خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  اصفهان؛ محکومیت دو شهروند بهائی از حبس تا مصادره اموال

اصفهان؛ محکومیت دو شهروند بهائی از حبس تا مصادره اموال

خبرگزاری هرانا – ارشیا روحانی و حمید منزوی جوشقانی شهروندان بهائی ساکن اصفهان توسط دادگاه انقلاب این شهر هرکدام به تحمل پنج سال حبس، پرداخت جزای نقدی، مصادره اموال و مجازات های تکمیلی محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ارشیا روحانی و حمید منزوی جوشقانی به حبس و دیگر مجازات ها محکوم شدند.

براساس حکمی که توسط شعبه اول دادگاه انقلاب اصفهان به ریاست محمدرضا توکلی صادر و به آقایان منزوى و روحانى ابلاغ شده است، هرکدام از این شهروندان بهائی به تحمل پنج سال حبس تعریزى پرداخت پنجاه میلیون تومان جریمه نقدى و دو سال ممنوعیت فعالیت در فضاى مجازى و خروج از کشور محکوم شدند. همچنین تعدادی دستگاه کپی، لپتاپ، گوشی موبایل، حافظه جانبی و اسکنر که پبشتر از محل کسب این شهروندان ضبط شده بود، به نفع “بیت المال” مصادره شده است.

اتهام مطروحه علیه این شهروندان “تبلیغ علیه نظام” و “عضویت در دسته یا جمعیت یا شبه جمعیت‌هایی که در داخل کشور با هدف برهم زدن امنیت کشور تشکیل شده است” عنوان شده است.

جلسه رسیدگی به اتهامات این شهروندان در تاریخ نوزدهم خردادماه امسال در شعبه مذکور برگزار شده بود.

در شهریور سال گذشته دو واحد صنفی متعلق این شهروندان بهائی در اصفهان توسط ماموران اداره اطلاعات پلمب و پس یک ماه رفع پلمب شد. همزمان با پلمب اماکن کسب این شهروندان، شماری از لوازم شخصی و کار این شهروندان توسط نیروهای امنیتی ضبط شد.

ارشیا روحانی و حمید منزوی در تاریخ هشت آبان ماه ۱۴۰۲ به شعبه ١٣ دادسرای اصفهان احضار و بازداشت شدند. این شهروندان پس از یک روز با تودیع وثیقه سیصد میلیون تومانى آزاد شدند.

ارشیا روحانی پیشتر نیز بواسطه اعتقادات خود سابقه برخورد قضایی را دارد.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید