خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی, اندیشه و بیان  >  عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای به احکام سنگین صادره علیه مسیحیان ایرانی اعتراض کرد

عفو بین‌الملل با صدور بیانیه‌ای به احکام سنگین صادره علیه مسیحیان ایرانی اعتراض کرد

خبرگزاری هرانا – سازمان عفو بین‌الملل طی بیانیه‌ای ضمن اعتراض به احکام سنگین صادره علیه مسیحیان ایرانی به خاطر ابراز عقاید و انجام اعمال دینی خواستار اقدام فوری جهت آزادی آنها شد. این نهاد مدافع حقوق بشر تاکید کرد “کشیش ویکتور بِت تمرز و شامیرام عیسوی، که از مسیحیان آشوری هستند و نوکیشان مسیحی امین افشار نادری و هادی عسگری به پنج تا پانزده سال زندان محکوم شده‌اند. آن‌ها تنها به دلیل عقاید مسیحی و انجام فرایض دینیشان هدف قرار داده شده‌اند”.

متن کامل بیانیه مورد اشاره عینا در ادامه می‌آید؛

مسیحیان ایرانی ویکتور بِت تمرز، همسر او شامیرام عیسوی، امین افشار نادری و هادی عسگری تنها به خاطر عمل به ایمان مسیحی خود، از جمله حضور در گردهمایی‌های مسیحی و برپایی کلیساهای خانگی در مجموع به ۴۵ سال زندان محکوم شده‌اند. در صورتی که این افراد دستگیر و زندانی شوند، به عنوان “زندانیان عقیدتی” شناخته خواهند شد.

کشیش ویکتور بِت تمرز و شامیرام عیسوی، که از مسیحیان آشوری هستند و نوکیشان مسیحی امین افشار نادری و هادی عسگری به پنج تا پانزده سال زندان محکوم شده‌اند. آن‌ها تنها به دلیل عقاید مسیحی و انجام فرایض دینیشان هدف قرار داده شده‌اند. اساس این احکام فعالیت‌هایی مسالمت‌آمیزی مانند برگزاری جشن‌های کریسمس، راه‌اندازی و برپایی کلیساهای خانگی و مسافرت به خارج از کشور برای شرکت در سمینارهای مسیحی است که مقامات از آن‌ها با عنوان “فعالیت‌های غیر قانونی کلیسایی” و “اقدام علیه امنیت ملی” یاد کرده‌اند. این نامبردگان پس از تودیع وثیقه، اکنون خارج از زندان و در انتظار رأی دادگاه تجدید نظر هستند.

در پنجم دی‌ماه ۱۳۹۳ کشیش ویکتور بت تمرز همراه با امین افشار نادری و یک نفر دیگر، هنگام شرکت در گردهمایی خصوصی که به مناسبت میلاد مسیح در منزل کشیش ویکتور برگزار می‌شد، با یورش ماموران امنیتی لباس شخصی بازداشت شدند. آن‌ها به زندان اوین در تهران منتقل شدند. در آنجا از دسترسی به وکیل خود محروم ماندند و تنها اجازه یافتند ارتباط بسیار اندکی با خانواده خود برقرار کنند. آن‌ها چندین ماه بعد، پس از تودیع وثیقه به طور موقت از زندان آزاد شدند. در ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ دادگاه بدوی آن‌ها، همراه با هادی عسگری که در ۵ شهریور ۱۳۹۵ در شهر فیروزکوه در استان تهران بازداشت شده بود، برگزار شد. در تیر ماه ۱۳۹۶ شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران هر کدام از این افراد را “به جرم تشکیل گروهی بیش از دو نفر با هدف برهم زدن امنیت کشور” در ارتباط با فعالیت‌های کلیسایی آن‌ها به ۱۰ سال زندان محکوم کرد. همین دادگاه امین افشار نادری را به اتهام “توهین به مقدسات اسلام” برای به اشتراک گذاشتن مطلب طنز شخص دیگری در فیسبوک که با شیوه نگارش قرآنی با موضوع افزایش قیمت مرغ در ایران پرداخته بود به پنج سال حبس بیشتر محکوم کرد. هادی عسگری پس از تودیع وثیقه در فروردین ۱۳۹۷ آزاد شد .

در ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ شامیرام عیسوی به دفتر دادستانی در زندان اوین احضار شد و متهم به جرایمی شد که تماما مرتبط با عمل کردن به ایمان مسیحی خود بود. در دی ماه ۱۳۹۶ شعبه ۲ دادگاه انقلاب اسلامی تهران او را به اتهام “عضویت در گروهی که هدف برهم زدن امنیت ملی داشته است” به پنج سال زندان و همچنین به دلیل “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” به پنج سال حبس دیگر محکوم کرد.

لازم به یادآوری است، پیش از این کشیش ویکتور بت تمرز به ۱۰ سال حبس، شامیرام عیسوی به ۵ سال حبس، امین افشار نادری به ۱۵ سال حبس و هادی عسگری به ۱۰ سال حبس محکوم شده‌اند.

این در حالی است که حسن روحانی در شعارهای خود، پیش از روی کار آمدن دولت و پس از تشکیل دولت بارها بر رعایت حقوق شهروندی تاکید داشته و در همین راستا منشوری نیز تحت عنوان “منشور حقوق شهروندی” منتشر کرده است، اما با این حال این شعارها تاکنون تنها در حد شعار مانده است!

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید