خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه 7 ژوئن 2010, 7th of December 2019      آخرين بروز رسانی در 2010/06/07 ساعت 13:24:13

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  ضبط کارت دانشجویان در دانشگاه علم و صنعت با عنوان مبارزه با بدحجابی

ضبط کارت دانشجویان در دانشگاه علم و صنعت با عنوان مبارزه با بدحجابی

خبرگزاری هرانا – دکتر محمد فتحیان با بیان اینکه رویکرد دانشگاه علم و صنعت در مقابله با آنچه که وی بدحجابی خواند، “ارشادی” است افزود: در جلسات متعدد شورای فرهنگی دانشگاه در زمینه حجاب عفاف مواردی در دست بررسی قرار گرفت و مقرر شد روند برخورد با بد حجابی طی دو برنامه کوتاه مدت و بلند مدت تشدید شود.

وی افزود: این روند به دلیل مطالبه سالم سازی محیط دانشگاهها انجام می شود و در آن شیوه های گوناگونی در پیش گرفته خواهد شد. رویکرد کوتاه مدت بیشتر به تذکر و اخطار توجه دارد اما رویکرد بلندمدت به جنبه های فرهنگی می پردازد. به گزارش مهر دکتر فتحیان درباره شیوه رفتار با افرادی که پوشش اسلامی را رعایت نمی کنند به مهر گفت: با مواردی که در مقایسه با چارچوب شئونات اسلامی بسیار متفاوت به نظر می رسد طبق آیین نامه برخورد کرده ایم. تعداد انگشت شماری نیز به کمیته انضباطی احضار شده اند اما بیشتر دانشجویان بدحجاب با تذکر و در برابر راهکارهای ارشادی رفتار ناشایست خود را تغییر داده اند.

معاون دانشجویی دانشگاه علم و صنعت در ادامه اضافه کرد: اگر عناد یک شخص کاملا مشخص شود و پس از تذکرهای متعدد رفتار خود را اصلاح نکند به کمیته انضباطی احضار و برابر قوانین آیین نامه انضباطی با او برخورد خواهد شد. موارد ذکر شده در آیین نامه تذکر، اخطار و توبیخ کتبی است.

وی در خصوص شیوه شناسایی بدحجابان این دانشگاه نیز گفت: دانشجویان بدحجاب در هنگام ورود به محوطه دانشگاه شناسایی می شوند. به آنها تذکر داده می شود و ممکن است در دفعه نخست حتی نام فرد نیز سئوال نشود اما در صورت تکرار این اقدام ناشایست کارت دانشجویی ضبط شده و به مراجع ذیربط ارائه می شود.

دکتر فتحیان با اشاره به اینکه افراد بسیاری پس از دریافت تذکر پوشش اسلامی را رعایت کرده اند گفت: ممکن است فردی پس از دریافت تذکر، رفتار ظاهری خود را اصلاح کند اما پس از مدتی به شرایط گذشته خود بازگردد و از چارچوبها عدول کند. بنابراین در کنار هشدار و تنبیه، پاداش در نظر گرفته ایم تا برای دانشجویانی که به راستی رفتار خود را تصحیح کرده اند اجرا شود اما نحوه اجرای آن هنوز به صورت شفاف تعیین نشده است.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی نیز با اشاره به برنامه های این دانشگاه برای اجرای طرح عفاف و حجاب گفته بود: از دو سه سال پیش طرحی را آغاز کردیم که طی آن در هر دانشکده فردی با درجه تحصیل لیسانس انتخاب شد و با آموزشهایی که به آنها داده شد روش تذکر و یادآوری را فرا گرفتند تا بتواند با عاطفه و نرمی به دانشجویان تذکر دهند. بر اساس این طرح اکنون هفت نفر در هفت دانشکده علامه حضور دارند که درباره حجاب و عفاف در صورت لزوم تذکر می دهند.

صدرالدین شریعتی افزوده بود: شیوه کار این افراد تذکر دهنده به این صورت است که ابتدا به خود فرد تذکر می دهند. اگر فرد اصلاح شد اطلاعی از وضعیت وی به مدیر دانشکده ارائه نمی شود اما چنانچه فرد اصلاح نشد به مدیر دانشکده اطلاع داده می شود و در صورتی که احساس شود افرادی تمردهای ذاتی دارند به کمیته های انضباطی هدایت می شوند که آنجا هم در مراحل اولیه تذکر داده می شود.

مصطفی خسروی مدیر حراست دانشگاه تهران نیز در گفتگو با مهر از ممنوعیت ورود بدحجابها در صورت عدم رعایت و توجه به تذکرها خبر داده بود.

 

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید