خانه  > slide, زندانیان  >  عدم رسیدگی پزشکی؛ گزارشی از آخرین وضعیت طاهر قدیریان در زندان اوین

عدم رسیدگی پزشکی؛ گزارشی از آخرین وضعیت طاهر قدیریان در زندان اوین

خبرگزاری هرانا – طاهر قدیریان، فعال محیط زیست محبوس در زندان اوین، علیرغم وضعیت نامناسب جسمانی، با بهانه تراشی مسئولان مربوطه از اعزام به بیمارستان محروم مانده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طاهر قدیریان، فعال محیط زیست از رسیدگی پزشکی مناسب در زندان اوین محروم مانده است.

یک منبع مطلع نزدیک به خانواده این فعال محیط زیست به هرانا گفت: “طاهر از حدود دو ماه پیش در ناحیه زیر قفسه سینه دچار درد شده که احتمالا این درد از کیسه صفرا باشد. علیرغم حال نامساعد جسمی و تجویز بهداری زندان برای رسیدگی تخصصی پزشکی، مسئولین مربوطه با اعزام وی به بیمارستان خارج از زندان مخالفت میکنند.”

به گفته این منبع مطلع، روز یکشنبه بیست و دوم مردادماه، مسئولان مربوطه به بهانه “کمبود نیرو” با اعزام وی به بیمارستان مخالفت کرده اند.

پیشتر نیز یک منبع مطلع از عدم رسیدگی پزشکی و عدم موافقت با مرخصی درمانی آقای قدیریان خبر داده بود.

طاهر قدیریان که از زمستان سال ۹۶ در زندان اوین بسر می‌برد، پیشتر در تاریخ ۲۹ آبان ماه ۹۸، توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به همراه ۷ متهم دیگر پرونده موسوم به فعالان محیط زیست محاکمه شد. بر اساس حکم صادره، طاهر قدیریان به تحمل ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد.

مورخ ۲۹ بهمن ۱۳۹۸، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه از صدور رای قطعی توسط دادگاه تجدید نظر برای ۸ متهم پرونده فعالان محیط زیست خبر داد. اسماعیلی در خصوص اتهامات مطروحه و احکام قطعی این شهروندان گفت: “مراد طاهباز و نیلوفر بیانی به اتهام همکاری با آمریکا به ۱۰ سال حبس و رد وجوه دریافتی از دولت امریکا محکوم شده‌اند”. وی افزود: “هومن جوکار و طاهر قدیریان به اتهام همکاری با دولت امریکا هر کدام به ۸ سال حبس و سام رجبی و سپیده کاشان دوست (کاشانی) به اتهام همکاری با دولت امریکا هر کدام به ۶ سال حبس محکوم شده‌اند”. سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: “امیرحسین خالقی حمیدی به اتهام جاسوسی به ۶ سال حبس و عبدالرضا کوهپایه به اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور به تحمل ۴ سال حبس قطعی محکوم شدند.”

لازم به ذکر است در تاریخ ۲۸ فروردین ماه ۹۸، خبرگزاری هرانا برای نخستین بار در گزارشی از آزار جنسی، شکنجه و تهدید برخی متهمین این پرونده از جمله نیلوفر بیانی جهت اخذ اعتراف اجباری پرده برداشته بود. در این گزارش هرانا گفته بود که نیلوفر بیانی، جهت اخذ اعترافات اجباری علیه خود و سایر متهمان پرونده تحت فشار قرار گرفته است. او برای بیان این اعترافات مورد آزار و اذیت از جمله آزار جنسی قرار گرفته است. وی بعدها با نوشتن نامه‌ای از “شدیدترین شکنجه های روحی و روانی، تهدید به شکنجه فیزیکی و تهدیدهای جنسی” برای اخذ اعتراف خبر داد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید