خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  گزارش ماهانه نقض حق آزادی اندیشه و بیان / فروردین ماه ۸۹

گزارش ماهانه نقض حق آزادی اندیشه و بیان / فروردین ماه ۸۹

خبرگزاری هرانا – آنچه در پی می آید حداقل موارد نقض حقوق بشر در حوزه آزادی اندیشه و بیان در ایران در محدوده زمانی فروردین ماه سال ۸۹ است که توسط مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گردآوری یا ثبت شده است :

 

بازداشت

آرتین غضنفری بازداشت شد: آرتین غضنفری شهروند بهایی که به تازگی از زندان اوین آزاد شده بود مجددا بازداشت شد.

بازداشت مجدد محمد غزنویان: محمد غزنویان، فعال حوزه کودکان و زنان به دلیل عدم توانایی در پرداخت وثیقه سنگین تعیین شده از سوی بازپرس پرونده در دادگاه انقلاب بازداشت و روانه زندان شد.

بازداشت قائم مقام جبهه مشارکت مازندران: سید احمد میری قائم مقام جبهه مشارکت مازندران بازداشت شد.

دستگیری و پرونده سازی برای مردم فولادشهر به بهانه شرکت در مراسم چهارشنبه سوری: یک مقام آگاه در دادگستری زرین شهر از تشکیل ۸۲ پرونده برای شرکت کنندگان در مراسم چهارشنبه سوری خبرداد.به گزارش هرانا، این فرد که خواست نامش فاش نشود، با بیان این مطلب اظهارداشت:۸۲ نفر از شرکت کنندگان در مراسم چهارشنبه سوری  در شهر فولادشهر دستگیر شده اند که از این تعداد هفتاد نفر آزاد و ۱۲ نفر کماکان در بازداشت به سر می برند.

فرزند فائزه هاشمی بازداشت شد: حسن لاهوتی؛ فرزند فائزه هاشمی رفسنجانی صبح امروز در بدو ورود به ایران بازداشت شد.

معاون سابق آموزش و پرورش شهرستان بابلسربازداشت شد: معاون سابق آموزش و پرورش در شهرستان بابلسر پس از احضار به اداره اطلاعات استان مازندران بازداشت و به بازداشتگاهِ اطلاعات ساری منتقل شد.

تائید بازداشت دوهنرمند مدافع فعال حقوق بشر پس از یکماه: دستگاه قضایی-امنیتی پس از گذشت بیش از یکماه از بازداشت امیر احسان تهرانی سخاوت و نیما گلزاری، دو هنرمند فعال حقوق بشر، با پیگیری مستمر خانواده ها سرانجام بازداشت آنان را تایید کرد.

بازداشت مجدد مسئول واحد اطلاع رسانی دفتر آیت الله منتظری: مجتبی لطفی، روزنامه نگار و مسئول واحد اطلاع رسانی دفتر مرحوم آیت الله العظمی منتظری، مجددا بازداشت و به زندان لنگرود قم منتقل شد.

ممنوع الخروج

ممنوع الخروجی ۷ تن از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر : با ممنوع الخروج شدن هادی اسماعیل زاده از وکلای کانون مدافعان حقوق بشر تعداد وکلا و همکاران این نهاد حقوق بشری که ممنوع الخروج شده اند به هفت نفت رسید. از جمله اعضای این کانون که هم اکنون ممنوع الخروج هستند می توان به نام های عبدالفتاح سلطانی، محمدعلی دادخواه، نسرین ستوده، محمدسیف زاده، نرگس محمدی اشاره کرد.

اخراج

از کاربرکناری پدر به دلیل فعالیت های حقوق بشری فرزند: نیروهای امنیتی در تداوم فشار فزاینده خود بر فعالان حقوق بشر خاصه همکاران مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران که از طریق تحت فشار قراردادن خانواده ها پیگیری می شود، مانع از ادامه اشتغال پدر کیوان رفیعی،  دبیرکل سابق مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران شدند.

اخراج دختر ۱۴ ساله سما بهمنی، فعال حقوق بشر از مدرسه: روز شنبه هفته جاری مورخ ۲۱/۱/۸۹ خانم دبیری مدیر مدرسه نمونه نورالهدی بندرعباس بدون هیچ مقدمه و زمینه ای با جمع کردن دانش آموزان مدرسه از آنان خواست تا ارتباط خود را با آتنا بهمنی، دختر نوجوان سما بهمنی فعال حقوق بشر دربند قطع کنند.

اخراج فیروز یوسفی درجه دار آذربایجانی نیروی زمینی ارتش: فیروز یوسفی درجه دار نیروی زمینی ارتش و از فعالین سیاسی از اشتغال در ارتش ایران اخراج شد.

تهدید و ارعاب

شعارنویسی شبانه بر دیوار منزل پدری ابوالفضل عابدینی: افرادی ناشناس طی روزهای گذشته بر روی دیوار منزل پدری ابوالفضل عابدینی، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر دربند اقدام به شعار نویسی کرده اند.

محاکمه

برگزاری اولین جلسه دادگاه محمد یوسف رشیدی: اولین جلسه دادگاه محمد یوسف رشیدی، از فعالان دانشجویی طیف چپ روز دوشنبه ۲۴ اسفند ماه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به قضاوت پیرعباسی برگزار شده است.

تفهیم اتهامات سنگین برای مهدیه گلرو: دادگاه مهدیه گلرو روز یکشنبه ۱۵ فروردین ماه در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به قضاوت قاضی پیرعباسی برگزار شد.

برگزاری دومین جلسه دادگاه عیسی سحرخیز : دومین جلسه دادگاه عیسی سحرخیز در شعبه ۱۰۵۹ دادگاه کارکنان دولت تشکیل شد

دادگاه نوری زاد امروز برگزار می شود: محمد نوری زاد نویسنده و کارگردانی که از تاریخ ۲۹ آذر در بازداشت به سر می برد صبح امروز، دوشنبه ۱۶ فرودین ماه، به دادگاه می رود.

پرونده احمد قابل به دادگاه رفت: پرونده قضایی روحانی عضو جبهه مشارکت پس از یکصد روز حبس از دادسرا به شعبه پنجم دادگاه انقلاب مشهد ارجاع شده است.

دستگیری و پرونده سازی برای مردم فولادشهر به بهانه شرکت در مراسم چهارشنبه سوری: یک مقام آگاه در دادگستری زرین شهر از تشکیل ۸۲ پرونده برای شرکت کنندگان در مراسم چهارشنبه سوری خبرداد. این فرد که خواست نامش فاش نشود، با بیان این مطلب اظهارداشت:۸۲ نفر از شرکت کنندگان در مراسم چهارشنبه سوری  در شهر فولادشهر دستگیر شده اند که از این تعداد هفتاد نفر آزاد و ۱۲ نفر کماکان در بازداشت به سر می برند.

ارجاع پرونده یک عضو شورای سیاستگذاری سازمان دانش آموختگان ایران به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب : علی ملیحی، عضو شورای سیاستگذاری سازمان دانش آموختگان ایران که پیش از این با صدور کیفرخواست به دادگاه انقلاب ارسال شده بود، جهت رسیدگی به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی مقیسه ارجاع شده است.

صدور حکم

محکومیت محمد قوامی به دو سال و چهار ماه حبس قطعی: محمدقوامی، فعال سیاسی از سوی دادگاه تجدید نظر استان کردستان در سنندج به دو سال و چهار ماه زندان قطعی محکوم شده است.

محکومیت مسعود لواسانی به شش سال حبس قطعی: مسعود لواسانی روزنامه نگار، به ۶ سال حبس قطعی و ۱۰ سال محرومیت از فعالیت های مطبوعاتی محکوم شد.

صدور حکم زندان برای یکی از شرکت کنندگان در اعتراضات پس از انتخابات: قادر رحیمی، از شرکت کنندگان در اعتراضات مردمی پس از انتخابات، به یک سال حبس به مدت ۵ سال تعلیق محکوم شد.

اعلام احکام دادگاه تجدید نظر محسن صفایی فراهانی و علی تاجرنیا: شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، محسن صفایی فراهانی را به پنج سال حبس تعزیری محکوم و محکومیت علی تاجرنیا را به یک سال حبس تعزیری کاهش داد.

لغو حکم اعدام احمد کریمی از سوی دادگاه تجدید نظر: حکم اعدام احمد کریمی، از قربانیان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری که در دادگاه های جمعی محاکمه و به اعدام محکوم شده بود به ۱۵ سال حبس تقلیل یافت.

محکومیت سه شهروند کرد به زندان : سه شهروند کرد اهل یکی از روستاهای شهر اشنویه به نام های فاروق عزیزی فرزند محمد ،ادریس عزیزی فرزند قادر و صادق فیروزی فرزند رسول به زندان محکوم شدند.

تایید حکم یک سال ونیم حبس کاوه رضایی در دادگاه تجدید نظر: شعبه ۵۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران طی حکمی در تایید حکم اولیه شعبه یکم دادگاه انقلاب کرج کاوه رضایی را محکوم به یک سال و نیم(۱۸ ماه) حبس کرد.

ابوالفضل عابدینی به یازده سال زندان محکوم شد: ابوالفضل عابدینی نصر، روزنامه نگار و فعال حقوق بشر از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب اهواز به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شد.

صدور احکام سنگین برای مهاجران افغانی بازداشت شده در حوادث پس از انتخابات: بیش از ۱۲ مهاجرافغانی که در حوادث پس از انتخابات توسط نیروهای امنیتی ایران بازداشت شده اند، همچنان در زندان اوین بسر می برند . اغلب این افراد در کنار خیابان نظاره گر تظاهرات مسالمت آمیز مردم بوده اند و فعالیت دیگری در حرکت های اعتراضی مردم ایران نداشته اند.

محاکمه غیرقانونی سما بهمنی،فعال حقوق بشر و صدور یک سال حبس تعزیری: دادگاه انقلاب مهاباد، دریک محاکمه غیرقانونی  سما بهمنی از اعضای سابق مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران را به یک سال حبس تعزیری محکوم کرد.

سه ماه حبس تعزیری برای دو فعال سیاسی درتبریز: شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز دو تن از فعالین سیاسی این شهر به اسامی حسن ابولولو(ارک) و ابراهیم دشتی را به ۹۱ روز حبس تعزیری محکوم کرد.

محکومیت شهناز غلامی به ۸ سال حبس تعزیری: شهناز غلامی، روزنامه نگار آذربایجانی و فعال حقوق زنان از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد.

محکومیت علی قادر مرزی فعال مدنی توسط دادگاه انقلاب اسلامی: علی قادرمرزی از فعالان مدنی کردستان از سوی دادگاه انقلاب به یک سال حبس و ۴ سال تبعید محکوم شد.

مدیرمسئول روزنامه اقبال محکوم شد: شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران، مدیر مسوول روزنامه «اقبال» را به پرداخت ۲۰ میلیون ریال جزای نقدی بدل از حبس و ۵ سال محرومیت از مسوولیت‌های مطبوعاتی بدل از حبس محکوم کرد.

محاکمه دو دقیقه ای و سه سال حبس برای آبتین غفاری: آبتین غفاری،  یکی از معترضان به نتیجه انتخابات که در ۲۱ بهمن ماه سال گذشته و در پی احضار به وزارت اطلاعات بازداشت شده بود، در روزهای آخر سال گذشته در یک دادگاه دو دقیقه ای توسط قاضی مقیسه به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد.

محکومیت قطعی رمضانزاده به پنج سال حبس تعزیری: سخنگوی دولت خاتمی و قائم مقام جبهه مشارکت به ۵ سال حبس تعزیری از سوی شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران محکوم شد.

محکومیت محمد نوری زاد به سه و نیم سال حبس تعزیری و پنجاه ضربه شلاق: صبح روز شنبه ۲۸ فروردین ماه، محمد نوری زاد از سوی شعبه ی ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی پیرعباسی به سه و نیم سال زندان همراه با پنجاه ضربه شلاق محکوم شد.

هژیر کرد نژاد به دو سال حبس محکوم شد: هژیر کرد نژاد(امجد) فعال دانشجویی رشته جامعه شناسی دانشکده ی علوم اجتماعی دانشگاه تهران که در روز ۱۲ آذر ماه بازداشت شده بود در دادگاه اولیه به دو سال حبس تعزیری محکوم شد.

محکومیت ۳ فعال سیاسی با سابقه به زندان: مصطفی تاج‌زاده، داود سلیمانی و محسن میردامادی هر یک به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام به استناد مواد ۶۱۰ و ۵۰۰ قانون مجازات اسلام مجموعا به ۶ سال حبس تعزیری و به استناد ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی به ۱۰ سال محرومیت از فعالیت در احزاب و مطبوعات محکوم شدند.

محکومیت میلاد فدایی به یک سال حبس تعزیری: میلاد فدایی، فعال حقوق بشر و فعال دانشجویی دانشگاه آزاد از سوی دادگاه بدوی به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

تأیید حکم زندان مدیرعامل و خبرنگار سابق ایرنا: در پی اعلام جرم دادستان تهران علیه محمد جعفر بهداد مدیر عامل سابق خبرگزاری ایرنا به دلیل درج مطلبی در رابطه با علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی، وی به همراه امیرطاهر حسین خان نویسنده مطلب فوق از سوی دادگاه بدوی به ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

فواد شمس، روزنامهنگار و فعال دانشجویی به یکسال حبس محکوم شد: فواد شمس دانشجوی جغرافیای دانشگاه تهران، روزنامه‌نگار و از فعالان دانشجویی طیف چپ به ۶ ماه حبس تعزیری و ۶ ماه حبس تعلیقی محکوم گردید.

اقدام به بازداشت

تلاش نیروهای امنیتی برای بازداشت سیمین روزگرد، فعال حقوق بشر: در تدوام سناریو سازی دستگاه امنیتی برای فعالان حقوق بشر عصر روز یکشنبه ۲۲ فروردین ماه، ۴ تن از نیروهای امنیتی به منظور بازداشت سیمین روزگرد، فعال حقوق بشر، به منزل پدری وی یورش بردند.

یورش مجدد نیروهای امنیتی به منزل حسام الدین بهمن آبادی، فعال حقوق بشر: در پی سناریو سازی دستگاه های امنیتی بر علیه فعالان حقوق بشر، شب گذشته تعدادی از نیروهای لباس شخصی برای دومین بار به منزل حسام الدین بهمن آبادی، خبرنگار و فعال حقوق بشر یورش بردند.

احضار

احضار مریم ضیا به دادگاه انقلاب : مریم ضیاء، فعال حقوق کودکان و زنان به دادگاه انقلاب احضار شد.

علی کلایی به دادگاه انقلاب احضار شد: علی کلایی، عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر طی تماسی تلفنی به شعبه‌ ۴ بازپرسی دادگاه انقلاب، برای «ادای آخرین دفاعیات» احضار شد.

احضار دستجمعی اعضای حزب جامعه مدنی همدان به دادگاه : اعضای دفتر سیاسی حزب جامعه مدنی همدان به دادگاه احضار شدند.

احضار سعید جلالی‌فر و سعید حائری به دادسرای زندان اوین: سعید جلالی‌فر و سعید حائری، دو عضو کمیته گزارشگران حقوق بشر به شعبه ۳ بازپرسی امنیت مستقر در زندان اوین احضار شدند.

احضار کاوه رضایی، فعال سابق دانشجویی و فعال حقوق زنان به اجرای احکام: شعبه اجرای احکام شهرستان هشتگرد، براساس حکم دادگاه تجدید نظر استان تهران کاوه رضائی را به منظور اجرای حکم یک سال و نیم زندان، فرا خواند.

مطبوعات

فشار برای عدم اجرای حکم رفع توقیف اعتماد: با حکم قاضی پرونده روزنامه اعتماد این روزنامه اصلاح طلب رفع توقیف شده اما بر اساس گزارش منابع موثق تلاشهایی به منظور ممانعت از اجرای حکم قاضی در جریان است.

سه روزنامه تذکر کتبی دریافت کردند: در جلسه هیات نظارت بر مطبوعات به روزنامه همشهری و روزنامه جمهوری و روزنامه خراسان تذکر داده شد.

پرونده روزنامه اعتماد به دادسرا ارجاع شد: دادستان تهران از ارسال پرونده روزنامه اعتماد به دادسرای کارکنان دولت و آغاز رسیدگی قضایی به این پرونده خبر داد.

روزنامهخبرمجرم شناخته شد : مدیر مسوول روزنامه خبر به اتفاق آرا از سوی هیات منصفه دادگاه مطبوعات مجرم شناخته شد.

توقیف و پلمپ دفترسخن تازهاصلی ترین نشریه اصلاح طلب استان کرمان: هفته نامه محلی سخن تازه استان کرمان پس از انتشار اولین شماره خود در سال جدید با حکم توقیف و پلمپ دفتر تحریریه از سوی دادستان سیرجان روبرو شد.

روزنامه بهار توقیف شد: در جلسه امروز هیئت نظارت بر مطبوعات “روزنامه بهار” به دلیل درج مطالب خلاف واقع‌، ایجاد شبهه در موضوعات اساسی چون انتخابات، زیر سؤال بردن ارکان نظام جمهوری اسلامی و همچنین افترا به نهادها و ارگان‌های رسمی کشور، توقیف شد.

هفته نامه پنجره تذکر گرفت : هیات نظارت بر مطبوعات در جلسه روز گذشته – دوشنبه – خود، ضمن توقیف روزنامه بهار و ارسال پرونده آن به مرجع قضایی، به هفته‏نامه “پنجره” تذکر داد.

ممنوعیت فعالیت سیاسی

دو حزب عمده جبهه اصلاحات توقیف شدند : کمیسیون ماده ۱۰ احزاب وزارت کشور امروز پروانه فعالیت جبهه مشارکت ایران اسلامی و سازمان ‏مجاهدین انقلاب اسلامی را توقیف کرد.

توقیف کتاب و فیلم

لغو مجوز اکران فیلمتسویه حسابتهمینه میلانی در اردبیل : کران فیلم “تسویه حساب” ساخته تهمینه میلانی در اردبیل ممنوع شد.

احکام

محکومیت مدیرمسوول روزنامهخبربه پرداخت جزای نقدی: شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران، مدیر مسوول وقت روزنامه “خبر” را به پرداخت ۵ میلیون ریال جزای نقدی بدل از حبس محکوم کرد.

فیلترینگ

فیلتر شدن شبکه تلوزیونیفرانس ۲۴:وب سایت شبکه ی تلوزیونی “فرانس ۲۴” از شب گذشته (پنج شنبه) ۱۲ فروردین در ایران فیلتر شده است.

پارازیت

چگونه ایران صدای رسانههای خارجی را خفه میکند : شبکه خبری ای بی سی می نویسد که هات برد ۸ بزرگترین و نیرومندترین امواج ماهواره‌ای در اروپاست اما حکومت ایران توانسته است ارسال آن را مختل کند. تحت تاثیر این اقدام برنامه‌های تلویزیون فارسی و بین‌المللی بی بی سی و همینطور تلویزیون صدای آمریکا به کلی قطع شده است.

اختلال در تلفنهای همراه در روز طبیعت: از روز گذشته شبکه تمامی اپراتورهای تلفن همراه در شرق تهران با اختلال مواجه شد که از صبح امروز ۱۳ فروردین این اختلال به شهرهای نزدیک تهران شامل، بومهن، رودهن، پردیس، دماوند، گیلاوند و… رسیده است.

جلوگیری از تجمع

حمله لباس شخصی ها به شرکت کنندگان در مراسم همسر آیت لله منتظری: در هنگام تدفین پیکر بانو ربانی،همسر آیت الله منتظری  تعدادی از لباس شخصی ها به جوانان حمله کردند.

تلاش برای شناسایی شرکت کنندگان مراسم همسرآیت الله منتظری از سوی ماموران امنیتی: مراسم تدفین همسر آیت الله منتظری امروز صبح توسط نیروهای امنیتی تبدیل به محلی  برای شناسایی افراد شرکت کننده و برخوردهای احتمالی با آنها در آینده شد. نیروهای امنیتی از اوایل صبح امروز در نزدیک منزل آیت الله منتظری حضور داشتند و با در دست داشتن دوربین از افراد شرکت کننده  در این مراسم فیلمبرداری می کردند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید