خانه  > سایر گروهها  >  گزارش تکمیلی؛ هویت چهار تن دیگر از کولبران مجروح شده در مناطق مرزی نوسود احراز شد

گزارش تکمیلی؛ هویت چهار تن دیگر از کولبران مجروح شده در مناطق مرزی نوسود احراز شد

خبرگزاری هرانا – با گذشت زمان، هویت چهار تن دیگر از کولبران مجروح شده در مناطق مرزی نوسود احراز شد. شامگاه شنبه پنجم اسفندماه، در پی تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی نوسود، شماری از کولبران زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، هویت چهار تن دیگر از کولبرانی که شامگاه شنبه پنجم اسفند ۱۴۰۲، بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی نوسود زخمی شده اند، احراز شد.

فواد فیضی، مبین کرمی، بهنام (نام خانوادگی نامشخص)، کولبران اهل شهرستان سنندج و کاوه (نام خانوادگی نامشخص) کولبر اهل شهرستان مریوان، بدون اخطار قبلی مورد تیراندازی نیروهای نظامی قرار گرفتند.

آنها که از ناحیه دست، پا، کمر، سر و صورت زخمی شده اند، جهت سیر مراحل درمان به مراکز درمانی منتقل شدند.

به نوشته کردپا، دستکم ۲١ کولبر در تاریخ مذکور بر اثر اصابت گلوله ساچمه ای مجروح شده اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سال ۲۰۲۳؛ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۲۰ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۲۲۸ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۹ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۳ کولبر زخمی شدند و ۶ کولبر جان باختند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید