خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  کرج؛ چهار شهروند بهائی با تودیع وثیقه آزاد شدند

کرج؛ چهار شهروند بهائی با تودیع وثیقه آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – امروز شنبه چهارم آذرماه، نیکا اسماعیل پور، فهیمه یزدی، ایمان احسانی و محمدعلی حاجی باقر کاشی، شهروندان بهائی با تودیع وثیقه آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه چهارم آذر ۱۴۰۲، نیکا اسماعیل پور، فهیمه یزدی، ایمان احسانی و محمدعلی حاجی باقر کاشی، شهروندان بهائی بازداشتی، آزاد شدند.

آزادی این شهروندان بهائی هر کدام با تودیع وثیقه یک میلیارد تومانی صورت گرفته است.

نیکا اسماعیل‌ پور به همراه بابک زینلی، صهبا طائف، شروین شبرخ، ایمان احسانی،‌ ایرن رحمانی،‌ فواد طائفی، علی باقر کاشی، رضا و فهیمه یزدی در تاریخ شانزدهم آبان ماه، در منزل آقای زینلی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

این شهروندان بهائی به تازگی از بابت اتهامات فعالیت تبلیغی علیه نظام، اقدام علیه امنیت ملی و عضویت در گروه های مخالف نظام، در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریار تفهیم اتهام شدند.

تاکنون از محل نگهداری دیگر شهروندان بازداشت شده اطلاعی حاصل نشده است.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید