خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اصناف  >  شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان؛ فراخوان تحصن سراسری فرهنگیان در روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان‌ماه

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان؛ فراخوان تحصن سراسری فرهنگیان در روزهای ۲۲ و ۲۳ آبان‌ماه

خبرگزاری هرانا، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با صدور بیانیه‌ای ضمن انتقاد از اجرایی شدن طرح “معلم تمام وقت”، نسبت به عدم رسیدگی به مطالبات فرهنگیان از سوی مسئولان در قوای سه‌گانه اعتراض کرده است. این شورا مجدداً با صدور یک فراخوان از فرهنگیان کشور درخواست کرده است تا روزهای سه‌شنبه ۲۲ و چهارشنبه ۲۳ آبان‌ماه در دفتر مدارس تحصن نمایند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با صدور بیانیه‌ای نسبت به عدم رسیدگی به مطالبات فرهنگیان از سوی مسئولان در قوای سه‌گانه و اجرایی شدن طرح “معلم تمام وقت”، اعتراض کرده است.

در بخشی از این بیانیه که نسخه‌ای از آن در اختیار هرانا قرار گرفته آمده است: “دولتیان نه تنها به مطالبات بی توجه هستند بلکه فراتر از آن در حال اجرایی نمودن طرح ضد آموزشی و ضد معلمی موسوم به  طرح معلم تمام وقت هستند طرحی که قرار است بیشتر از گذشته معلمان را با دستمزد و حقوق پایین استثمار نماید. نهادهای امنیتی و حراست‌ها نیز همچنان بر مدار گذشته خط پرونده‌سازی و سرکوب فعالان را ادامه می‌دهند. به‌طوری‌که از تهدید و ارعاب پا را فراتر گذاشته و به فعالان صنفی اتهام اخلاقی و روانی می‌زنند. برخی  مجلسیان نیز، آشکارا، نارضایتی و اعتراضات معلمان در قالب تحصن را منکر و برخی دیگر نیز با الفاظ زشت، رکیک و توهین‌آمیز با معلمان معترض برخورد می‌کنند. به‌جز عده‌ای اندک،  وضعیت سایر نمایندگان نیز بهتر از این نیست. در چنین شرایطی است که معلمان بر اساس حقوق شهروندی و امتیازات قانونی برای تحقق مطالبات خود مجبور به اعتراض و تحصن می‌شوند”.

این شورا همچنین خطاب به دانش‌آموزان و والدینشان می‌گوید: “دانش‌آموزان و والدین عزیز، هدف از تحصن آن است که حاکمان مجبور شوند به وظایف خود طبق قانون اساسی در قبال دانش آموزان و تأمین آموزش رایگان، کیفی و عادلانه عمل نمایند و بیش از این معیشت و منزلت معلم  را مورد هجمه قرار ندهند”.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران نهایتاً از فرهنگیان کشور درخواست کرده است تا روزهای سه‌شنبه ۲۲ و چهارشنبه ۲۳ آبان‌ماه در دفتر مدارس تحصن نمایند و از حضور در کلاس درس خودداری نمایند با آگاه‌سازی دانش آموزان، دلایل تحصن را برای آنها تبیین نمایند.

متن کامل این بیانیه در ادامه می‌آید:

“معلمان عزیز!

دانش آموزان و والدین گرامی!

مردم شریف ایران!

همان‌طور که همگان می‌دانند نظام آموزشی ایران با بحران‌ها و معضلات جدی روبرو است و مسئولان در قوای سه‌گانه اراده و تمایلی به حل مشکلات ندارند وگرنه در قبال خواسته‌های معلمان خود را به ندیدن و نشنیدن نمی‌زدند. بارها دیدار و گفتگو، نامه‌نگاری و طومارنویسی، تجمع و اینک تحصن، اما دریغ از یک واکنش مثبت از سوی دولتیان و مجلس نشینان!

 دولتیان نه تنها به مطالبات بی‌توجه هستند بلکه فراتر از آن در حال اجرایی نمودن طرح ضد آموزشی و ضد معلمی موسوم به  طرح معلم تمام وقت هستند طرحی که قرار است بیشتر از گذشته معلمان را با دستمزد و حقوق پایین استثمار نماید. نهادهای امنیتی و حراست‌ها نیز همچنان بر مدار گذشته خط پرونده‌سازی و سرکوب فعالان را ادامه می‌دهند. بطوری که از تهدید و ارعاب پا را فراتر گذاشته و به فعالان صنفی اتهام اخلاقی و روانی می‌زنند.

برخی  مجلسیان نیز، آشکارا، نارضایتی و اعتراضات معلمان در قالب تحصن را منکر و برخی دیگر نیز با الفاظ زشت، رکیک و توهین‌آمیز با معلمان معترض برخورد می‌کنند. به‌جز عده‌ای اندک،  وضعیت سایر نمایندگان نیز بهتر از این نیست.

در چنین شرایطی است که معلمان بر اساس حقوق شهروندی و امتیازات قانونی برای تحقق مطالبات خود مجبور به اعتراض و تحصن می‌شوند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران به دلیل بی‌توجهی مسئولان به مطالبات فرهنگیان و اعتراضات مدنی آنها، مخصوصاً تحصن گسترده‌ی مهرماه،به تمام فرهنگیان ایران مجدد فراخوان می‌دهد در روزهای  سه‌شنبه و چهارشنبه ۲۲ و ۲۳ آبان ضمن حضور در مدرسه از رفتن به کلاس‌ها خودداری نمایند و در دفتر مدارس تحصن کنند.

شورای هماهنگی ضمن سپاس از تمام  فرهنگیان که متحدانه در تحصن مهرماه حضور داشتند  از آنان می‌خواهد در فضای مجازی برای تبلیغ تحصن استفاده کرده و از فرصت زنگ تفریح در روزهای منتهی به تحصن برای گفتگو با همکاران و دعوت به تحصن استفاده نمایند.

شورا از آن دسته از فرهنگیان که بنا بر هر دلیل در تحصن مهرماه شرکت نکردند درخواست می‌کند متحدانه به صفوف متحصنین بپیوندند. بر ترس و دو دلی غلبه نمایند و از تهدیدات نهراسند که قدرت ما در گروِ اتحاد ماست و تمام این کنش‌ها مطابق با موازین قانون اساسی کشور است.

شورای هماهنگی خطاب به دانش آموزان و والدین عزیز اعلام می‌کند هدف از تحصن آن است که حاکمان مجبور شوند به وظایف خود طبق قانون اساسی در قبال دانش آموزان و تأمین آموزش رایگان، کیفی و عادلانه عمل نمایند و بیش از این معیشت و منزلت معلم  را مورد هجمه قرار ندهند.

 شورای هماهنگی خطاب به دولت و مجلس و قوه قضاییه اعلام می‌کند نهادها و دستگاه‌های زیر مجموعه شما بهتر از هر کس می‌دانند مطابق اصل۲۶ و ۲۷ قانون اساسی، تشکل‌های صنفی و شورای هماهنگی قانونی و دارای مجوز اند و اعتراض حق معلمان است. اگر امروز رسانه‌های برون مرزی صدای معلمان را منعکس می‌کنند به این دلیل است  که شما صدای ما را خفه می‌کنید. صداوسیما به‌عنوان رسانه به‌اصطلاح ملی برای ترویج و تبلیغ برنامه‌های ضد آموزشی در اختیار و اجاره‌ی مافیای آموزشی و کنکور است و هرگز توجهی به خواست و مطالبات معلمان ندارد و هر وقت هم خبری را بازتاب داده یا برای پرتوقع جلوه دادن معلمان بوده یا به دنبال تسویه حساب سیاسی با جناح مقابل بوده است.

با وجود این ما تنها به کانال اطلاع رسانی رسمی شورا و حمایت فرهنگیان و مردم پشت گرم هستیم و از تمام جریانات سیاسی داخل و خارج مستقل عمل می‌کنیم. پس بار دیگر از این طریق  از همه‌ی مسئولان می‌خواهیم، مسئولیت خود در قبال معلمان و مردم را به‌درستی انجام داده و تشکل‌های صنفی معلمان را به رسمیت بشناسند و با در اختیار گذاشتن تریبون و ایجاد تعامل با آنها خواسته‌هایشان را برآورده سازند.

شورای هماهنگی در این راستا اهداف تحصن آبان ماه را به شرح زیر اعلام می‌دارد:

۱. تأمین و تضمین بودجه عادلانه برای اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری و رفع تبعیض علیه فرهنگیان شاغل و بازنشسته و اجرای اصل ۳۰ قانون اساسی،آموزش رایگان

۲. اجرای فاز دوم رتبه‌بندی

۳. توقف طرح معلم تمام وقت

۴. توقف روند پرونده‌سازی و سرکوب معلمان و آزادی معلمان دربند.

بدیهی است ما از هر گام مثبت استقبال می‌کنیم و چون به این پاسخ تکراری مسئولان که همواره می‌گویند “مطالبات بار مالی دارد” عادت داریم به شما پیشنهاد می‌کنیم برای نشان دادن حسن نیت معلمان زندانی را آزاد کنید و روند پرونده‌سازی برای فعالان را متوقف کنید.

ما باور داریم تمام مطالبات فرهنگیان قابل تحقق و قانونی است پس اعلام می‌کنیم در صورت ادامه روند فعلی، اعتراضات در ماه‌های آینده به هر طریق ممکن ادامه می‌یابد.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران / ۱۷ آبان ۹۷”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید