خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های ملی  >  گزارش ماهانه نقض حقوق اقلیت های ملی / فروردین ماه ۸۹

گزارش ماهانه نقض حقوق اقلیت های ملی / فروردین ماه ۸۹

خبرگزاری هرانا – آنچه در پی می آید حداقل موارد نقض حقوق اقلیتهای ملی و قومی در ایران در محدوده زمانی فروردین ماه سال ۸۹ است که توسط مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گردآوری یا ثبت شده است

صدور حکم

صدور حکم ۴ سال حبس تعزیری برای محی الدین آزادی، فعال کرد: محی الدین آزادی، فعال کرد در سقز از طرف شعبه یک دادگاه نظامی استان کردستان به تحمل ۴ سال حبس تعزیری محکوم شد.

احکام زندان برای معترضین به جوک سید محمد خاتمی در تبریز: علی و مهدی ایمانی (فعالین دانشجویی آذربایجانی در دانشگاه تبریز)٬ جهانبخش و نادر بخت آور از فعالین مدنی آذربایجانی در تبریز از سوی شعبه ۱۱۱ جزائی تبریز به احکام شش ماه تا سه ماه حبس تعلیقی و سی ضربه شلاق محکوم گردیدند.


تیر اندازی به مرزنشینان

مرگ یک شهروند کرد بر اثر تیراندازی مأمور نیروی انتظامی : یک شهروند کرد اهل روستای شندره از توابع شهر سردشت در آذربایجان غربی به نام ریبوار نصرتی (شندره ای ) بر اثر تیراندازی یکی از مأمورین نیروی انتظامی کشته شد.

افزایش کشتارها در کردستان؛ ۴ کشته در ۱۵ روز : تنها چند روز پس از اعلام آمارهایی از سوی برخی نهادهای حقوق بشر در مورد کشتار کاسبکاران مرزنشین کردستان، برخی دیگر از منابع خبری از کشته شدن دست کم ۴ باربر مرزی در ایام تعطیلات نوروزی خبر داده اند.

کشتار دو تن دیگر از شهروندان مناطق مرزی توسط نیروهای انتظامی: روز پنج شنبه ۲۶ فروردین ماه، در پی تیراندازی نیروهای انتظامی در مناطق مرزی شهر مریوان، دو شهروند به نام های “خبات” اهل روستای ” رزآو ” از توابع شهر سرو اباد و “کیومرث” اهل شهر “سنندج”؛ کشته شده اند.


احضار

احضار بهبود قلیزاده به دادگاه انقلاب مهاباد: بهبود قلیزاده مدیر گروه کوهنوردی یاشیل آذربایجان در میاندوآب به دادگاه انقلاب مهاباد احضار شد.

احضار دوباره بازداشت شدگان مراسم دفاع از دریاچه ارومیه: تعدادی از بازداشت شدگان حوادث روز سیزده فروردین و اعتراضات به خشک شدن دریاچه ارومیه که بعد از تحمل چند روز بازداشت و با وثیقه های صد میلیون ریالی تا سیصد میلیون ریالی به صورت موقت آزاد شده بودند بار دیگر به ستاد های خبری اداره اطلاعات شهرهای مختلف آذربایجان احضار شده اند.


محاکمه

تفهیم اتهام فعالان مدنی برگزار کننده مراسم موسیقی و رقص آذربایجانی در میاندوآب : پنج فعال مدنی اهل آذربایجان در خصوص برگزاری مراسم موسیقی و رقص سنتی آذربایجانی در میاندو آب شنبه گذشته در دادگاه حاضر و تفهیم اتهام شدند.


بازداشت

بازداشت گسترده آذربایجانیها در همایش دفاع از دریاچه ارومیه: ماموران امنیتی روز جمعه ۱۳ فروردین ماه، همزمان با روز طبیعت، با حمله به فعالین آذربایجانی طرفدار محیط زیست در اطراف پل میانگذر شهید کلانتری دریاچه ارومیه ضمن ضرب و شتم خانواده ها عده زیادی را بازداشت کردند.

بازداشت زنان هوادار تیم فوتبال تراکتورسازی در جریان بازی فوتبال: ماموران امنیتی و پلیس ایران روز جمعه۲۷ فروردین ماه بیست و پنج تن از زنان و مردان هوادار تیم فوتبال تراکتورسازی را بازداشت و پس از چند ساعت بازجویی آزاد کردند.

بازداشت داود خداکرمی روزنامه نگار و فعال حقوق بشر آذربایجانی در زنجان: دادود خداکرمی روزنامه نگار و فعال حقوق بشر آذربایجانی روز شنبه ۲۸ فروردین ماه بدست ماموران حفاظت اطلاعات زنجان بازداشت شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید