خانه  > slide, اعدام  >  به مناسبت روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام؛ گزارش یک‌ساله اعدام در ایران

به مناسبت روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام؛ گزارش یک‌ساله اعدام در ایران

خبرگزاری هرانا – به کوشش نهاد آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به روال هر ساله همزمان با ۱۰ اکتبر، روز جهانی مبارزه علیه مجازات اعدام گزارش یک سال گذشته در این حوزه به هدف جلب توجه افکار عمومی نسبت به وضعیت هزاران نفری که اکنون در انتظار اجرای حکم اعدام خود هستند تهیه و منتشر می‌شود، در گزارش پیش رو اشاره شده است؛ در بازه زمانی۱۰ اکتبر ۲۰۱۸ تا ۸ اکتبر ۲۰۱۹، حداقل ۲۴۲ نفر در نقاط مختلف ایران به شیوه حلق آویز اعدام شدند که این رقم در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته، حدود ۴.۵ درصد کاهش داشته است. صدور و اجرای حکم اعدام شهروندان در ایران، در حالی رخ می‌دهد که بسیاری از متهمان از دسترسی به یک روند عادلانه دادرسی محروم‌اند و همچنین به دلیل عدم اجازه فعالیت گروههای مستقل مدافع حقوق بشر در ایران گزارش رو پیش از آنکه جلوه گر شمار بی نقص اعدامها در ایران باشد بازتاب دهنده ظرفیت دیده بانی جامعه مدنی نسبت به این مقوله است.

فایل پی دی اف گزارش را دانلود کنید

از ۱۰ اکتبر ۲۰۱۸ تا ۸ اکتبر ۲۰۱۹ تعداد ۲۵۰ گزارش از سوی نهاد آمار و نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در رابطه با اعدام به ثبت رسیده است که شامل محکومیت ۱۳۴ نفر به اعدام و اجرای حکم اعدام ۲۴۲ نفر است که از این تعداد ۱۶ نفر در ملاء عام اعدام شدند. از میان قربانیانی که هویتشان احراز شده، جنسیت ۱۲ تن از اعدام شدگان زن بوده و همینطور سن ۵ تن از اعدام شدگان در زمان ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال بوده است.

اجرای حکم اعدام در مدت زمان مورد بررسی نسبت به مدت مشابه در سال قبل دست کم با ۵.۴ درصد کاهش و صدور احکام اعدام نیز با ۴۷.۶ درصد کاهش همراه بوده است. تعداد اعدام ها در ملاء عام ۶.۶ درصد نسبت به دوره مشابه قبل افزایش داشته است و اعدام زنان نیز ۱۴۰ درصد رشد را نشان می دهد.

بر اساس اطلاعات گردآوری شده، ۷۱ درصد اعدام شدگان به اتهام قتل و ۱۴ درصد به اتهام جرایم مربوط به مواد مخدر در ایران اعدام شدند. همچنین ۶ درصد به اتهام جرایم جنسی، ۲ درصد به اتهامات امنیتی و افساد فی الارض، ۵ درصد محاربه و ۲ درصد با اتهامات نامعلوم را در بر میگیرد.

 

در نمودار دایره ای زیر اجرای حکم اعدام در استان های مختلف کشور مورد بررسی قرار گرفته است که بر این اساس استان البرز با سه زندان پرجمعیت و مهم کشور با ۲۵ درصد در صدر و استان آذربایجان غربی و استان کرمان هر کدام به ترتیب با ۸ درصد و ۷ درصد در رده دوم و سوم قرار دارند.

بر اساس آمارهای ارایه شده ۷ درصد اعدام ها در ملاء عام و انظار عمومی به اجرا در آمده است.

در این نمودار که رابــطه مستقیمی بـــا اعدام مخفیانه زندانیان دارد، اعدام هایی که از سوی منابع مستقل و حقوق بشری گزارش شده است مورد بررسی قرار گرفته است که بر اساس نمودار زیر ۷۲ درصد اعدام شدگان به صورت مخفیانه یا بدون اعلام در رسانه های جمعی اعدام شده اند.

 

فایل پی دی اف گزارش را از اینجا دانلود کنید

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید