خبرگزاری هرانا

    خانه  > اقلیت های دینی  >  جامعۀ جهانی بهائی؛ “یورش به منازل بهائیان نشانۀ افزایش نگران‌کنندۀ تعرّض به حقوق اولیۀ آنان است”

جامعۀ جهانی بهائی؛ “یورش به منازل بهائیان نشانۀ افزایش نگران‌کنندۀ تعرّض به حقوق اولیۀ آنان است”

خبرگزاری هرانا – جامعۀ جهانی بهائی، با انتشار بیانیه ای نسبت به ورود و تفتیش منازل بهائیان در سراسر ایران توسط نیروهای امنیتی و ضبط اموال شخصی آنان اعتراض کرده و در خصوص احتمال تدارک برای توقیف املاک بهائیان به شکلی هماهنگ‌تر‌ و گسترده‌تر‌ توسط حکومت ابراز نگرانی کرد. دیان علائی، نمایندۀ جامعۀ بین‌المللی بهائی در سازمان ملل در ژنو با اشاره به اینکه مأموران در این اقدام پروتکل‌های بهداشتی مصوّب دولت را رعایت نکردند گفت “وضعیت بحران سلامت در ایران بسیار وخیم است. با این وجود، دولت با هدف قرار دادن منازل افراد مطیع قانون‌، ساکنین این منازل را که از جمله شامل سالمندان، بیماران و کودکان بودند در خطر آلودگی ویروس قرار داد”.

به گزارش خبرگزاری هرانا، جامعۀ جهانی بهائی، با انتشار بیانیه ای نسبت به یورش به منازل بهائیان در سراسر ایران توسط نیروهای امنیتی و ضبط اموال شخصی آنان اعتراض کرده و در خصوص احتمال تدارک برای توقیف املاک بهائیان به شکلی هماهنگ‌تر‌ و گسترده‌تر‌ ابراز نگرانی کرد.

متن کامل این بیانیه در ادامه می‌آید:

“جامعۀ جهانی بهائی: یورش به منازل بهائیان در سراسر ایران نشانۀ افزایش نگران‌کنندۀ تعرّض به حقوق اولیۀ بهائیان است.

در روز ٢٢ نوامبر، بیش از صد مأمور حکومتی با یورش به منازل و مغازه‌های ده‌ها بهائی در سراسر ایران، خواستار اسناد مالکیّت آنان شدند تا به مقامات تحویل گردد. این یورش در حداقل هفت شهر و در حالی اتفاق افتاد که تنها چند ساعت از قرنطینۀ عمومی ١۵ روزه‌ با هدف کند شدن سرایت ویروس کرونا در کشور گذشته بود.

دیان علائی، نمایندۀ جامعۀ بین‌المللی بهائی در سازمان ملل در ژنو گفت: “یورش هماهنگ به منازل بسیاری از بهائیان، بیانگر تعرّض فاحش به حقوق اساسی شهروندان بهائی است و جز تعصّب و تبعیض مذهبی دلیل دیگری ندارد. به ویژه، حمله به این منازل، ضبط بسیاری از وسایل و مطالبۀ اسناد مالکیّت ممکن است نشانگر این باشد که مقامات در حال تدارک برای توقیف املاک بهائیان به شکلی هماهنگ‌تر‌ و گسترده‌تر‌ باشند”.

سایر لوازمی که ضبط شده شامل موبایل اعضاء خانواده، لپ تاپ، تبلت و کتاب‌های مختلف از جمله آثار بهائی است. تعدادی از این منازل، متعلّق به بهائیانی است که پیش از این نیز هدف مقامات حکومتی بوده‌اند. همچنین از بهائیان خواسته شد تا به ستاد خبری مراجعه کنند.

این یورش‌ها در شهرهای تهران، کرج، اصفهان، مشهد، کرمان، شاهین‌شهر و بهارستان اتفاق افتاد. به گزارش شاهدان عینی مأموران وقتی در منازل بهائیان بودند، هیچ کدام از پروتکل‌های بهداشتی مصوّب دولت را رعایت نکردند.

دیان علائی گفت: “وضعیت بحران سلامت در ایران بسیار وخیم است. با این وجود، دولت با هدف قرار دادن منازل افراد مطیع قانون‌، ساکنین این منازل را که از جمله شامل سالمندان، بیماران و کودکان بودند در خطر آلودگی ویروس قرار داد و سبب تشدید فشارهای روحی، عاطفی و مادی بر این افراد بی‌گناه گردید”.

خانم علائی افزود: “با ایجاد رعب و وحشت در بین بهائیان، با آنان مانند مجرم رفتار کرده و به توقیف دارایی‌شان تهدید می‌کنند. اما چه کسی در اینجا مرتکب جرم شده است؟ بهائیان بی‌گناه یا مقاماتی که بدون هیچ توجیه قانونی به منازل آنان یورش برده‌اند؟”

این تحوّلات دنبالۀ الگویی از توقیف املاک خصوصی بهائیان از ابتدای انقلاب اسلامی ایران در سال ١٩٧٩ است. از آن زمان تا کنون تعداد زیادی از املاک خصوصی و تجاری متعلّق به بهائیان از جمله منازل و مزارع به طور خودسرانه مصادره شده است.

خانم علائی افزود: “دولت ایران مدتهاست که از مصادرۀ املاک برای فقیر کردن جامعۀ بهائی استفاده می‌کند. اما ایرانیان روشن‌ضمیر به خوبی می‌دانند که بهائیان بی‌گناه هستند و تنها آرزوی آنها اینست که در پیشرفت ایران سهیم باشند. جرم واقعی این است که دولت ایران دست بر معیشت و دارایی‌هایی می‌گذارد که شهروندان بهائی به سختی به دست آورده‌اند”.

هرانا پیشتر طی گزارشی از تفتیش منازل متعلق به ده‌ها شهروند بهایی در استان‌های مختلف کشور توسط نیروهای امنیتی خبر داد. ماموران در جریان این بازرسی شماری از وسایل شخصی این شهروندان از جمله لپ تاپ، تلفن همراه، کامپیوتر شخصی، پول نقد، کارت‌های بانکی، اسناد ملکی، مدارک شناسایی و کتب مرتبط با آیین بهایی را ضبط کرده و با خود برده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید