خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  سازمان دانش آموختگان ایران خواهان آزادی بی قید و شرط بهاره هدایت شد

سازمان دانش آموختگان ایران خواهان آزادی بی قید و شرط بهاره هدایت شد

خبرگزاری هرانا – سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) طی بیانیه‌ای بازداشت بهاره هدایت، از اعضای این سازمان را محکوم کرده و خواستار آزادی بی قید و شرط وی شد. روز دوشنبه ۲۱ بهمن ماه، بهاره هدایت، زندانی سیاسی سابق، در پی احضار به حراست دانشگاه و حضور وی در آن محل بازداشت شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایلنا، امروز شنبه ۲۶ بهمن ماه ۹۸، سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) طی بیانیه ای بازداشت بهاره هدایت را محکوم کرده و خواستار آزادی وی شده است.

در بخشی از این بیانیه آمده است: بازداشت خلاف عرف خانم بهاره هدایت، از اعضای سازمان دانش‌آموختگان ایران اسلامی (ادوار تحکیم وحدت) و از اعضای موثر جنبش دانشجویی کشور در چهل و یکمین سالگرد انقلابی که آزادی از اهداف محوری آن شمرده می شود و در آستانه انتخابات مجلس حاکی از راه دشوار توسعه دموکراتیک در کشور است.

در ادامه این بیانیه با اشاره به عملکرد حراست دانشگاه تهران، از تبدیل این نهاد آموزش عالی به سدی دیگر در فعالیت‌های مدنی و سیاسی و توسعه محور انتقاد شده است.

در ادامه تاکید شده است: رشد و توسعه در گرو مشارکت فراگیر و سازماندهی شده سازمانها و نهادهایی است که بتوانند آزادنه و در چهارچوب قانون منافع گروههای اجتماعی را تجمیع، تدوین و تبیین نموده و برای اجرایی شدن آنها سازماندهی و با سایر گروه‌ها در فرآیندهای دموکراتیک و در قالب انتخابات به رقابت یا همکاری بپردارند و در صورت تحقق شرایط فوق است که انتخابات می تواند مظهر وفاق ملی و پیشران توسعه باشد.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: متاسفانه تفسیر مضیق از قانون و رواج رویه های غیر رسمی این سازمان را بهمراه بخش مهمی از بدنه اجتماعی کشور از ایفای این نقش موثر محروم کرده است. اتفاقات ناگواری که در آبان امسال بوقوع پیوست بهمراه احضار و بازداشت فعالین دانشجویی، کارگری و صنفی نشانگانی از  بحرانی هستند که بدلیل اخلال در نقش واسطه گری نهادهای مدنی و سیاسی در جهت مشارکت در حیات سیاسی گروههای مختلف اجتماعی بوجود آمده است.

این سازمان بازداشت خلاف عرف خانم بهاره هدایت را محکوم و آن را گامی دیگر در این روند خطرناک میداند که می تواند با از بین بردن نیروهای موثر اجتماعی که می توانند صادقانه به نمایندگی از گروههای مختلف اجتماعی در درون مرزهای ملی بپردازند، راه را برای ورود نیروهای ناشناخته به فضای سیاسی باز و حاکمیت را از اعمال کارکردهای اساسی آن همچون ایجاد امنیت و توسعه باز دارد که البته تندباد حوادثی که در چند ماه اخیر کشور را درنوردید و حاکمیت و جامعه را به یکسان غافلگیر و سوگوار کرد شاهدی بر صدق این مدعاست.

در پایان سازمان دانش آموختگان ایران اسلامی (ادوار تحکیم وحدت) ضمن محکوم کردن این اقدامات، خواستار آزادی بی قید و شرط خانم بهاره هدایت شده است.

لازم به ذکر است روز دوشنبه ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۸، بهاره هدایت توسط نیروهای امنیتی بازداشت و روز سه‌شنبه ۲۲ بهمن‌ماه، طی تماسی با خانواده خود، خبر از بازداشت و حضورش در دادسرای اوین داده است.

گفتنی است رئیس حراست دانشگاه تهران دلیل بازداشت بهاره هدایت را مرتبط با اعتراضات مردمی آبان ماه دانسته است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید