خانه  > اندیشه و بیان  >  پس از پذیرش اعاده دادرسی؛ چهار فعال کارگری هر یک به سه سال و هفت ماه حبس محکوم شدند

پس از پذیرش اعاده دادرسی؛ چهار فعال کارگری هر یک به سه سال و هفت ماه حبس محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – احکام حبس کیوان مهتدی، آنیشا اسداللهی، رضا شهابی و حسن سعیدی، فعالین کارگری محبوس در زندان اوین، پس از پذیرش اعاده دادرسی و رسیدگی مجدد در شعبه هم عرض، به سه سال و هفت ماه زندان برای هر یک کاهش یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شرق، احکام حبس کیوان مهتدی، آنیشا اسداللهی، رضا شهابی و حسن سعیدی تقلیل پیدا کرد.

در این گزارش به نقل از حسین تاج، وکیل دادگستری آمده است: حکم شش سال حبس کیوان مهتدی، آنیشا اسداللهی، رضا شهابی و حسن سعیدی با پذیرش اعاده دادرسی و ارجاع پرونده به شعبه هم‌ عرض برای هر کدام به سه سال و هفت ماه حبس کاهش یافت.

به گفته این وکیل دادگستری، “شعبهٔ نهم دیوان عالی کشور با پذیرش درخواست اعاده دادرسی کیوان مهتدی و حسن سعیدی پرونده را برای رسیدگی به شعبه هم‌عرض ارسال کرد و شعبه هم‌عرض با نقض حکم اولیه، حکم به محکومیت سه سال و ۷ ماه قابل اجرا برای هر یک از آنان صادر کرد. همچنین شعبه سی‌ و ‌نهم دیوان عالی کشور با پذیرش درخواست اعاده دادرسی آنیشا اسدالهی و رضا شهابی، پرونده را برای رسیدگی مجدد به شعبه هم‌عرض ارسال کرد و شعبه هم‌عرض با نقض حکم اولیه، حکم به محکومیت سه سال و ۷ ماه قابل اجرا برای هر کدام از آنان صادر کرده است.”

کیوان مهتدی در تاریخ نوزدهم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت و پس از مدتی از بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین به بند ۴ زندان اوین منتقل شد.

آقای مهتدی در دی ماه ۱۴۰۱، توسط دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” به تحمل پنج سال حبس و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به یک سال حبس محکوم شده بود. این حکم نهایتا در اسفندماه سال گذشته، توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد. کیوان مهتدی  پیشتر نیز به واسطه فعالیت های خود سابقه بازداشت و محکومیت دارد.

در خصوص زندانی دیگر آنیشا اسداللهی گفتنی است، خانم اسداللهی پیشتر توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری از بابت اتهام “اجتماع و تبانی” به پنج سال حبس تعزیری و به اتهام “تبلیغ علیه نظام” به هشت ماه حبس تعزیری، مجموعا به پنج سال و هشت ماه زندان محکوم شد. این حکم نهایتا توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران تایید و به شعبه یک اجرای احکام زندان اوین ارجاع داده شد.

همچنین حسن سعیدی، از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

وی نهایتا توسط دادگاه بدوی، از بابت اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور” مجموعا به شش سال حبس تعزیری و از بابت مجازات تکمیلی به ممنوعیت خروج از کشور، عضویت در احزاب و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و منع اقامت در تهران و استان‌های مجاور به مدت دو سال محکوم شده بود. نهایتا این حکم توسط دادگاه تجدیدنظر عینا تایید شد.

در رابطه با رضا شهابی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران نیز قابل ذکر است، وی در تاریخ بیست و دوم اردیبهشت‌ ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

آقای شهابی توسط دادگاه بدوی، از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور” مجموعا به شش سال حبس تعزیری و از بابت مجازات تکمیلی به ممنوعیت خروج از کشور، عضویت در احزاب و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی و منع اقامت در تهران و استان‌های مجاور به مدت ۲ سال محکوم شد. این حکم اواخر دی ماه سال ۱۴۰۱، در دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد.

رضا شهابی فعال کارگری و عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران است. وی پیش از این نیز به واسطه فعالیت های صنفی خود سابقه بازداشت و محکومیت داشته است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید