خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  نازیلا حقار، شهروند بهائی به پنج سال حبس محکوم شد

نازیلا حقار، شهروند بهائی به پنج سال حبس محکوم شد

خبرگزاری هرانا – نازیلا حقار، شهروند بهائی توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به تحمل پنج سال حبس محکوم شد. پس از پذیرش درخواست واخواهی، رای مورد اعتراض در تاریخ ۲۹ مرداد عینا تایید شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نازیلا حقار، شهروند بهائی به تحمل حبس محکوم شد.

خانم حقار در اردیبهشت سال جاری به صورت غیابی توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی سید علی مظلوم از بابت اتهام عضویت در گروه غیرقانونی به هدف برهم زدن امنیت کشور به تحمل پنج سال حبس محکوم شد. پس از پذیرش درخواست واخواهی، رای مورد اعتراض در تاریخ ۲۹ مرداد عینا تایید شد.

برگزاری کلاس های آموزشی برای کودکان از مصادیق اتهامات مطروحه علیه این شهروند بهائی عنوان شده است.

در مرداد سال گذشته منزل شخصی این شهروند مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفت. ماموران در زمان تفتیش منزل، موبایل وی و اعضای خانواده، چند دستگاه لپ تاپ و کامپیوتر و تمام کتب و نوشته ها را با خود بردند.

لازم به ذکر است، شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط با باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

در ماده ۷۷ منشور حقوق شهروندی مصوب دولت ایران نیز در این باره آمده است: “حق شهروندان است که آزادانه و بدون تبعیض و با رعایت قانون، شغلی را که به آن تمایل دارند انتخاب نمایند و به آن اشتغال داشته باشند. هیچ‌کس نمی‌تواند به دلایل قومیتی، مذهبی، جنسیتی و یا اختلاف‌نظر در گرایش‌های سیاسی و یا اجتماعی این حق را از شهروندان سلب کند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید