خانه  > slide, زندانیان  >  تداوم بازداشت و بی خبری از وضعیت حسین شنبه زاده

تداوم بازداشت و بی خبری از وضعیت حسین شنبه زاده

خبرگزاری هرانا – حسین شنبه زاده، شهروند ساکن تهران، علیرغم گذشت چهار روز از زمان بازداشت، کماکان در بلاتکلیفی بسر میبرد. بی خبری از وضعیت این شهروند، افزایش نگرانی های خانواده و نزدیکان او را در پی داشته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حسین شنبه زاده کماکان در بازداشت بسر میبرد.

عباس شنبه زاده، برادر این شهروند با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود اعلام کرد: “ما از وضعیت حسین کاملا بی اطلاع هستیم و نمیدانیم که او کجاست. نمیدانیم چه نهادی او را بازداشت کرده است. نمیدانیم که سالم است یا نه. ما همچنان پریشان‌خاطر و دل‌نگرانیم. سنگینی اتهامات او به گونه ای است که ما خبر سلامتی حسین را فقط از زبان خود او، آن‌هم در صورتی که بدانیم تحت فشار نیست، باور میکنیم.”

آقای شنبه زاده روز سه شنبه پانزدهم خردادماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

در پی دستگیری وی، خبرگزاری تسنیم، نزدیک به نهادهای امنیتی با انتشار گزارشی به نقل از دادستان عمومی و انقلاب اردبیل مدعی شد که حسین شنبه زاده به اتهام جاسوسی برای اسرائیل بازداشت شده است. جلال آفاقی، دادستان عمومی و انقلاب اردبیل ادعا کرد که “حسین شنبه زاده از طریق یکی از شبکه های اجتماعی با افسران رده بالای سرویس جاسوسی موساد در ارتباط بوده و زیرپوشش فعالیت ویراستاری، اقدام به جمع آوری اطلاعات مورد نیاز موساد از داخل کشور کرده است.”

حسین شنبه زاده، فرزند علی، ویراستار و شهروند ساکن تهران پیش از این نیز به دلیل فعالیت در شبکه اجتماعی اکس (توییتر سابق) بازداشت و مدتی بعد با قرار تامین کیفری آزاد شده بود.

جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات حسین شنبه زاده در تاریخ بیست و دوم شهریورماه سال ۹۹ در شعبه بیست و هشتم دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. وی از بابت اتهام “توهین به مقدسات” به تحمل سه سال و شش ماه حبس، به اتهام “توهین به رهبر جمهوری اسلامی” به هجده ماه حبس و همچنین از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ده ماه حبس محکوم شد. این حکم نهایتا توسط شعبه سی و شش دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی احمد زرگر و مستشاری عباس علی حوزان عینا تایید شد.

او در تیرماه ۱۴۰۱ با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود عنوان کرد که “پس از دریافت ابلاغیه ای مبنی بر لزوم در معرفی خود جهت اجرای حکم حبس و در پی آن ارسال اخطاریه ای برای وثیقه گذار او، وی جهت تحمل دوران محکومیت خود راهی زندان اوین شده است.” آقای شنبه‌ زاده نهایتا در فروردین ۱۴۰۲ از زندان آزاد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید