خانه  > slide, اعدام, اقلیت های دینی  >  فرهاد سلیمی در زندان قزلحصار کرج اعدام شد

فرهاد سلیمی در زندان قزلحصار کرج اعدام شد

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز سه شنبه سوم بهمن، حکم اعدام فرهاد سلیمی، زندانی سنی مذهب پس از تحمل بیش از سیزده سال حبس، در زندان قزلحصار کرج به اجرا در آمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز سه شنبه سوم بهمن ۱۴۰۲، فرهاد سلیمی در زندان قزلحصار کرج اعدام شد.

قاسم آبسته و ایوب کریمی و داوود عبدالهی دیگر زندانیان سنی مذهبی که در پرونده ای مشترک با آقای سلیمی به اعدام محکوم شده بودند، به ترتیب در تاریخ های چهاردهم آبان ماه، هشتم آذرماه و دوازدهم دی ماه امسال، در زندان قزلحصار کرج اعدام شدند.

یک منبع نزدیک به خانواده سلیمی به هرانا گفت: “از چند روز قبل ارتباط ما با ایشان قطع شد، هیچ تماسی از سوی زندان با خانواده سلیمی در رابطه با اجرای حکم گرفته نشده بود”

این منبع مطلع که به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود در ادامه سخنان خود افزود: “یک بازی روانی با خانواده سلیمی انجام شد، نه هیچ مسئولی پاسخگو بود که وضعیت او چیست و کجاست و چه برنامه ای برایش دارند و نه حتی خبر اجرای حکمش را به صورت رسمی به خانواده دادن، صرفا از طریق دوستانش در زندان متوجه شدیم که حکمش اجرا شده است. خانواده برای پیگیری های بیشتر و تحویل پیکر در تلاشند.”

لازم به یادآوری است، در مهرماه سال ۱۳۸۷ ماموستا «عبدالرحیم تینا» توسط افراد ناشناس کشته شد. آقای سلیمی در سال ۱۳۸۸ به همراه شش زندانی سنی مذهب دیگر از بابت این پرونده مشترک بازداشت شدند.

آقای سلیمی با اتهاماتی از قبیل محاربه از طریق هواداری از “گروه‌های سلفی” روبرو شد، اتهامی که خود این زندانی همواره بر بی‌اساس بودن آن تاکید داشته است.

وی پس از ۱۴ ماه بلاتکلیفی در زندانهای اوین و ارومیه در سال ۹۱ به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد. او نهایتا در مردادماه سال جاری به زندان قزلحصار کرج انتقال یافت.

آقای سلیمی به همراه شش زندانی سنی مذهب دیگر در اسفندماه ۹۴ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه به اعدام محکوم شدند. این حکم در دیوان عالی کشور توسط قاضی علی رازینی نقض شد.

پرونده این افراد نهایتا جهت بررسی مجدد به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران ارجاع و جلسه دادگاه آنها در روزهای ۲۷ تا ۲۹ خردادماه ۹۸، برگزار شد. قاضی ابوالقاسم صلواتی در نهایت مجددا حکم اعدام برای این افراد صادر کرد. پرونده مذکور بار دیگر جهت بررسی به شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور به ریاست قاضی علی رازینی ارجاع شد.

در نهایت در تاریخ ۱۴ بهمن ماه ۹۸ شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور، حکم اعدام انور خضری، کامران شیخه، فرهاد سلیمی، قاسم آبسته، خسرو بشارت، ایوب کریمی و داود عبداللهی، هفت زندانی سنی مذهب محبوس در زندان قزلحصار کرج را تایید کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید