خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز؛ تداوم بازداشت یکتا فهندژ سعدی

بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز؛ تداوم بازداشت یکتا فهندژ سعدی

خبرگزاری هرانا – یکتا فهندژ سعدی، شهروند بهائی علیرغم گذشت نزدیک به دو ماه از زمان دستگیری، همچنان در بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز موسوم به پلاک ۱۰۰ در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، یکتا فهندژ سعدی همچنان در بازداشت بسر میبرد.

یک منبع نزدیک به خانواده این شهروند بهائی ضمن تایید این خبر در گفتگو با هرانا عنوان کرد: “خانم فهندژ سعدی علیرغم گذشت ۴۹ روز از زمان دستگیری، کماکان در بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز موسوم به پلاک ۱۰۰ تحت بازجویی قرار دارد.”

یکتا فهندژ سعدی در تاریخ بیست و هفتم آذرماه، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود در شیراز بازداشت و سپس به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر منتقل شد.

کماکان از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه وی اطلاعی حاصل نشده است.

یکتا فهندژ سعدی پیش از این نیز به واسطه فعالیت های خود سابقه بازداشت و محکومیت را داشته است.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید