خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  انجمن قلم استرالیا خواهان لغو احکام سه عضو کانون نویسندگان ایران شد

انجمن قلم استرالیا خواهان لغو احکام سه عضو کانون نویسندگان ایران شد

خبرگزاری هرانا – روسای انجمن‌های قلم در شهرهای ملبورن، پرث و سیدنی در نامه‌ای به فریدون حق بین، سفیر جمهوری اسلامی ایران در استرالیا خواهان تلاش برای لغو احکام ناعادلانه صادره علیه کیوان باژن، بکتاش آبتین و رضا خندان مهابادی، سه عضو کانون نویسندگان ایران شدند. آنها در این نامه همچنین از اعضای انجمن قلم استرالیا خواسته اند که با ارسال نامه خواهان لغو فوری احکام ناعادلانه‌ی زندان سه نویسنده شوند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل کانون نویسندگان ایران، انجمن قلم استرالیا در نامه‌ای اعتراضی به سفیر جمهوری اسلامی در این کشور خواستار لغو احکام صادره علیه سه عضو کانون نویسندگان ایران شد.

متن کامل این نامه در ادامه می‌آید:

“جناب آقای فریدون حق بین

انجمن قلم ملبورن، پرث و سیدنی بخشی از شبکه متشکل از ۱۵۰ انجمن قلم بین المللی در سراسر جهان هستند که خود را وقف حمایت از نویسندگان تحت تعقیب کرده اند.

به این وسیله از شما می‌خواهیم که برای لغو احکام ناعادلانه صادره علیه کیوان باژن، بکتاش آبتین و رضا خندان مهابادی تلاش کنید.

ما اخیرا با نامبردگان تماس گرفتیم و در مورد بدتر شدن وضع آزادی بیان در ایران، سانسور دولتی بر افکار و عقاید با آنها صحبت کردیم. و همچنین نسبت به اینکه نویسندگان به‌خاطر کار نویسندگی با تهدید و خطرات فیزیکی و سالها حبس روبرو هستند، وحشت زده شدیم. ما به‌ویژه نسبت به اینکه نویسندگان به‌خاطر کار نویسندگی با تهدید و خطرات فیزیکی و سالها حبس روبرو هستند، وحشت زده شدیم.

گزارشگران بدون مرز در میان ۱۸۰ کشور در سراسر جهان، ایران را برای آزادی بیان در رده ۱۷۳ قرار داده است. با توجه به عشق مردم ایران به هنر و تاریخ آن که نویسندگان و شاعران مشهوری را مانند درویشیان، شاملو و حافظ در خود گرفته است، این رده بندی برای ما یک شوک بود.

نگرانی ما برای کیوان باژن، بکتاش آبتین و رضا خندان مهابادی هنگامی به‌شدت افزایش یافت که دریافتیم ماموران امنیتی می توانند هر لحظه به منازل آنها حمله کرده و آنان را بازداشت کنند و در میان بحران شیوع کووید-۱۹ آنها را به زندان انتقال دهند.

اولویت برای انجمن قلم بین المللی حمایت کردن از همکاران نویسنده است، بدون توجه به اینکه کجا زندگی می‌کنند، و همچنین دفاع از آزادی بیان، بدون توجه به اینکه کدام دولت آن را تهدید می‌کند. ما قائل به آزادی بیان هنرمندان و نویسندگان هستیم که شرط لازم شکفتن جامعه است و امیدواریم روزی بیاید که دولت مدرن ایران ارزش ابتکارات و کارهای آنان گرامی بدارد.

ما این نامه و شرح حال کیوان باژن، بکتاش آبتین و رضا خندان مهابادی را در اختیار انجمن‌های قلم در سراسر جهان قرار خواهیم داد.

ما از شما درخواست می‌کنیم که برای شرایط سخت و خطرناک نویسندگان و مبتکران خود تلاش کنید.

مارک ایزاکس ، پرزیدنت انجمن قلم سیدنی – دکتر رابرت وود ، پرزیدنت انجمن قلم پرث – کریستین مک کنزی، پرزیدنت انجمن قلم ملبورن”.

لازم به ذکر است روز سه شنبه ۲۰ اسفند ماه، بکتاش آبتین، رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن، سه نویسنده و عضو کانون نویسندگان ایران جهت تحمل دوران محکومیت خود به شعبه یک اجرای احکام دادسرای شهید مقدسی فراخوانده شده بودند.

پیشتر دادگاه تجدیدنظر استان تهران در تاریخ ۸ دیماه ۹۸، این افراد را را مجموعا به ۱۵ سال و شش ماه زندان محکوم کرد. بر اساس رای صادره که روز شنبه ۷ دی ماه به وکلای مدافع آنان ابلاغ شده است، بکتاش آبتین و رضا خندان مهابادی، دو تن از اعضای هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران هر یک به ۶ سال حبس تعزیری و کیوان باژن به ۳ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شده‌اند. این شهروندان پیشتر در دادگاه انقلاب تهران مجموعا به ۱۸ سال حبس محکوم شده بودند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید