خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  عفو بین الملل؛ وضعیت جسمانی آتنا دائمی بحرانی است / کمپین ایستاده در کنار شجاع‌ترین‌ها

عفو بین الملل؛ وضعیت جسمانی آتنا دائمی بحرانی است / کمپین ایستاده در کنار شجاع‌ترین‌ها

خبرگزاری هرانا – سازمان عفوبین الملل امروز با انتشار بیانیه ای گفت “وضعیت جسمانی مدافع حقوق زنان آتنا دائمی بسیار وخیم شده است . او به دنبال ۴۶ روز اعتصاب غذا به شدت بیمار شده است و بدنش پس زدن آب را آغاز کرده است. علارغم هشدار پزشکان، مقامات همچنان از اعزام او به یمارستانی خارج از زندان برای بهرهگیری از خدمات درمانی مناسب خودداری میکنند. آتنا دائمی زندانی عقدیتی است.” این سازمان خواستار اقدام فوری و رسیدگی به وضعیت این زندانی شد.

وضعیت پزشکی آتنا دائمی مدافع حقوق بشر ایرانی و فعال حقوق زنان وخیم است. او از ۱۹ فروردین ماه در اعتصاب غذا به سر میبرد.

به گفته ی خانواده وی، او از سرفه های خونی و حالت تهوع، درد کلیه، کاهش وزن شدید، و نواسانات فشار خون رنج میبرد. آتنا دائمی در روز ۱۸ اردیبهشت برای انجام برخی آزمایش های پزشکی به بیمارستانی خارج از زندان منتقل شد اما خیلی سریع و پیش از آنکه حتی نتیجه آزمایشها مشخص شود به زندان بازگردانده شد.

پزشکان هشدار داده اند که عفونت کلیه او به سطح بحرانی رسیده و نیاز است که فورا در بیمارستان بستری شود. حالا بدن او پس زدن آب را آغاز کرده است. با وجود هشدار پزشکان، مقامات همچنان از انتقال آتنا دائمی به بیمارستان خارج از زندان امتناع میکنند.

در اواسط اردیبهشت او برای انجام آزمایش نوار قلب به بهداری زندان منتقل شد، اما پرستار بهداری که یک مرد بود، از انجام آزمایش سر باز زد “توجیه” پرستار این بود که برای یک مردم نامناسب است این آزمایش را انجام دهد زیرا سینه بیمار در حین آزمایش باید برهنه باشد.

زندانیان سیاسی زن معمولا با تبعیضهای جنسیتی مضاعف برای دسترسی به مراقبتهای پزشکی روبرو هستند. در موارد متعددی، زندانیان زن که تجربه مشکلات قلبی در عصر یا شب را داشته اند، از آزمایش فوری نوار قلب محروم مانده اند، چرا که مسؤولین زندان تاکید کرده اند که تست باید توسط پرستاران زن انجام شود.

آتنا دائمی مدافع حقوق بشر ایرانی که به هفت سال زندان محکوم شده اعتصاب غذایش را در اعتراض به حکم خوهرانش هانیه و انسیه دائمی آغاز کرد که توسط دادگاهی در تهران در ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ به سه ماه و یک روز زندان به صورت تعلیقی بر اساس اتهام توهین به ماموران هنگام انجام وظیفه محکوم شدند.

محکومیت در ارتباط با بازداشت خشونت آمیز آتنا دائمی توسط سه تن از ماموران سپاه پاسداران در آذر ۱۳۹۵ است. مجازات هانیه و انسیه به حالت تعلیق درآمد. دادگاه تجدیدنظر هر سه خواهر قرار است در اردیبهشت ۱۳۹۶ در مقابل شعبه ی ۴۸ دادگاه تجدید نظر استان تهران برگزار شود.

لطفا نامهای به زبان فارسی، انگلیسی، اسپانیایی، فرانسه یا هر زبان دیگری که میدانید، بنویسید و از مقامات بخواهید؛

 آتنا دائمی را به عنوان زندانی عقیدتی که صرفا به خاطر فعالیتهای صلحآمیز با استفاده از حق آزادی بیان و حق آزادی اجتماع و گردهمایی از طریق فعالیتهای حقوق بشریاش زندانی است، فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند

 تا زمان آزادی، دسترسی آتنا دائمی به پزشک حرفهای واجد شرایط که بتواند مراقبتهای پزشکی را منطبق با اخلاق پزشکی شامل حفظ اطلاعات محرمانه، و کسب رضایت آگاهانه ارائه دهد، فراهم کنند.

 احکام انسیه و آتنا دائمی را که به دنبال یک محاکمه ی ناعادلانه صادر شده لغو کنند

 شکایت آتنا دائمی در خصوص شکنجه و دیگر بدرفتاریها از جمله بازداشت خشونت آمیز او در نوامبر ۲۰۱۶ در جریان دستگیریاش را مورد تحقیق قرار داده و اطمینان حاصل کنند که افراد مسئول در یک دادگاههای عادلانه پاسخگو شوند

لطفا درخواستها را تا قبل از ۱۳ تیر ۱۳۹۵ به آدرس های زیر ارسال نمایید؛
رونوشت به

رئیس جمهور؛ حسن روحانی
خیابان پاستور، میدان پاستور
تهران، ایران

دادستان عمومی تهران
عباس جعفری دولتآبادی
دادسرای عمومی و انقلاب تهران
نبش میدان ۱۵ خرداد، تهران، ایران

رئیس قوه قضاییه
آیتالله صادق لاریجانی
دفتر روابط عمومی، خیابان ولی عصر، خیابان
پاستور. پلاک ۴ ، تهران، ایران

از سوی دیگر در همین رابطه عفو بین الملل هفته‌ی گذشته یک کمپین جهانی دو ساله با عنوان «ایستاده در کنار شجاع‌ترین‌ها» در دفاع از مدافعان حقوق بشر و در برابر موج حملات علیه این کنش‌گران در سراسر جهان راه اندازی کرد.

فعالان جامعه مدنی، وکلا، روزنامه‌نگاران و دیگر مدافعان حقوق بشر در سراسر جهان با سطح بی سابقه‌ای از ارعاب و آزار و اذیت و خشونت روبرو هستند. عفو بین الملل با راه انداختن این کمپین خواستار پایان یافتن موج حملات علیه کسانی است که در مقابل بی عدالتی ایستاده‌اند.

ترکیبی از ابزارهای شنود جمعی، سو استفاده از قوانین کیفری و سرکوب تجمعات مسالمت‌آمیز مدافعان حقوق بشر را در معرض سطح بی‌سابقه‌ای از خطر قرار داده است.

عفو بین الملل هشدار داده است که در سال میلادی ۲۰۱۶:

· دست کم در ۲۲ کشور مردم به خاطر حضور در تجمعات مسالمت‌آمیز حقوق بشری کشته شدند.

· در ۶۳ کشور مدافعین حقوق بشر به طور سازمان یافته مورد تهمت ، افترا و تخریب قرار گرفتند.

· در ۶۸ کشور مدافعین حقوق بشر تنها به خاطر فعالیت‌های صلح‌آمیز خود بازداشت و زندانی شدند.

· در ۹۴ کشور مدافعین حقوق بشر مورد تهدید و حمله قرار گرفتند.

سلیل شتى دبیر کل عفو بین الملل: «علاوه بر آزار و اذیت مدافعان حقوق بشر، آنها که قدرت را در دست دارند دائما سعی دارند یک فضای بدبینی و خصمانه علیه مدافعین حقوق بشر ایجاد کنند و به گفتارهایی متوسل شوند که مدافعان حقوق بشر را به عنوان «تروریست» یا «عامل بیگانه» به تصویر می کشد.»

«سوال این است که آیا ما کنار خواهیم کشید و اجازه خواهیم داد که قدرت‌مندان به تلاش خود برای حذف مدافعان حقوق بشر – که در خط اول دفاع از یک جامعه‌ی آزاد قرار دارند – ادامه دهند یا بلند می شویم تا جلوی این بی عدالتی را بگیریم؟»

«بدون شجاعت مدافعین حقوق بشر، جهان ما کم‌تر عادلانه، منصفانه و برابر خواهد شد. بر همین اساس ما همه را فرا می خوانیم که در کنار مدافعان حقوق بشر بایستند و از شجاعت و شهامت آنها حمایت کنند.»

مدافع حقوق بشر ایرانی آتنا دائمی یکی از مدافعان حقوق بشری است که در کمپین جهانی عفو بین الملل مورد توجه قرار گرفته است. وضعیت سلامت او در پی ۴۷ روز اعتصاب غذا در زندان اوین بحرانی شده است. اطلاعات رسیده حاکی از آن است که او از تهوع مداوم، نوسانات فشار خون و درد شدید کلیه رنج میبرد و باید فورا در بیمارستانی خارج از زندان تحت مراقبت‌های پزشکی مناسب قرار بگیرد. با این حال مسئولان همچنان از اعزام او به بیمارستان خودداری می‌کنند.

آتنا دائمی اعتصاب غذایش را در تاریخ ۱۹ اردیبهشت در اعتراض به حکم خوهرانش هانیه و انسیه دائمی آغاز کرد. آن‌ها توسط دادگاه کیفری در تهران در ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ به اتهام «توهین به ماموران هنگام انجام وظیفه» به سه ماه و یک روز زندان به صورت تعلیقی محکوم شدند.

اقدام فوری عفو بین الملل برای آتنا دائمی که به شبکه جهانی فعالان عفو بین الملل فرستاده است را اینجا بخوانید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید