خانه  > سایر گروهها  >  یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در بانه زخمی شد

یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در بانه زخمی شد

خبرگزاری هرانا – امروز یکشنبه سی‌ ام اردیبهشت ماه، تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی بانه منجر به زخمی شدن یک کولبر شد.

 به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، امروز یکشنبه سی‌ ام اردیبهشت ۱۴۰۳، یک کولبر در پی تیراندازی نیروهای نظامی در نوار مرزی “سرتزین” بانه زخمی شد.

هویت وی، پویا عبدی، بیست و سه ساله و اهل سردشت گزارش شده است.

بر اساس این گزارش، نیروهای نظامی بدون اخطار قبلی اقدام به تیراندازی به سمت گروهی از کولبران کردند که آقای عبدی به همراه محمد دهقانی مصدوم و جهت مداوا به مراکز درمانی منتقل شده اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سال ۱۴۰۲؛ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۲۹ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۳۵۳ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۱۱ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۶ کولبر زخمی شدند و ۵ کولبر جان باختند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید