خانه  > سایر گروهها  >  بانه؛ یک کولبر نوجوان بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی جان خود را از دست داد

بانه؛ یک کولبر نوجوان بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی جان خود را از دست داد

خبرگزاری هرانا – امروز یکشنبه پنجم آذرماه، یک کولبر هفده ساله بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی بانه جان باخت.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، امروز یکشنبه پنج آذر ۱۴۰۲، یک کولبر در مناطق مرزی بانه جان باخت.

هویت وی، فاروق علیزاده، هفده ساله، فرزند عثمان و غنچه و اهل شهر ربط سردشت، گزارش شده است.

بر اساس این گزارش، بامداد روز جاری نیروهای نظامی بدون اخطار قبلی وی را هدف تیراندازی قرار داده و این نوجوان بر اثر اصابت گلوله به سر، جان خود را از دست داده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سال ۱۴۰۱؛ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۲۱ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۳۳ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۲۸ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۲۶ کولبر زخمی شدند و ۲ کولبر جان باختند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید