خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه 9 مرداد 1397, 19th of January 2022      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۵/۰۹ ساعت ۱۶:۴۲:۱۲

    خانه  > اندیشه و بیان, بهداشت و محیط زیست  >  نامه سرگشاده جمعی از خانواده فعالان محیط زیست بازداشتی به سران قوا

نامه سرگشاده جمعی از خانواده فعالان محیط زیست بازداشتی به سران قوا

خبرگزاری هرانا – جمعی از خانواده فعالان محیط زیست بازداشت شده با انتشار نامه‌ای سرگشاده به سران قوا خواستار مشخص شدن وضعیت فعالان محیط زیستی محبوس در بند ۲ الف زندان اوین شدند، آنان در بخشی از نامه نوشته‌اند: “شرایط عزیزانمان بسیار نگران کننده است. این عزیزان که سقفشان آسمان بوده و تختشان خاک ایران عزیز، بدون هیچ مدرکی دستگیر شده‌اند و همچنان در این شش ماه تحت فشارهای شدید بوده‌اند! این در حالی است که هیئت ویژ‌ی تحقیق رئیس محترم جمهور، وزیر محترم اطلاعات و رئیس محترم سازمان حفاظت محیط زیست رسماً اعلام کرده‌اند اتهام جاسوسی به بازداشت‌شدگان فعال محیط‌زیست واهی است و خواستار آزادی آنها شده‌اند. سخنگوی محترم قوۀ قضائیه نیز از پایان دوران تحقیقات پرونده‌های ایشان خبر داده است. با این حال عزیزانمان همچنان در بازداشت موقت به سر می‌برند”.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جمعی از خانواده فعالان محیط زیست بازداشت شده با اسامی امیرحسین خالقی، هومن جوکار، طاهر قدیریان، سام رجبی، نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی، مراد طاهباز، و عبدالرضا کوهپایه، با انتشار نامه‌ای سرگشاده به سران قوا خواستار مشخص شدن وضعیت آنان شدند.

آنان در بخش از نامه با اشاره به اینکه فعالان محیط زیست بزرگ‌ترین گروه فعالان مدنی ایران‌ را تشکیل داده‌اند، می‌گویند: “همانگونه که خود آگاهید بازداشت این عزیزان تأثیر ناگوار بر فضای عمومی جامعه و حتی فضای جهانی نهاده است و صحت تهمتی که به آنها روا داشته‌اند به پرسش جدی کشیده شده است. امیدواریم عالیجنابان به مصلحت ملک و ملت ندانند که این وضع ادامه یابد. این بازداشت‌ها، حافظان اقلیم ایران را ناامید کرده و جرأت پیوستن جوانان این کشور را به پیکار برای جلوگیری از نابودی تنوع زیستی سرزمین خود کاسته است. لطفا برای احیای امید و جرأت آنها اقدام فرمائید و روا مدارید این وضع ادامه یابد!”

لازم به ذکر است که پیشتر کتایون رجبی خواهر سام رجبی از فعالان محیط زیستی بازداشت شده، درباره آخرین پیگیری‌ها درباره وضعیت برادرش گفته بود که منشی بازپرس در تاریخ ۲۰ خرداد ماه سال جاری به او گفته “اتهام جاسوسی اسرائیل شوخی نیست و تحقیقات ادامه دارد”.

همچنین کتایون رجبی پیشتر نیز در نامه ای به حسن روحانی رئیس جمهور ایران نوشته بود که “به چه مجوزی و براساس کدام اصل قانون خانواده‌های نگران را تهدید می‌کنند و می گویند اگر بیشتر پیگیری کنند فرزندشان را اعدام خواهند کرد”. در بخشی دیگر از این نامه خطاب به آقای روحانی آمده است که “آقای رئیس جمهوری، شما در چند ماهی که از این بازداشت‌ها گذشته تاکنون اظهار نظری درباره این دستگیری‌ها نکرده‌اید. چرا اجازه می‌دهید که با دوستداران این مرز و بوم این‌چنین رفتار شود”.

لازم به یادآوری است که ۲۱ بهمن ماه سال ۱۳۹۶ دادستان تهران خبر از “شناسایی و دستگیری چند متهم مرتبط با یک پرونده جاسوسی” که “در قالب اجرای پروژه‌های علمی و محیط زیستی نسبت به جمع‌آوری اطلاعات طبقه‌بندی کشور در حوزه‌های استراتژیک اقدام می‌کردند” داد. گزارشات دریافتی حاکی است بازداشت شدگان ۶ تن از سرشناس ترین فعالان محیط زیست و حیات وحش ایران هستند که بعضا در پروژه هایی با سازمان ملل در حال همکاری بودند. علاوه بر بازداشت غیرمنتظره این افراد فرزند “کاووس سیدامامی” یکی از بازداشت شدگان سرشناس این پرونده تایید کرد که “خودکشی منجر به مرگ” پدرش در بازداشتگاه به اطلاع خانواده اش رسیده است.

گفتنی است، چندی پیش عیسی کلانتری معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت “بررسی‌ها نشان داده است که فعالان بازداشت شده محیط زیستی جاسوس نبوده‌اند”.

متن کامل نامه مورد اشاره را در ادامه بخوانید؛

اعضای محترم شورای رؤسای قوا:
رئیس محترم جمهور
رئیس محترم مجلس شورای اسلامی
رئیس محترم قوۀ قضائیه

با سلام و احترام،

اینک شش ماه از بازداشت عزیزانمان، جمعی از فعالان خوش‌نام و خوش‌سابقۀ محیط زیست ایران، می‌گذرد؛ شش ماه سخت، پردلهره و اضطراب برای ایشان و ما، شش ماه بدون تلفن آزاد و ملاقات آزاد. در این شش ماه ده‌ها فعال محیط‌زیست بازداشت شدند و هنوز هشت نفر از آن‌ها، نابرخوردار از وکیل، در بند دو الف اطلاعات سپاه در زندان اوین در سلول‌های کوچک چند نفره در بازداشت به سر می‌برند.

شرایط عزیزانمان بسیار نگران کننده است. این عزیزان که سقفشان آسمان بوده و تختشان خاک ایران عزیز، بدون هیچ مدرکی دستگیر شده اند و همچنان در این شش ماه تحت فشارهای شدید بوده اند!

این در حالی است که هیئت ویژۀ تحقیق رئیس محترم جمهور، وزیر محترم اطلاعات و رئیس محترم سازمان حفاظت محیط زیست رسماً اعلام کرده اند اتهام جاسوسی به بازداشت‌شدگان فعال محیط‌زیست واهی است و خواستار آزادی آنها شده‌اند. سخنگوی محترم قوۀ قضائیه نیز از پایان دوران تحقیقات پرونده‌های ایشان خبرداده است. با این حال عزیزانمان همچنان در بازداشت موقت به سر می برند.

لذا خواهشمندیم دستور فرمایید هیئت منتخبی از نمایندگان مجلس و دولت به جهت شفاف سازی، دیداری با بازداشت شدگان فعال محیط زیست در بند دو الف اطلاعات سپاه داشته و در فضایی آزادانه صحبت های این بازداشت شدگان را بشنوند.

تقاضای اینجانبان والدین و بستگان این عزیزان از شما بزرگواران آن است که به اعتبار صلاحیت عالی در امور مرتبط با امنیت ملی و مدیریت بحران کشور، تدبیر ارزشمند خود را برای آزادی این جوانان وطن دوست از اتهام ناروا و جگرسوز جاسوسی به کار بندند.

فعالان محیط زیست بزرگ‌ترین گروه فعالان مدنی ایران‌ را تشکیل داده‌اند. همان‌گونه که خود آگاهید بازداشت این عزیزان تأثیر ناگوار بر فضای عمومی جامعه و حتی فضای جهانی نهاده است و صحت تهمتی که به آنها روا داشته‌اند به پرسش جدی کشیده شده است. امیدواریم عالیجنابان به مصلحت ملک و ملت ندانند که این وضع ادامه یابد.

این بازداشت‌ها، حافظان اقلیم ایران را ناامید کرده و جرأت پیوستن جوانان این کشور را به پیکار برای جلوگیری از نابودی تنوع زیستی سرزمین خود کاسته است. لطفا برای احیای امید و جرأت آنها اقدام فرمائید و روا مدارید این وضع ادامه یابد!

امیرحسین خالقی، هومن جوکار، طاهر قدیریان، سام رجبی، نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی، مراد طاهباز، و عبدالرضا کوهپایه از خوش‌سابقه ‌ترین فعالان و کارشناسان محیط زیست و عاشقان طبیعت ایران هستند و همواره در چارچوب قانون، بی‌مزد و منت، جوانی‌شان را نثار حفاطت از طبیعت ایران کرده‌اند. روا نیست پیشنهاد دهندگان طرح لباس‌ ملی‌پوشان افتخارآفرین در جام جهانی ۲۰۱۸ به جای قدر دیدن محنت زندان و خیانت تحمل کنند!

با سپاس از توجه شما بزرگوران

امضاء کنندگان نامه: میرتوحید خالقی، هوشنگ جوکار، ناهیده افشار، معصومه اقتصادی نیا، میرحسام خالقی، لیلی هوشمند افشار، امیرسامان خالقی، کتایون رجبی، یوسف بیانی، محمد کوهپایه، خدیجه نظام مافی، شهلا یزدان پناه یزدی، ویدا مجتبایی، روح الله اناری، طیّب قدیریان، فاطمه قدیریان، فضه اناری، احمد قدیریان

خانواده‌های فعالان محیط زیست در بازداشت

۹ مرداد ۱۳۹۷″

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید