خانه  > اعدام  >  گزارش تکمیلی؛ افزایش شمار اعدام شدگان در زندان بیرجند به پنج تن

گزارش تکمیلی؛ افزایش شمار اعدام شدگان در زندان بیرجند به پنج تن

خبرگزاری هرانا – با احراز هویت چهار زندانی دیگر که سحرگاه امروز پنجشنبه چهارم آبان ماه، در زندان بیرجند اعدام شده اند، تعداد اعدام شدگان روز جاری در این زندان به پنج تن افزایش یافت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از حال وش، سحرگاه امروز پنجشنبه چهارم آبان ۱۴۰۲، پنج زندانی در زندان بیرجند اعدام شدند.

هویت این زندانیان، “عبدالبصیر محمدانی (رند)، سی ساله، فرزند عبدالله، متاهل، اهل و ساکن زاهدان، محمدنبی شاهوزهی (لجه ای)، پنجاه و پنج ساله، فرزند کجیر، متاهل دارای ۹ فرزند و اهل زاهدان، همچنین محمد میرشاه و رضا شهرکی هر دو اهل شهرستان زابل و امید جوینی، اهل  تربت جام” گزارش شده است.

 این زندانیان پیشتر در پرونده هایی جداگانه از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر، توسط مرجع قضایی به اعدام محکوم شده بودند.

بر اساس این گزارش، از میان آنان محمد نبی شاهوزهی در سال ۱۳۹۹ از بابت اتهام مرتبط با مواد مخدر در ایست بازرسی روستای سهل‌ آباد بازداشت و سپس توسط دادگاه بیرجند به اعدام محکوم شد. وی صبح روز گذشته چهارشنبه سوم آبان ماه جهت اجرای حکم به یکی از سلول های انفرادی زندان بیرجند منتقل شده بود.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در بازه زمانی ۱۰ اکتبر ۲۰۲۲ تا ۸ اکتبر ۲۰۲۳، دستکم ۶۵۹ شهروند از جمله ۱۷ زن و یک کودک-مجرم اعدام شدند که در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته، حدود ۲۴ درصد افزایش داشته است. از میان اعدام شدگان، اعدام هفت نفر در ملا عام صورت گرفته است. همچنین طی تاریخ مذکور ۱۶۴ نفر به اعدام محکوم شده اند، که از این تعداد ۲ نفر به اعدام در ملاعام محکوم شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید