خانه  > اعدام  >  صدور حکم اعدام برای یک متهم در تهران/ رهایی دو زندانی از چوبه دار

صدور حکم اعدام برای یک متهم در تهران/ رهایی دو زندانی از چوبه دار

خبرگزاری هرانا – یک مامور نیروی انتظامی توسط دادگاه کیفری استان تهران از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شد. از سوی دیگر دو زندانی در استان های مرکزی و آذربایجان غربی که پیشتر در پرونده هایی جداگانه از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند، با کسب رضایت از اولیای دم از چوبه‌ دار نجات یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از اعتماد، یک مامور نیروی انتظامی به اعدام محکوم شد.

بر اساس این گزارش، این پرونده در سال ۹۹ گشوده شد. خانواده مرد جوانی به نام آرش، شکایتی را مطرح کردند و عنوان کردند پسرشان به دست مامور پلیس کشته شده است.

وقتی تحقیقات از مامور نیروی انتظامی آغاز شد، او گفت: من و یکی از همکارانم در حال گشت‌زنی بودیم که به یک خودرو مشکوک شدیم. به راننده ایست دادیم، اما توقف نکرد. سه تیر هوایی شلیک کردم و بعد می‌خواستم تیر را به لاستیک بزنم که راننده به سمت ما حمله‌ور شد. دست او را هدف گرفتم که متأسفانه گلوله به قلبش برخورد کرد. من قصدی برای کشتن او نداشتم.

پرونده با توجه به توضیحات متهم، به دادگاه کیفری استان تهران رفت. متهم در جلسه رسیدگی یک بار دیگر این ادعاها را تکرار کرد و در نهایت به قتل شبه‌عمد محکوم شد. دادگاه او را موظف به پرداخت دیه کرد اما این حکم مورد اعتراض اولیای دم قرار گرفت و رای در دیوان عالی کشور نقض شد.

در جلسه رسیدگی مجدد که در شعبه دو دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد، یک بار دیگر اولیای دم درخواست اعدام را مطرح کردند.

متهم در جایگاه قرار گرفت و یک بار دیگر عنوان کرد شلیک مستقیم نبود و نمی‌خواست به قلب مقتول شلیک کند.

سپس وکیل او در جایگاه قرار گرفت و گفت: اصابت گلوله به قلب غیرمستقیم صورت گرفته و گلوله پس از عبور از دست با قلب برخورد کرده است. از این رو، درخواست دارم تا کارشناسان این موضوع را بار دیگر بررسی کنند. موکلم با به‌ کارگیری قانون استفاده از سلاح دست به شلیک زده و اگر هم در این زمینه قصوری صورت گرفته تقاضا دارم این موضوع از سوی کارشناسان بررسی شود. چرا که مقتول از دستور پلیس تمرد کرده و قصد فرار داشته است.

در این میان، وکیل اولیای دم گفت: مامور پلیس بالاتنه قربانی را هدف قرار داده و با رعایت نکردن قانون استفاده از سلاح دست به شلیک زده است. مقتول در موقعیتی قرار داشته که سمت چپ و راست او خودرو متوقف شده بود. پشت او نیز ماشین پلیس قرار داشت و مقابلش یک خاکریز بود. فیلم دوربین مداربسته گواه این ماجراست که او راه فرار نداشت. به همین خاطر با خودرو پلیس برخورد کرد و سپس ایستاد. وقتی ماموران در خودروی او را گشودند، او روی زمین افتاد و در فیلم مشخص است گلوله با قلب او  برخورد کرده است.

در نهایت، هیات قضات برای تصمیم‌گیری وارد شور شدند و این بار متهم را به اعدام محکوم کردند.

یک زندانی در ارومیه از اعدام رهایی یافت

به گزارش ایرنا، یک زندانی در ارومیه از اعدام رهایی یافت.

رییس کل دادگستری آذربایجان غربی در این خصوص گفت: در سال ۱۴۰۱ فردی با هویت «ک – م» مرتکب قتل زنی با هویت «ن – ص» شده و پس از دستگیری با قرار بازداشت موقت به زندان معرفی و مراحل رسیدگی در دادسرا انجام شد. پس از سپری کردن مراحل قضایی و صدور کیفرخواست، این پرونده به دادگاه ارسال شده بود.

ناصر عتباتی افزود: دادگاه کیفری یک ارومیه در راستای رسیدگی به پرونده، حکم اعدام متهم را صادر کرده بود ولی با تلاش مسئولان قضایی، صلح یاران و اعضای شورای حل اختلاف، رضایت اولیای دم اخذ و زندانی از اعدام رهایی یافت.

به گفته وی این یازدهمین پرونده اعدام در استان است که در سال جاری به سازش ختم شده است.

رهایی یک زندانی از اعدام در استان مرکزی

به گزارش همشهری، در اردیبهشت ماه سال ۹۰، در پی گزارش یک درگیری در یکی از شهرستان های استان مرکزی به پلیس، فردی ۲۶ ساله به نام میثم به اتهام قتل بازداشت شد.

متهم که دوست مقتول بوده است، در خصوص این درگیری عنوان کرد: من قصد گرفتن جان دوستم را نداشتم و فقط می خواستم او را بترسانم اما شدت ضربه به حدی بود که جان دوست صمیمی ام را گرفت. دوستم یک ساعت گرانقیمت داشت که تصمیم گرفتم ساعت او را امانت بگیرم؛ اما امانت دار خوبی نبودم و ساعت، مفقود شد. تصمیم گرفتم سناریوی دروغین طراحی کنم و به مقتول بگویم که سارقی، خفتم کرده و اموالم را به سرقت برده است اما دوستم باورش نمی شد. همین موضوع موجب درگیری میان ما شد و روز حادثه او با مشت به صورتم زد، من هم عصبانی شدم و با چاقویی که همراهم بود، یک ضربه به او زدم که به قیمت جانش تمام شد.

سپس پرونده این متهم به دادگاه کیفری ارسال و وی پس از برگزاری دادگاه به اعدام محکوم شد. حکم صادره به تایید دیوان عالی کشور رسید.

در نهایت خانواده مقتول، به شرط ساخت یک باشگاه ورزشی در یکی از مناطق محروم سیستان و بلوچستان این زندانی را بخشیدند و او از مجازات اعدام رهایی یافت.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید