائی را انجام داده‌اند؟

چون هنوز پرونده ارجاع نشده به دادگاه انقلاب و هنوز در داسرای اوین است، وکلا به پرونده و متهم دسترسی ندارند و به همین دلیل هیچکدام موفق نشدند موکلشان را ببینند یا پرونده‌ را مطالعه کنند.

وضعیت جسمی و روحی محبوبه چطور است؟

یش از بازداشت بخاطر اتفاقاتی که در خانواده ما در سال گذشته اتفاق افتاد و تألمات روحی که محبوبه داشت وی تحت مداوا قرار گرفته بود و وقتی که مسئله بازداشت او به وجود آمد فشارها مضاعف بود و همینطور مدت طولانی که او در انفرادی بود صدمات روحی زیادی را به او وارد کرد.

محبوبه چند روز در انفرادی بود؟

از زمان بازداشت تا سه‌شنبه پیش که به بند عمومی منتقل شده تماماً در انفرادی بود که حدوداً ۸۰ روز می‌شود. نگهداری بیش از اندازه محبوبه در انفرادی و برخورد نامناسب بازجوها در بدو ورود و اطمینان محبوبه از اینکه هیچ اقدام مجرمانه‌ای انجام نداده، فشارهای روحی محبوبه را تشدید کرده است و آخرین ‌باری که من ایشان را دیدم از نظر روحی تحت فشار زیادی بود.

امروز تولد محبوبه است، آیا با او تماسی داشتید؟

بله امروز محبوبه تماس گرفت و گفت که دیشب (۱۴ خرداد) هم‌سلولی‌هایش برای او تولدگرفتند.

چندبار با او ملاقات حضوری داشتید؟

سه مرتبه ملاقات حضوری و یک‌مرتبه کابینی.

تماس‌های او چگونه است؟

اکنون که در بند عمومی نگهداری می‌شود تقریباً هرروز تماس می‌گیرد ولی پیش از آن وقتی که از بند ۲ الف سپاه منتقل شد، ۱۸ روز را در قرنطینه نگهداشتند که در طول این مدت به تلفن دسترسی نداشت. پس از آن نیز یک بار به مدت ۱۱ روز از او بی خبر بودیم.

شنیده‌ایم که از او مصاحبه جلوی دوربین گرفتند؟

بله، ولی مصاحبه‌ای که از افراد گرفته‌اند، ظاهراً خلاصه‌ای از مراحل بازجویی را بصورت ویدئویی درآورده‌اند و همان سؤالات بازجویی را چندنفر بطور تک‌تک و جداگانه جلوی دوربین پرسیده‌اند و محبوبه هم همان جواب‌های بازجویی را گفته و ضبط شده است.

آیا تاکنون توانسته‌اید وسایل شخصی یا کتاب به او برسانید؟

بله. طبق روال، زندانی‌های بخش عمومی می‌توانند در بهار مقداری لباس و وسایل شخصی تحویل بگیرند که ۱۷ اردیبهشت‌ من توانستم مقداری لباس مناسب فصل برای او ببرم چون محبوبه را زمستان بازداشت کرده بودند و او را با لباسهای زمستانی و پالتو و چکمه دستگیر کردند. همچنین هنگامی که در بند الف ۲ سپاه بود ۴ کتاب برای او بردم که ۲ تا از ‌آنها را که یکی دیوان حافظ و دیگری یک کتاب تاریخی بود انتخاب کرده و برای او بردند. با این حال لباس هایی که اردیبهشت به او رساندیم تازه به دستش رسیده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید