خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان, سایر گروهها  >  چهار نماینده مجلس خواستار آزادی بازداشت شدگان رسانه‌ای اخیر شدند

چهار نماینده مجلس خواستار آزادی بازداشت شدگان رسانه‌ای اخیر شدند

خبرگزاری هرانا ـ چهار نفر از نمایندگان عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به رییس‌جمهوری خواستار آزادی چند نفر از روزنامه‌نگاران و ادمین‌های کانال‌های تلگرامی شدند که طی روزهای اخیر بازداشت شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، «عبدالکریم حسین‌زاده» نماینده نقده و اشنویه و نایب رییس فراکسیون امید، «بهرام پارسایی» نماینده شیراز و سخنگوی این فراکسیون، «محمدعلی وکیلی» نماینده تهران، عضو هیات نظارت بر مطبوعات در مجلس و از اعضای فراکسیون امید و همچنین «الیاس حضرتی» نماینده تهران و از دیگر اعضای فراکسیون امید در نامه‌ای خطاب به رییس جمهور، در واکنش به بازداشت ۱۲ ادمین کانال‌های تلگرامی و تعدادی از خبرنگاران، روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی اصلاح‌طلب به بیان نکاتی پرداختند.

در متن نامه این چهار نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی، آمده:”همان‌گونه که مستحضرید در چند روز گذشته مسئولان حدود ۱۲ کانال تلگرامی و تعدادى از خبرنگاران و فعالان سیاسى اصلاح‌طلب یا حامی دولت  دستگیر شده و کانال‌های تلگرامی مذکور از دسترس خارج شده‌اند و هنوز مشخص نیست چه دستگاهی و براساس کدام اختیارات قانونی این اقدام را انجام داده است.

این اقدام در آستانه سال نو و تعطیلی مجلس شورای اسلامی و سفرهای نوروزی شائبه‌های زیادی درخصوص انگیزه این اقدام برانگیخته است. در این زمینه چند نکته مهم را به اطلاع می‌رسانیم.”

این نمایندگان ۵ نکته را به شرح ذیل به رئیس جمهور گوشزد کردند:

“یکم. معلوم نیست این دستگیری‌ها به‌وسیله کدام نهاد یا دستگاه انجام شده است و در این بین سوال واقعی این است آیا دستگاه مذکور وزارت اطلاعات بوده یا غیر از آن. و این درحالی است که در هر دو صورت شما باید پاسخگو باشید تا معلوم شود چرا فرآیند قانونی ازسوی وزارت اطلاعات یا هر نهاد دیگری که مسئول این بازداشت‌ها است، طی نشده است.

دوم. دستگیری این افراد در شرایطی صورت گرفته که کشور در آستانه یکی از مهمترین حوادث سیاسی یعنی انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و در برخی از حوزه‌ها، انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار دارد و نیازمند آرامش و امنیت و برخورد قانونی در همه موضوعات است.

معلوم نیست این اقدام با کدامین منطق صورت گرفته و با چه تحلیلی دستگیری این افراد قابل توجیه است!

سوم. تمامی افراد دستگیرشده به‌نحوی روزنامه‌نگاران، فعالان سیاسی-مدنی نزدیک به دولت یا مسئولان اداره کانال‌های تلگرامی اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرا و حامیان دولت هستند و این در حالی است که مدیران کانال‌های تلگرامی مخالف دولت کاملاً آزاد بوده و با انواع روش‌ها و با توسل به تهمت، دروغ و جعل و تبلیغات منفی، در حال تخریب وجهه دولت شما هستند. ضمن حمایت از آزادی تمامی اصحاب رسانه اعم از اصلاح‌طلب و اصولگرا، خواستار پایان دادن به برخوردها و رویکردهای دوگانه در کشور هستیم.

چهارم. آنچه در این ماجرا انتظار می‌توان داشت، اجرای بی‌کم و کاست قانون اساسی است و درصورت انجام امر توسط وزارت اطلاعات پاسخگویی آن وزارت محترم و شفاف‌سازی لازم برای اذهان ملت شریف ایران می‌باشد و در صورت انجام آن توسط سایر نهادها بی‌شک انتظار عدم مداخله نهادهای دیگر در امور مرتبط با وزارت اطلاعات و تامین حقوق شهروندی برای همه فعالان سیاسی و رسانه‌ای است.

طبعاً ما مطابق قانون اساسی، رییس‌جمهوری را مسئول اجرا شدن قانون اساسی می‌دانیم و از جنابعالی انتظار داریم که برای اجرای قانون و تامین حقوق افراد و فعالان رسانه‌ای وارد عمل شوید و ضمن ارائه تذکرات لازم به مسببان امر، تمام توان خود را برای آزادی افراد دستگیرشده و تامین امنیت آنان در فعالیت رسانه‌ای به کار بگیرید.

پنجم. اینجانبان به‌عنوان نمایندگان مجلس شورای اسلامی که در راس امور است، در مرحله اول از جنابعالی انتظار حل این مشکل را داریم و اگر در این زمینه اقدامی نشود، قطعاً در هنگام بازگشایی مجلس در سال جدید وزرای مرتبط با این ماجرا (از جمله وزیر اطلاعات، وزیر دادگستری، وزیر کشور و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) را به مجلس دعوت خواهیم کرد و ماجرا را تا روشن شدن حقایق و تامین حقوق بازداشت‌شده‌ها پی خواهیم گرفت؛ حتی اگر نیازمند استیضاح وزرای مربوطه باشد!”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید