خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۰, 3rd of December 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۴۰۰/۰۸/۲۵ ساعت ۲۳:۲۱:۳۸

    خانه  > سایر گروهها  >  بیانیه کانون نویسندگان ایران؛ اعمال فشار بر خانوادگان دادخواه، ستمی مضاعف بر آنهاست

بیانیه کانون نویسندگان ایران؛ اعمال فشار بر خانوادگان دادخواه، ستمی مضاعف بر آنهاست

خبرگزاری هرانا – کانون نویسندگان ایران طی بیانیه ای ضمن گرامیداشت دومین سالگرد جانباختگان اعتراضات آبان ۹۸، نسبت به ناکارآمدی حکومت و نقض حقوق شهروندان در موضوعات متعددی همچون اعمال فشار بر خانوادگان دادخواه، صدور احکام اعدام و زندان، شکنجه‌ و تبعید معترضان و فعالان سیاسی و همچنین افزایش فقر و نرخ بیکاری در کشور، اعتراض کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه‌ای در دومین سالگرد جانباختگان آبان ۹۸، نسبت به ناکارآمدی حکومت و نقض حقوق شهروندان در موضوعات متعددی همچون همچون اعمال فشار بر خانوادگان دادخواه، اعتراض کرد.

متن کامل این بیانیه در ادامه می آید:

“بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران
به مناسبت دومین سالگرد کشته‌شدگان آبان ۱۳۹۸

امروز دیگر خوشبین‌ترین و ساده‌انگارترین کسان نیز فهمیده‌اند که هیچ امکانی برای تغییر و اصلاح وجود ندارد. از حکومتی که پی و پایه‌‌اش بر حبس و کشتار و حذف روشنفکران و دیگراندیشان و مردم معترض بنا شده‌است، جز این انتظاری نمی‌توان داشت.

اکنون چهار سال از سرکوب خونین فرودستان و مال‌باختگان در دی‌ماه ۹۶ و دو سال از کشتار مردم معترض به وضع معیشت و گرانی بنزین در آبان ۹۸ می‌گذرد.

پس از آن نیز حکومت نه تنها ذره‌ای از مواضع جائرانه‌اش پا پس نکشیده‌است بلکه با صدور احکام ظالمانه‌ی اعدام و زندان، و شکنجه‌ و تبعید معترضان و فعالان سیاسی و مدنی، و تحت فشار گذاشتن خانواده‌ی کشته‌شدگان که به دادخواهی خون عزیزانشان برآمده‌اند، به ستم‌کاری‌اش ادامه داده‌است.

رشد سرسام‌آور و روزافزون تورم و گرانی و رانده شدن بیش از هفتاد درصد مردم به زیر خط فقر، نرخ بالای بیکاری و حقوق معوقه‌ی کارگران و بازنشستگان، همه نشانگر آن است که حاکمیت اینک آشکار، در کار به قهقرا بردن جامعه و نابودی کامل طبقات محروم و فرودست است.

پیش از این، همه از کوچک‌تر شدن سفره‌های مردم می‌گفتند. حال اما دیگر سفره‌ای باقی نمانده‌است.

کانون نویسندگان ایران، ضمن گرامی‌داشت یاد کسانی که جانشان را در اعتراضات آبان ۹۸ از دست داده‌اند، مراتب همدردی و همدلی‌اش را با خانواده و بازماندگان کشته‌شدگان اعلام می‌دارد. و حمایت از هر تلاش حق‌جویانه و دادخواهانه از سوی مردم را وظیفه‌ی خود می‌داند.

هم‌چنین خواهان آزادی بی‌قید و شرط تمام زندانیان سیاسی، مدنی و عقیدتی است.

کانون نویسندگان ایران
۲۵ آبان ۱۴۰۰”

لازم به اشاره است اعتراضات آبان ماه، به مجموعه اعتراضات سراسری گفته می شود که از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ با اعلام افزایش بی سابقه قیمت بنزین در ده‌ها شهر ایران با حضور بی سابقه معترضین در خیابان‌ها آغاز شد و برای چند روز ادامه یافت. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی وقت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز، آمار بازداشتی های اعتراضات این اعتراضات را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد. بر اساس گزارشات نهادهای مدافع حقوق بشر صدها تن نیز در پی این اعتراضات خونین جان باختند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید