خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  تبادل زندانیان؛ پنج زندانی ایران را ترک کردند

تبادل زندانیان؛ پنج زندانی ایران را ترک کردند

خبرگزاری هرانا – سیامک نمازی، عماد شرقی، مراد طاهباز، منیره ترز بصیر و یک زندانی دیگر تبعه آمریکا، در جریان تبادل زندانیان میان دو کشور، ایران را به مقصد قطر ترک کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه بیست و هفتم شهریور ۱۴۰۲، به دنباله تبادل زندانیان، پنج زندانی ایران را به مقصد شهر دوحه در کشور قطر ترک کردند.

سیامک نمازی، عماد شرقی، مراد طاهباز، منیره ترز بصیر به همراه یک زندانی دیگر تبعه آمریکا، افرادی هستند که جهت تبادل با پنج زندانی ایرانی در آمریکا، ایران را ترک کردند.

این زندانیان پس از توافق ایران و آمریکا در خصوص تبادل زندانیان در مرداد ماه به حبس خانگی منتقل شده بودند و قرار بود تبادل این زندانیان پس از آزاد سازی پول های بلوکه شده ایران در کره جنوبی صورت گیرد. سخنگوی وزارت خارجه ایران ساعاتی پیش دسترسی ایران به این پول را تایید کرده بود.

همزمان کانال های نزدیک به نهادهای امنیتی ویدیویی از لحظه سوار شدن این زندانیان به هواپیما را منتشر کردند.

سیامک نمازی، در مهرماه ۱۳۹۴، در جریان سفری به ایران بازداشت و پس از مدتی به اتهام “همکاری با دولت متخاصم آمریکا” به ۱۰ سال زندان محکوم شدند.

عماد شرقی نیز در آذرماه ۹۹ به صورت غیابی توسط دادگاه انقلاب تهران، از بابت اتهام “جاسوسی و جمع آوری اطلاعات نظامی” به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. وی در دیماه ۹۹ بازداشت و جهت تحمل حبس به زندان منتقل شد.

همچنین مراد طاهباز در زمستان سال ۹۶ بازداشت و در سال ۹۸ توسط دادگاه انقلاب تهران به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید