خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  محروم از درمان؛ گزارشی از وضعیت حامی بهادری، شهروند بهائی در زندان اوین

محروم از درمان؛ گزارشی از وضعیت حامی بهادری، شهروند بهائی در زندان اوین

خبرگزاری هرانا – حامی بهادری، شهروند بهائی دوران محکومیت پنج ساله خود را در زندان اوین سپری می کند. وی از چند بیماری رنج میبرد و از رسیدگی پزشکی مناسب و اعزام به بیمارستان محروم مانده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حامی بهادری، شهروند بهائی محبوس در زندان اوین از رسیدگی پزشکی محروم مانده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: “آقای بهادری از بیماری هایی از جمله قارچ پوستی، مشکلات شدید هموروئید و زانو، سردرد های میگرنی و دندان درد رنج میبرد. بیش از سه ماه است که مراجعه وی به بهداری، بی نتیجه بوده و با سنگ اندازی مسئولان مربوطه، از رسیدگی درمانی مناسب و اعزام به بیمارستان خارج از زندان، محروم است.”

این منبع در ادامه عنوان کرد: “بهداری زندان تایید کرده که وی باید برای درمان درد زانو به بیمارستان اعزام شود. با اینحال مسئولان مربوطه به بهانه های مختلف از اعزام وی به بیمارستان ممانعت به عمل آورده اند. از سوی دیگر در رابطه با دندان درد این شهروند بهائی مسئولان اعلام کرده اند که برای اعزام به خارج از زندان نیاز به تایید پزشک است. در زمان حضور پزشک در بهداری نیز به آقای بهادری اطلاع نمی دهند و در پرونده او عدم مراجعه درج می کنند.”

به گفته این منبع، مشکلات مذکور، بر نگرانی خانواده و اطرافیان این شهروند بهائی افزوده است.

حامی بهادری، شهروند بهائی بیست و شش ساله، در تاریخ سی مهرماه ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

آقای بهادری پیشتر توسط شعبه پانزدهم دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی از بابت اتهام “اجتماع و تبانی” به پنج سال حبس و از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به یک سال حبس محکوم شد. این حکم نهایتا توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد.

 با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی پنج سال حبس در خصوص وی قابل اجرا خواهد بود.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید