خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  آرش نبوی، شهروند بهائی به حبس و دیگر مجازات ها محکوم شد

آرش نبوی، شهروند بهائی به حبس و دیگر مجازات ها محکوم شد

خبرگزاری هرانا – آرش نبوی، شهروند بهائی ساکن اصفهان توسط دادگاه انقلاب این شهر به ده سال حبس، پرداخت جزای نقدی، مصادره اموال و دیگر مجازات های تکمیلی محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آرش نبوی شهروند بهائی به حبس و دیگر مجازات ها محکوم شد.

براساس حکمی که توسط شعبه اول دادگاه انقلاب اصفهان به ریاست محمدرضا توکلی صادر و به آقای نبوی ابلاغ شده است، وی از بابت اتهام عضویت در دسته ها و گروه ها با هدف برهم زدن امنیت کشور به تحمل پنج سال حبس و پرداخت پنجاه میلیون تومان جزای نقدی و در خصوص اتهام فعالیت تبلیغی مغایر با شرع اسلام به پنج سال حبس محکوم شده است. همچنین از باب مجازات تکمیلی، وی به دو سال ممنوعیت فعالیت در فضاى مجازى و خروج از کشور و مصادره اموال محکوم شده است.

سه عدد تلفن همراه، سه عدد فلش مموری، دو عدد تبلت، سه عدد سیمکارت و شماری کتاب و آثار مرتبط با آیین بهائی از جمله اموالی است که در دادنامه، حکم بر مصادره آنها داده شده است.

این شهروند بهائی در مرداد سال گذشته بازداشت و پس از دو ماه با قرار تامین آزاد شد. ماموران در زمان بازداشت، ضمن تفتیش منزل، برخی از وسایل شخصی آقای نبوی را ضبط کردند.

آرش نبوی، مجرد و حدود سی و هشت ساله، به همراه پدر و مادر خود، ساکن “کوی امام” در اصفهان است.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید