خانه  > slide, زندانیان  >  تشنگی در گرما؛ محرومیت از دسترسی به آب در ندامتگاه مرکزی کرج

تشنگی در گرما؛ محرومیت از دسترسی به آب در ندامتگاه مرکزی کرج

خبرگزاری هرانا – زندانیان ساکن در ندامتگاه مرکزی کرج هفت روز است که با قطع مکرر آب مواجه هستند. این موضوع سلامت زندانیان را در معرض خطر قرار داده است. علاوه بر موضوع سلامتی و لزوم دسترسی به آب شرب کافی، عدم رسیدگی فوری به این وضعیت میتواند به بروز و گسترش انواع مختلف بیماری های محیطی منجر شود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، زندانیان محبوس در ندامتگاه مرکزی کرج با مشکلاتی از جمله دسترسی به آب مواجه هستند.

در این ندامتگاه که زندانیان متفاوتی از جمله زندانیان سیاسی، عقیدتی ساکن هستند، چندین روز است با قطع مکرر آب روبروست. این موضوع سلامتی زندانیان را در معرض خطر قرار داده است.

امروز سه شنبه دوازدهم تیرماه، خانواده یکی از این زندانیان در تماس با هرانا ضمن تایید این موضوع به هرانا گفت: “هفت روز است که از ساعت ۱۰ الی ۱۱ صبح تا ساعت ۵ عصر آب مکرر قطع میشود. زمانی که وصل است آب به صورت قطره چکانی از لوله جاری میشود، بطوری که پر کردن یک کتری از آب بسیار زمان میبرد. این معضل سلامت و بهداشت زندانیان را تحت تاثیر قرار داده است.”

بر اساس اطلاعات دریافتی هرانا، قطع مکرر آب در روزهای اخیر منجر به انباشت ظروف کثیف و لباسهای مستلزم به شستشوی زندانیان شده است. جریان آب به شدت ضعیف در سرویس های بهداشتی زندان، سلامت زندانیان را به خطر انداخته است. در چنین وضعیتی مشخصا زندانیان به آب گرم برای استحمام نیز دسترسی ندارند. زندانیانی که تمکن مالی دارند ناچارا با پرداخت هزینه های گزاف از فروشگاه زندان آب تهیه می کنند. این در حالی است که شرایط مالی همه زندانیان یکسان نیست و بسیاری از زندانیان در یک تبعیض آشکار بر مبنای وضعیت اقتصادی، از دسترسی به این گزینه نیز محروم هستند.

عضو خانواده یک زندانی دیگر به هرانا گفت: “این وضعیت در فصل گرما و قطع مکرر آب موجب گسترش بیماری هایی همانند سل، پوستی و امراض دیگر در زندان می شود. مسئولین ندامتگاه مرکزی کرج به تمامی مشکلات که در این زندان وجود دارد واقف هستند، اما برای رفع آن اقدامی انجام نمی‌دهند. در این یک هفته بارها زندانیان به این مشکل جدی اعتراض کردند ولی تاکنون رسیدگی نشده و آنها توجهی به این مشکل نمی کنند.”

لازم به اشاره است، مجازات حبس بعنوان تحمیل عملی رنج‌آور از طریق محدود کردن آزادی افراد تعریف می شود. با اینحال حقوق مشخصی برای زندانیان تعریف شده است چه در قوانین داخلی و چه قوانین بین المللی از جمله میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی؛ «قواعد حداقلی رفتار با زندانیان» سازمان ملل متحد، «کمیته اروپایی برای پیش‌گیری از شکنجه و رفتار یا مجازات غیرانسانی یا تحقیرآمیز» که حقوق زندانیان را تحت حاکمیت قوانین ملی و بین‌المللی تعریف می کنند. وضعیت زندانیان ندامتگاه کرج که برابر با به خطر انداختن سلامتی و عدم تامین نیازهای اولیه آنان است نقض مکرر قوانین داخلی و بین المللی است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید