خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  عطاالله ظفر، شهروند بهائی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد

عطاالله ظفر، شهروند بهائی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد

خبرگزاری هرانا – عطاالله ظفر، شهروند بهائی، امروز دوشنبه یازدهم اردیبهشت ماه، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. ماموران ضمن تفتیش منزل، شماری از وسایل شخصی آقای ظفر را نیز ضبط کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عطاالله ظفر، شهروند بهائی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

یک منبع مطلع نزدیک به خانواده آقای ظفر به هرانا گفت: «ساعت هفت صبح امروز دوشنبه یازدهم اردیبهشت، آقای ظفر توسط سه تن از ماموران امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت شد. ماموران محل را مورد تفتیش قرار دادند و شماری از وسایل شخصی این شهروند بهائی را نیز ضبط کردند.»

از دلایل بازداشت، اتهامات مطروحه و محل نگهداری آقای ظفر اطلاعی در دست نیست.

عطاالله ظفر، شهروند بهائی، هفتم آبانماه سال گذشته با تعلیق اجرای حکم و تامین قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد. نهایتا در اسفندماه ۱۴۰۱، پرونده آقای ظفر مشمول “عفو” قرار گرفت و مختومه اعلام شد.

این شهروند بهائی ۷۸ ساله، مورخ ۷ شهریورماه ۱۴۰۱ جهت تحمل دوران محکومیت ۱ سال حبس خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید