خانه  > slide, زندانیان  >  تداوم بازداشت و بی خبری از وضعیت سپیده رشیدی، شهروند بهائی

تداوم بازداشت و بی خبری از وضعیت سپیده رشیدی، شهروند بهائی

خبرگزاری هرانا – سپیده رشیدی (درخشان)، شهروند بهائی ساکن اهواز علیرغم گذشت حدود دو هفته از زمان دستگیری، کماکان به صورت بلاتکلیف در بازداشت بسر میبرد. بی خبری از وضعیت این شهروند، افزایش نگرانی های خانواده و نزدیکان وی را در پی داشته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سپیده رشیدی (درخشان)، شهروند بهائی کماکان در بازداشت بسر میبرد.

یک منبع نزدیک به خانواده این شهروند، ضمن تایید این خبر به هرانا گفت: “پس از بازداشت خانم رشیدی در روز هفتم خردادماه، همچنان از محل دقیق نگهداری و دلایل بازداشت او بی اطلاع هستیم و بازپرس پرونده، حکم منع دسترسی به پرونده او را صادر کرده است. این امر موجب افزایش نگرانی های خانواده وی شده است.”

این شهروند بهائی ساکن اهواز، در تاریخ هفتم خردادماه بازداشت شد.

پیشتر نیز در دی ماه سال ۱۴۰۲، ماموران اطلاعات سپاه پس از مراجعه به منزل خانوادگی خانم رشیدی، ضمن تفتیش محل، شماری از لوازم الکترونیکی نظیر کامپیوتر و تلفن همراه او را ضبط کرده بودند.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید