خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۳, 15th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۳/۱۱/۱۳ ساعت ۵:۱۳:۱۵

    خانه  > slide  >  گزارش سالانه میلادی (۲۰۱۴) وضعیت حقوق بشر در ایران

گزارش سالانه میلادی (۲۰۱۴) وضعیت حقوق بشر در ایران

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به همت نهاد آمار، نشر و آثار خود، گزارش سالانه میلادی آماری، تحلیلی وضعیت حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (۲۰۱۵-۲۰۱۴) را بدین وسیله منتشر می‌کند. گزارش پیش روی حاصل کوشش روزانه این تشکل در فرایند چند سـاله اخیر بـه عنوان بخشـی از پروژه آمار گیری روزانه آغاز شده از سال ۸۸ این مجموعه است که ارائه تحلیل و آمار را در گزارش حاصله میسر می کند.

گزارش سالانه میلادی از نقض حقوق بشـر در ایران (۲۰۱۵-۲۰۱۴) حـاصل جمع آوری، تجزیه، تحـلیل و مسـتند سـازی تعداد ۱۳۸۵ گزارش از وضعیت حقوق بشر منتشر شده توسط منابع خبری در محدوده یک سال میلادی گذشته است. سهم خبرگزاری هرانا بـه عنوان ارگان خبـری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در استخراج و گزارشگری گزارشات مورد اشاره ۵۲٪، منابع رسمی یا نزدیک بـه حـکومت ایران ۳۵٪ و سـایر منابـع خبـری حقوق بشری۱۳٪ بوده است.

در گزارش ۲۸ صفحـه‌ای (نسخه پی دی اف) پیش روی بـخش‌های متعددی از جمله حقوق زنان، کارگران، کودکان، زندانیان و… مورد بررسـی اجمالی و آماری همراه بـا ارائه نمودارهای مربوطه برای درک بهتر خوانندگان قرار گرفته است، بر اساس این گزارش تمرکز گزارشـگری وضعیت حقـوق بشـر در ایران علیرغم افزایش۲% سایر نقاط کشور نسبت به استان تهران در مقایسه با سال قبل همچنان روایتگر عدم دیده بانی مناسب سایر نقاط کشور به نسبـت مرکز از سـوی جامعه مدنی است بطوریکه به عنوان نمونه در سال گذشته حداقل از ۱ استان کشور هیچگونه گزارشگری از وضعیت حقوق بشر صورت نگرفته است.

هرچند گزارش پیش روی به صورت برجسته حاصل تلاش گسترده مدافعان جسور حقـوق بشـر در ایران اسـت که در راه تحقـق بـاورهای انسـان دوستانه خود متحمل هزینه می‌شوند، با این حال به دلایل روشنی منجمله عدم اجازه فعالیت به سـازمان‌های حقـوق بشـری توسـط دولت ایران و نیز ممانعت حکومت از گردش آزاد اطلاعات بدیهی ست گزارش پیش روی علیرغم دقت بالا از سویی عاری از خطا نباشـد و از سـوی دیگر بـه تنهایی بازتاب دهنده وضعیت کامل حقـوق بشـر در ایران محسـوب نشـود، بـا این حـال گزارش پیش رو را بـه جرات بـاید یکی از دقـیق‌ترین، جامع‌ترین و مستند‌ترین گزارشات نقض حقوق بشر در ایران در نوع خود دانست که امید است دستمایه فعالیت بهتر سازمان‌ها و مدافعان حقـوق بشـر از طریق درک بهتر وضعیت حقوق بشر در ایران، چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی آن قرار بگیرد.

 

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران

 


برای دانلود نسخه پی دی اف گزارش با حجم ۳ مگابایت اینجا را کیک کنید


 

 

گزارش سالانه وضعیت حقوق بشر در ایران – ویژه سال ۲۰۱۴

برای مشاهده میزان گزارشگری سازمانهای حقوق بشری و رسانه‌ها از استان‌های مختلف کشور که ارتباط مستقیمی با توانمندی جامعه مدنی دارد به نقشه زیر توجه کنید.

01

همانطور که در نقشه تراکم گزارشات مشاهده کردید، تفاوت فاحشی بین مرکز و سایر نقاط کشور حسب گزارشات منتشره وجود. این در حالی اسـت که بـه لحـاظ جمعیت (سرشماری سال۱۳۹۰) استان تهران ۱۲۴۲۵۰۰۰ و سایر نقاط کشور ۶۲۷۲۴۶۶۹ شهروند ایرانی را در خود دارد.

02

با این وصف طبق آمار، تمرکز یا توانمندی گزارشگران حقوق بشر در سال گذشته ۳۳ درصد در تهران و ۶۷ درصد در سایر نقاط کشور بوده است.

03

جدول زیر در بردارنده اسامی استان‌هایی است که گزارش سالانه نقض حقوق بشر در ایران (۲۰۱۴) را تشکیل داده اند و همین طور میزان گزارشاتی که از آن منطقه مخابره شده است، بدیهی است عدم ذکر نام یک استان به معنی عدم وجود گزارشی از آن منطقه است.

04
*سراسری: در جدول فوق گزارشاتی را در بر دارد که به استان خاصی تعلق ندارد و مربوط به کل کشور است.

در ذیل نمودار دایره‌ای مربوط به مقایسه استان‌ها و حجم گزارشات ارسالی را مشاهده می‌کنید
05
بـــرای شروع بررسی رسته‌ای نقض حقوق بشر در یکسال گذشته بجاست ابتدا نگاهی به نمودار مقایسه رسته‌ها بر اساس تعداد گزارشات یکساله داشته باشیم.

06

اقلیت‌های ملی

در رسته حقوق اقلیت‌های ملی و قومی در طی سال ۲۰۱۴ تعداد ۲۴ گزارش توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به ثبت رسید، بر اساس این گزارشات ۱۱۸ شهروند بازداشت شدند، ۱ مورد ضرب و شتم، ۱۰۰ مورد افراد محروم شده از حقوق شهروندی خود مستند شده است.

همچنین برای ۱۴ نفر نیز ۵۲۸ ماه حبس تعزیری صادر شده است. در کل از ۲۴ گزارش در این حوزه ۲۲ مورد شاخص نقض حقوق بشر برای ۱۳۹ نفر به ثبت رسیده است.
07
در حــــــوزه اقلیت‌های ملی بازداشت شهروندان ۵۴% نسبت به سال ۲۰۱۳ کاهش یافته است، هم چنین صدور احکام حبس از سوی دستگاه قضایی نیز با کاهش۲۷% همراه بوده است.

در مقایسه ماهانه نقض حقوق ملی بر اساس تعداد نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال قبل۵۸% کاهش را شاهد هستیم، بیشترین مورد نقض حقوق در این حوزه در ماههای فوریه و نوامبر روی داده که در واقع بدون تغییر نسبت به سال قبل برخلاف عمده ماههای سال قرار دارد و بیشترین نزول گزارشگری نیز در ماه جون با ۱۰۰% گزارش شده است. برای مشاهده نمودار نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال ۲۰۱۳ در این رسته به نمودار زیر بنگرید.
08

اقلیت‌های دینی و مذهبی

در این رسته در طی یک سال گذشته۱۶۳ گزارش از سوی نهاد آمار به ثبت رسیده است، بر این اساس ۴۷۷ شهروند بازداشت شدند، ۱۴ مورد ضرب و شتم، ۱۹ مورد تفتیش منزل، ۲ مورد پلمپ اماکن مذهبی، ۶۵ مورد ممانعت از فعالیت اقتصادی اقلیت‌های مذهبی، ۵۳ مورد احضار به نهادهای امنیتی- قضایی و ۱۱مورد محرومیت از تحصیل گزارش شده است.

۱۲۱ نفر از اقلیت‌های مذهبی از سوی نهادهای قضایی مجموعا به ۲۷۹۸ ماه حبس تعزیری، ۷۱۱ ماه حبس تعلیقی، ۴۰۰ میلیارد ریـال جریمه نقدی و۳۰ ضربه شلاق محکوم شدند.

از مجموع ۱۶۳ گزارش استخراج شده در این حوزه ۱۷۱ مورد نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی برای دستکم ۷۸۳ نفر به ثبت رسیده است.

09
10 11
در رسته حقوق اقلیت‌های مذهبی و دینی، بهائیان با ۴۰% گزارش در صدر دیده بانی گزارشگران حقوق بشر قرار دارند و به ترتیب مسیحیان و دراویش با ۹% و ۵% و اهل سنت نیز با ۹% در رده بندیهای بعدی دیده بانی قرار می‌گیرند. قابل ذکر است گزارشاتی که تحت عنوان «سایر» دسته بندی شده است به گزارشاتی اطلاق شده است که در این حوزه عمومیت داشته و بطور خاص در یک دسته بندی دینی قرار نمی‌گیرد.
12
در حــوزه اقلیت‌های مذهبی بازداشت شهروندان ۹% نسبت به سال قبل از آن کاهش یافته است، هم چنین صدور احکام حبس از سوی دستگاه قضایی نیز با کاهش۹% همراه بوده است.

در مقایسه ماهانه نقض حقوق مذهبی بر اساس تعداد نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال قبل ۳% کاهش داشته است، بیشترین صعود در این حوزه در جون با ۲۵۰%۰ و بیشترین نزول در دسامبر با ۵۲-% گزارش شده است.

برای مشاهده نمودار نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال ۲۰۱۳ در رسته حقوق اقلیت‌های دینی و مذهبی به نمودار زیر بنگرید.

13

اندیشه و بیان

در رسته اندیشه و بیان در طی سال ۲۰۱۴ تعداد ۲۷۹ گزارش از سوی نهاد آمار به ثبت رسیده است، ۲۴۲ مورد اعمال فیلترینگ اینترنتی برای سایت‌ها گزارش شده است، ۱۱ مورد توقیف نشریه، ۴ مورد اختلال تعمدی در شبکه اینترنت، ۱۷۱۴ نفر دستگیر شده، ۳۶ مورد ضرب و شتم، ۱ مورد پلمپ تشکل و دفا‌تر، ۱۶ مورد تهدید و ارعاب، ۴۱ مورد احضار به مراجع قضایی- امنیتی در حوزه اندیشه و بیان گزارش شده است.

در سال ۲۰۱۴ در این حوزه، ۱۰۸ نفر از سوی مراجع قضایی به ۴۶۷۸ ماه حبس تعزیری، ۱۰۲ ماه حبس تعلیقی، ۲۱۳میلیارد. و ۵۰۰ هزار ریـال جریمه نقدی، ۸۵۹ ضربه شلاق و۷ مورد محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شدند.

هم چنین ۱۳۰۱ مورد جمع آوری ماهواره نیز از سوی گزارشگران و رسانه‌های دولتی گزارش و ثبت شده است. از مجموع ۲۷۹ گزارش استخراج شده در این حوزه ۳۱۶ مورد نقض حقوق بشر حداقل برای۴۱۶۴ نفر به ثبت رسیده است.

لطفا به نمودارهای مربوط به این حوزه در ادامه بنگرید.
14 15
*لازم به توضیح است اختلاف فاحش آمار بازداشت در ماه آگوست این حوزه به دلیل انتشار دو ادعای مسئولان در خصوص بازداشت ۷۲۲ نفر در طرح سالم سازی دریا و نیز بازداشت ۴۰۰ نفر به دلیل روزخواری در ملاعام در این ماه است.
16
در حـوزه اندیشه و بیان گزارشات بازداشت شهروندان ۴۱۰% نسبت به سال قبل از آن افزایش داشته است، هم چنین صدور احکام حبس از سوی دستگاه قضایی نیز با افزایش ۲% همراه بوده است.

در مقایسه ماهانه نقض آزادی اندیشه و بیان بر اساس تعداد نقض موردی حقوق بشر، این رسته نسبت به سال قبل ۲۱% کاهش داشته است، بیشترین صعود در این حوزه در اکتبر با ۸۵% و بیشترین نزول در جون با ۷۳% گزارش شده است.

برای مشاهده نمودار نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال ۲۰۱۳ در این رسته به نمودار زیر بنگرید
17

اصناف

در حقوق سندیکایی، اتحادیه و اصناف در سال ۲۰۱۴ تعداد ۲۵ گزارش از سوی نهاد آمار و نشر و آثار به ثبت رسیده است که از این گزارشات جمعا ۱ مورد بازداشت فعالان صنفی، ۳ مورد محاکمه فعالین حقوق صنفی، ۳۰ مورد پلمپ اماکن و ۵ مورد ممانعت از فعالیت تشکلات، گزارش شده است. همچنین در این رسته ۳ تن از سوی دستگاه قضایی به ۱۲ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

۲۵ مورد گزارش در کل در این رسته گردآوری شده است که شامل۱۷ مورد نقض حقوق بشر برای۳۴۷ نفر محسوب می‌شود.
18
در حوزه اصناف بازداشـت شـهروندان ۷۵% نسبت به سال ۲۰۱۳ کاهش داشته است، هم چنین صدور احکام حبس از سوی دستگاه قضایی نیز با کاهش۸۳% همراه بوده است.

در مقایسه ماهانه نقض حقوق اصناف بر اساس تعداد نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال قبل ۳۲% کاهش داشته است، بیشترین صعود در این حوزه در اکتبر با ۴۰۰% و بیشترین نزول در آگوست و سپتامبر با ۴۰۰-٪ گزارش شده است.

برای مشاهده نمودار نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال ۲۰۱۳ در این رسته به نمودار زیر بنگرید.

19

حقوق آکادمیک

در رسته حقوق آکادمیک در سال ۲۰۱۴، ۹ گزارش از سوی نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به ثبت رسیده است که در مجموع شامل ۲ مورد بازداشت دانشجو، ۱ مورد ضرب و شتم، ۱ مورد احضار به مراجع قضایی-امنیتی، ۵ مورد احضار به کمیته‌های انضباطی، ۳ مورد اخراج و یا محرومیت از تحصیل را شاهد بودیم. در این رسته در سال ۲۰۱۳ دستکم ۱ دانشــجو از ســوی دستگاه قضایی کشور محکوم شد. مجموماً از ۹ گزارش گردآوری شده ۱۰ مورد نقض حقوق تحصیلی و اکادمیک برای ۱۳ نفر به ثبت رسیده است.
20
در حــوزه حقــوق آکادمیک، بازداشت دانشجویان ۹۳% نسبت به سال قبل از آن کاهش یافته است، هم چنین صدور احکام حبس از سوی دستگاه قضایی نیز با کاهش ۱۰۰٪ همراه بوده است.

در مقایسه ماهانه نقض حقوق دانشجویی بر اساس تعداد نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال قبل۸۲٪ کاهش داشته است، بیشترین صعود در این حوزه در آوریل با ۱۰۰% و بیشترین نزول در فوریه با ۱۰۰۰-% گزارش شده است.

برای مشاهده نمودار نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال ۲۰۱۳ در این رسته به نمودار زیر بنگرید.
21

حق حیات (اعدام)

در رسته حق حیات، در سال ۲۰۱۴ تعداد ۱۹۷ گزارش از سوی نهاد آمار و نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به ثبت رسیده است که شامل محکومیت ۱۹۵ نفر به اعدام و اجرای حکم اعدام ۵۹۶ نفر می‌باشد که از این تعداد ۵۱ نفر در ملاء عام اعدام شدند که از میان هویت‌های مشخص شده اعدام شدگان، ۲۸۶ نفر از ایشان مرد و ۱۴ تن زن بوده‌اند.

بر اساس این گزارش ۴۷٪ اعدام شدگان به اتهام جرایم مربوط به مواد مخدر در ایران اعدام شدند. ۳۱٪ به اتهام قتل، ۵٪ به اتهام تجاوز به عنف، %۱۰ به اتهام نامعلوم، ۳ ٪ درصد به اتهام محاربه و افساد فی الارض در ایران اعدام شدند.

مجموماً از ۱۹۷ گزارش گردآوری شده۲۲۳ مورد نقض حقوق برای۸۴۲ شهروند به ثبت رسیده است.

22 23

در نمودار زیر صدور و اجرای حکم اعدام در دادگاه‌های مختلف کشور بر اساس جرم مورد بررسی قرار گرفته است که جرایم مربوط به مواد مخدر با ۴۷٪ در صدر و قتل با ۳۱% در رده بعدی قرار دارد.
24

*لازم به اشاره است در سال گذشته آمارهای مبهمی که روایتگر اعدام دست کم دو شهروند ایرانی در رشت تحت عنوان اتهام «انجام عمل خلاف شرع» که می‌تواند مربوط به اتهامات جنسی و همجنسگرایانه نیز تلقی شود نیز منتشر شد همچنین گزارشی از یک اعدام دسته جمعی ۱۵ نفره در استان سیستان و بلوچستان که تعداد نامعلومی از افراد اعدام شده طبق اظهارات رسمی متهم به محاربه بودند که به دلیل ابهامات فراوآن این اطلاعات در گزارش جاری در بخش فراوانی اتهامات اعدام شدگان لحاظ نشده‌اند.

در نمودار دایره‌ای زیر نیز اجرای حکم اعدام در استان‌های مختلف کشور مورد بررسی قرار گرفته است که بر این اساس استان البرز با دو زندان پرجمعیت و مهم کشور با ۲۸% در صدر و استان فارس و استان هرمزگان با ۱۰٪ در رده دوم و سیستان و بلوچستان با ۹% در رده سوم قراردارند.
25
در نمــــــودار دایره‌ای زیر نیز اجرای حکم اعدام در زندان‌های مختلف کشور مورد بررسی قرار گرفته است که بر این اساس زندان قزل حصار و رجایی شهر در صدر قرار دارند.
26
بر اساس آمارهای ارایه شده ۹% اعدام‌ها در ملاء عام و انظار عمومی به اجرا در آمده است.

27

۲% از اعدام شدگان زن بوده‌اند، ۴۸٪ اعدام شدگان مرد بوده‌اند و جنسیت ۵۰٪ اعدام شدگان نامعلوم است. اعدام زنان تقریبا ۴۲٪ نسبت به سال ۲۰۱۳ کاهش پیدا کرده است.

28

همین طور در زیر می‌توانید به نمودار فراوانی اعدام در ملاء عام در استان‌های کشور بنگرید بر اساس این آمار استان فارس با ۲۳% اعدام‌ها در صدر قرار دارد.
29
در این نمودار که رابــطه مستقیمی بـــا اعدام مخفیانه زندانیان دارد، اعدام‌هایی که از سوی منابع مستقل و حقوق بشری گزارش شده است مورد بررسی قرار گرفته است که بر اساس نمودار زیر ۶۱% اعدام شدگان به صورت مخفیانه یا بدون اعلام در رسانه‌های جمعی اعدام شده‌اند.

30

در حوزه اعدام، اجرای حکم شهروندان نسبت به سال ۲۰۱۳ دستکم ۱٪ افزایش داشته است، هم چنین صدور احکام اعدام نیز با کاهش۵۱-% همراه بوده است. تعداد اعدام‌ها در ملاء عام ۴% نسبت به سال ۲۰۱۳ افزایش داشته است و اعدام زنان نیز ۴۲-% کاهش را نشان می‌دهد.

در مقایسه ماهانه صدور و اجرای حکم اعدام بر اساس تعداد نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال قبل ۲۳-% کاهش داشته است، بیشترین صعود در این حوزه در مارچ با ۲۵۰% و بیشترین نزول در جولای با ۷۹-% گزارش شده است.

برای مشاهده نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال ۲۰۱۳ در این رسته به نمودار زیر بنگرید.

31

حقوق فرهنگی

در رسته حقوق فرهنگی، در سال گذشته ۳۹ گزارش نقض حقوق بشر از سوی نهاد آمار به ثبت رسیده است که جمعاً ۲۰ تن دستگیر شده و ممانعت از نشر ۱ اثر فرهنگی نیز گزارش شده است.

هم چنین ۱۳ نفر از شرکت در سخنرانی منع شدند، ۲۱ مکان تاریخی تخریب شده و ۴ مکان نیز مورد رسیدگی قرار نگرفته و در آستانه تخریب قرار دارند. در کل در این رسته از ۳۹ گزارش مورد بررسی قرار گرفته ۳۹ مورد نقض حقوق برای دست کم ۶۷ نفر استخراج شده است.
32
در حوزه حقوق فرهنگی بازداشت شهروندان ۹۲% نسبت به سال قبل از آن کاهش داشته است، هم چنین هیچ احکام حبسی از سوی دستگاه قضایی صادر نشده است. در مقایسه ماهانه نقض حقوق فرهنگی بر اساس تعداد نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال قبل۳% افزایش داشته است، بیشترین صعود در این حوزه در دسامبر با ۷۰۰٪ و بیشترین نزول در می‌با ۵۷-٪ گزارش شده است.

برای مشاهده نمودار نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال ۲۰۱۳ در این رسته به نمودار زیر بنگرید.
33

حقوق کارگری

در این رسته در سال ۲۰۱۴ میلادی ۲۱۰ گزارش در بررسی‌های آماری گردآوری شد که بر اساس آن جمعاً ۱۷۷ تن دستگیر شدند، ۳۷۰۴ کارگـر از کـار اخــراج یا تعدیل شده‌اند، گزارشات عقب افتادن حقوق ۵۰۳ ماه کارگران نیز مستند شده است.

در طی سال ۲۰۱۴ میلادی ۱۸۲۸ کارگر از کار بیکار شده‌اند، ۱۵۷۴ تن در ســـــــوانح کاری کشته شده‌اند، ۱۲۶مورد صدمات جسمی به کارگران در حین کار گزارش شده است. ۴۰۳۷۲۹ مورد نبـــود بیمه کار برای کارگران گزارش شده است، ۳۲۶ کارگر بــــلاتکلیف در حوزه کار گزارش شده است، ۱۵ فعال کارگری نیز به نهادهای امنیتی و قضایی احضار شدند. در مجموع ۱۸ فعال کارگری از سوی دستگاه قضایی به۲۵۴ ماه حبس تعزیری و۲۰۰ ضربه شلاق محکوم شدند.

جمع کل گزارشات گردآوری شده این حوزه۲۱۰ گزارش بوده است که ۲۱۸ مورد نقض حقوق برای ۵۲۳۷۳۱ نفر به ثبت رسیده است.
34
در حـوزه کارگری بازداشت شهروندان ۳۵۴% نسبت به سال قبل از آن افزایش یافته است، هم چنین صدور احکام حبس از سوی دستگاه قضایی نیز با افزایش ۲۹۱% همراه بوده است. در مقایسه ماهانه نقض حقوق کارگری بر اساس تعداد نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال قبل ۲۶% کاهش داشته است، بیشترین صعود در این حوزه در اکتبر با ۵۵% و بیشترین نزول در جولای با ۸۰% گزارش شده است.

برای مشاهده نمودار نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال ۲۰۱۳ در این رسته به نمودار زیر بنگرید.
35

حقوق کودکان

در این رسته در سال ۲۰۱۴ میلادی از مجموع ۵۰ گزارشی که توسط واحـد آمار گردآوری شـد جمعاً ۱۱ مورد کودک آزاری، ۱ مورد فروش و قـاچاق کودک، ۱ مورد تجاوز و آزار جنسی به کودک، ۴ مورد سـوء تغذیه کودکان، ۱۷۰۲۰۰۲مورد کودک مشغول به کار، ۴۲۰۲۰ مورد کودکان محروم از تحصیل را در برگرفته است. در کل گزارشات گردآوری شده در این حوزه ۵۰ مورد بوده است که طی آن ۴۱ مورد نقض حقوق بشر برای ۱۷۴۶۰۵۳ نفر برآورد شده است.

در حـوزه کودکان، بازداشــت فعالین این حوزه نسبت به سال قبل از آن ثابت مانده است، هم چنین صدور احکام حبس از سوی دستگاه قضایی نیز بدون تغییر بوده است.
36
در مقایسه ماهانه نقض حقوق کودکان بر اساس تعداد نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال قبل۲۷۳% افزایش داشته است، بیشترین صعود در این حوزه در فوریه با ۷۰۰% و بیشترین نزول در ماه می‌با ۱۰۰-% گزارش شده است.

برای مشاهده نمودار نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال ۲۰۱۳ در این رسته به نمودار زیر بنگرید.
37

حقوق زنان

در رسته حقوق زنان در سال۲۰۱۴ میلادی ۷۳ گزارش گردآوری شده است که بر اساس آن جمعاً ۵۶ مورد بازداشت زنان و ۲۲۵۰۰۰ نفر بـــــه دلیل نوع پوشش، بازداشت و یا مورد تذکر قرار گرفتند، دست کم ۴۰۰ مورد اسیدپاشی، ۵ مورد قتل ناموسی، ۱ مورد احضار فعالان این حوزه به مراجع قضایی- امنیتی گزارش شده است.

در کل گزارشات گردآوری شده در این حوزه ۷۳ گزارش بوده است که شامل ۳۳ مورد نقض حقوق زنان برای دستکم ۲۲۵۱۹۶ تن بوده است.
38
در حـــوزه زنان بازداشـــت فعالین ۳۰۰% نسبت به سال قبل از آن افزایش یافته است، هم چنین صدور احکام حبس از سوی دستگاه قضایی نیز با افزایش ۱۳۰۰% همراه بوده است.

در مقایسه ماهانه نقض حقوق زنان بر اساس تعداد نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال قبل ۲۰۰% افزایش داشته است، بیشترین صعود در این حوزه در جون و نوامبر با ۴۰۰% و بیشترین نزول در ژانویه، فوریه و آوریل ثابت (بدون تغیر نسبت به سال قبل) گزارش شده است.

برای مشاهده نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال ۲۰۱۳ در این رسته به نمودار زیر بنگرید.
39

زندانیان

در حقوق زندانیان در سال ۲۰۱۴، جمعـــــاً ۱۰۸۷مورد ضرب و شتم زندانیان، ۲۴۶ مورد عدم رسیدگی یا محرومیت از خدمات پزشکی زندانیان، ۷۲ مورد انتقال غیرقانونی زندانی به سلول انفرادی، ۲۰۹ مورد اقدام به اعتصاب غذای زندانیان، ۴۰ مورد انتقال اجباری یا تبعید زندانیان، ۲۵۹ مورد اعمال فشار و تهدید زندانیان، ۴ مورد مرگ زندانی بر اثر بیماری، ۴ مورد عدم دسترسی به وکیل، ۱۹۵۸مورد نگهداری زندانی در محیط نامناسب گردآوری شده است.

هم چنین در حوزه حقوق متهمین نیز ۲۲ مورد جلوگیری از ملاقـات بـا بازداشـت شــدگان، ۸۷ مورد بلاتکلیف نگاه داشتن بازداشت شدگان، ۲ مورد شکنجه بازداشت شدگان، ۴ مورد تهدید بازداشت شده، ۱ مورد نگهداری متهم در کنار محکومین، ۱۱ مورد نگهداری بازداشت شدگان در انفرادی گردآوری شده است.

در کل گزارشات گردآوری شده در این حوزه ۳۲۱ مورد بوده است که شامل۴۰۶ مورد نقض حقوق زندانیان برای ۴۴۷۶ نفر بوده است.
40
در مقایسه ماهانه نقض حقوق زندانیان بر اساس تعداد نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال قبل ۵۷% کاهش داشته است، بیشترین صعود در این حوزه در ژانویه با ۴۶% و بیشترین نزول در جولای با ۷۸-% گزارش شده است.

برای مشاهده نقض موردی حقوق بشر نسبت به سال ۲۰۱۳ در این رسته به نمودار زیر بنگرید.
41

محکومیت ها

در طی یکسال گذشته مراجع قضایی حکومت ایران اعم از بدوی و تجدید نظر، اقدام به صدور ۸۲۷۰ ماه حبـــس تعزیری و۸۱۳ ماه حبس تعلیقی نموده‌اند که از این مقدار، حوزه اصناف ۱۲ماه، حوزه اقلیت‌های ملی- قومی ۵۲۸ ماه، اقلییت‌های مذهبی ۲۷۹۸ماه تعزیری و ۷۱۱ ماه تعلیقی، اندیشه و بیان ۴۶۷۸ ماه تعزیری و ۱۰۲ ماه تعلیقی، کارگری ۲۵۴ ماه تعزیری را به خود اختصاص داده‌اند.

لازم به ذکر است این آمار فقط احکام موردی که مشخصات یا اطلاعات مربوط به حکم منتشر شده است را شامل می‌شود.
42
لازم به ذکر است این آمار فقط احکام موردی که مشخصات یا اطلاعات مربوط به حکم منتشر شده است را شامل می‌شود.

در بررسی جزئی آمار، دستگاه قضایی برای ۲۶۶ تن از شهروندان بیش از۷۵۶ سال محکومیت حبس تعزیری و تعلیقی صادر نموده است.

هم چنین این شهروندان به ۶۱۳ میلیارد و پانصد هزار ریـال جریمه نقدی و۱۰۸۹ ضربه شلاق محکوم شدند.

در طی سال ۲۰۱۴ محکومیت فعالین و شهروندان کاهش ۸% داشته است بر این اساس در حوزه کارگری محکومیت فعالین کارگری ۲۹۱% و اندیشه و بیان ۳% افزایش و در حوزه اقلیت‌های مذهبی ۸-%، اقلیت‌های قومی ۲۷-% و در حوزه صنفی ۸۳-%، زنان ۱۰۰-%، کودکان ۱۰۰-%، دانشجویان ۱۰۰-% کاهش وجود داشته است. در مقایسه ماهانه محکومین دادگاه‌های انقلاب بر اساس تعداد نفرات در سال ۲۰۱۴ بیشترین صعود در این حوزه در مارچ با ۳۶۷% و بیشترین نزول در اکتبر با ۸۵-% گزارش شده است.
43

بازداشت ها

در طی یکسال گذشته نیروهای امنیتی۲۵۱۱ شهروند را به دلیل فعالیت‌های مدنی یا سیاسی بازداشت نموده‌اند.

در این رابطه، اصناف ۱ مورد بازداشت، اقلیت‌های قومی ۱۱۸ مورد، اقلیت مذهبی ۴۷۷ مورد، اندیشه و بیان ۱۷۱۴ مورد، دانشجویان ۲ مورد، حوزه فرهنگی ۲۰ مورد، زنان ۲ مورد و کارگران ۱۷۷ مورد را شامل می‌شوند.
44
در طی سال ۲۰۱۴ بازداشت فعالین و شهروندان ۷۴% افزایش داشته است بر این اساس بازداشت شهروندان در حوزه اقلیت‌های قومی به ترتیب ۵۳% و حوزه اقلیت‌های مذهبی ۱۰% و در حوزه فرهنگی۹۲% در حوزه صنفی ۷۵%، دانشجویان ۹۳%، کاهش گزارش شده است. هم چنین در حوزه کارگری بازداشت شهروندان ۳۵۴% و حوزه اندیشه و بیان ۴۱۰% افزایش و صعود گزارش شده است.

در مقایسه ماهانه بازداشت‌ها بر اساس تعداد بازداشت شدگان در سال ۲۰۱۳ بیشترین صعود در این حوزه در مارچ با ۳۰۴% و بیشترین نزول در جون با ۸۱% گزارش شده است.

45


مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران

واحد آمار، نشر و آثار
ژانویه ۲۰۱۵

مطالب مرتـبط

  یک نظر

  1. ریاست متحرم جمهوری آمریکا

   شاید برای شما روشن نباشد ولی با این تحریمها که شما علیه ایران انجام میدهد عملا طبقه ضعیف و متوسط را در این کشور خورد و خاکشیر میکنید زیرا ثروتمندان که برایشان اهمیت ندارد که چیزی را چند بخرند و با مثلا دور زدن تحریمها هر آنچه که بخواهند در دسترس دارند فشار و بدبختی تحریمها دامان جوانان فقیر و متوسط را آلوده میکند این است که چون درآمد مردم کم است عملا رشوت خواری سرقت دزدی و فساد اخلاقی و مالی دامن گیر مردم و طبقه ضعیف و متوسط میشود حالا بایست ببینید که چه استفاده ای از این راه به ملت آمریکا که شما نماینده آن است میرسید خشم بیشتر سقوط اخلاقی بیشتر و همانطوریکه گفته شد هرکس بفکر این است که خودش را نجات دهد در نتیجه دزدی و کارهای غیر اخلاقی اوج میگیرد دیگر کسی به کسی اعتماد و اطمینان نمی کند و اکثر مردم در فکر این هستند که چگونه باج بگیرند و یا کلاه برداری کنند تا بتوانند مخارج زندگی اشان را که در اثر تحریم ها بسیار زیاد شده است بپردازند. آنان هم که کشور را ترک کرده اند بایست با مشگل هایی دیگر دست پنجه نرم کنند. آیا نظر شما و دولتان در فشار گذاردن و آزار ایرانیان طبقه فقیر و متوسط است که بیشترین ضربه را از تحریم و تورم حاصله میخورند ثروتمندان که حتی برای تفریح هم شده به دوبی و کشورهای مثلا آزاد میروند و این فقرا و طبقه متوسط است که بایست تاوان بدهد و زجر بکشد. آیا نظر دولت شما دشمن تراشی است که در اثر این تحریم ها دامان مردم عادی فقیر و متوسط را میگیرد آخر این چه سیاستی است که شما دارید انجام میدهید که فقرا فقیر تر و ثروتمندها ثروتمند تر میشوند؟ آیا غیر از این است؟

   خودتان می بینید که حتی در کشور مثلا دمکرات شما هم آثاری از عدالت بچشم نمی خورد و عدالت و قانون تنها برای ثروتمندان این کشور است که پول دارند تا وکیلهای گرانبها بگیرند ومثلا حق های خودشان را بگیرند کسی که پول وکیل ندارد کلاهش پس معرکه است و تمام لشگرهای پلیس شریف
   قاضی ها ادارات و دستگاه قضایی شما و اداری شما در خدمت ثروتمندان است وبرای طبقه فقیر و متوسط دستگاهی دکور و الکی و بیهوده و بی فایده است. یک مشت سیاهی لشگر که تنها با دلارهای طبقه ثروتمند انرژی گرفته حرکت میکنند وگرنه برای طبقه متوسط و فقیر یک سراب بیشتر نیستند. و برای همین است که مثلا در این کشور دمکرات مردم اسلحه بدست میگیرند و پلیس بی تفاوت را میکشند. و خودشان را هم میکشند. سیستم اداری و قضایی بی تفاوت و بیهود ه شما تنها در خدمت پولدران است وبس و اینهمه که جوانان اعتراض میکنند توجهی به آنان نمیشود. با محل نگذاشتن به آنها و سیستم ایگنور شما مشگلها حل نخواهد شد.

   شما بلیون ها دلار پول مالیات دهنده گان آمریکایی را که اغلب هم همان طبقه متوسط و فقیر هستند خرج کشتار تروریست ها میکنید ولی حاضر نیستید که اعشاری از آنرا برای تعلیم و تربیت جوانان محرومی که به جایگاه تروریست ها جذب جلب میشوند هزینه کنید. چطور داعش ها میتوانند جوانان را بخودشان جلب کنند ولی سیستم شما با اینهمه ثروت و تبلیغ ها نمی توانند که از اینکارها جلوگیری کنند شما که می بایست ریشه تروریست هارا که همانا بی عدالتی بیکاری و بی فرهنگی و خرافات هست قطع کنید به شاخ برگ زدن درخت تنومند تروریسها بسنده میکنید و اینکار شما درست مثل هرس کردن درخت است و شما شاخه های اضافی را با مبلغ تریلیونها دلار از بودجه مالیاتی مردم زحمت کش آمریک قطع میکیند به عنوان مبارزه با تروریست که جای آن شاخه ها جوان رویش کنند. اگر این تریلیونها دلاری که خرج مثلا جنگ با تروریست ها میشود خرج باز کردن مدرسه دانشگاه بیمارستان عدالت ایجاد کار و مسکن شود مطمین باشید که ریشه تروریست ها سوزانده خواهد شد.

   متاسفانه سیستم بیهوده شما عوض کمک به مردمی والا که میخواهند بشریت را از این دام نجات دهند بیشتر به آزار و اذیت خدمتگذاران بشر می پردازد و با آنان کم محلی میکنند و به گفتارهایشان گوشی شنوا وجود ندارد. یک سیستم اداری و قضایی کاغذ باز و بمن چه که تنها با دلارهای سبز انرژی میگیرند که از دست مردم بایست به وکیلهای طماع و پول پرست شما واریز گردد تا آنان دنبال کار حق بروند کسانیکه مثل وکیل های دادگستری شما که تنها برای پول کار میکنند وکاری به حق عدالت عملا ندارند یک سیستم قضایی کاملا فاسد که تنها درخدمت ثروتمندان است وبس و به مردمی غارت شده به نظر بی تفاوتی می نگرد.

   واقعا اگر شما میخواهید اصلاح هایی انجام دهید اول دم دکان خودتان و کشورمان را بیل بزنید وعدالت را در اینجا نهادینه کنید بعد به سراغ کشورهای دیگر بروید و دم از عدالت خواهی بزنید.

   شما به شیخان عرب که ماشین های ساخته شده از تلا سووار میشوندو هواپیمای آنان هم از تلا است همکاری میکنید همان هاییکه دست مرد بینوایی که قرص نانی دزدیده است را قطع میکنند ولی کسی نیست که دست آنها را که میلیاردها دلار از ثروتهای ملی کشور دزدیده اند قطع نماید.

   آنان دوستان شما و مورد حمایت شما هستند دزدان سرگردنه و غارتگران مردم و یا پادو های ملی و محلی شما که مورد حمایت سیستم شرکتها عظیم شما و غرب شرق هستند. دست هایشان بخون مردم بیگناه آلوده است. زیرا آنان ثروت دارند و همه را میخرند و با تبیلغات عظیم خود هر که بخواهند را بخوردمردم میدهند.

   شما از آنان حمایت میکنید و مردم عادی و متوسط حتی با تحصیلات دانشگاهی را کنار میزنید.
   به نوعی که آنان از حربه دین و خرافات و بیسوادی و سادگی و درماندگی مردم سو استفاده میکنند و هرچه را که مطابق میلشان باشد بنام دین بمردم حقنه می فرمایند.

   با احترام و امید به خدمت برای دنیا و بشریت وحدت عالم انسانی و رفع تبعیضات و ظلم
   دوستدار شما امیر سهام الدین غیاثی

   Gefällt mir ·

   Sasan Abbasi und 2 anderen gefällt das..

   Sasan Abbasi
   دکتر عزیز !از خواندن دستنوشته ی زیبای شما محظوظ شدم متشکرم که ارسال فرمودید

   26. Januar um 02:47 · Gefällt mir
   ..

   Schreibe einen Kommentar …

  نظر بگذارید