خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های دینی, اقلیت های ملی  >  شادی شهیدزاده، شهروند بهائی در تهران بازداشت شد

شادی شهیدزاده، شهروند بهائی در تهران بازداشت شد

خبرگزاری هرانا – روز دوشنبه یازدهم اردیبهشت، شادی شهیدزاده شهروند بهائی ساکن تهران توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. منزل این شهروند توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شادی شهیدزاده، شهروند بهائی ساکن تهران توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد.

یک منبع مطلع نزدیک به خانواده وی در خصوص نحوه بازداشت این شهروند به هرانا گفت: “ماموران امنیتی پس از تفتیش منزل و ضبط برخی کتب و لوازم الکترونیکی متعلق به وی، او را بازداشت کردند.”

این منبع مطلع در ادامه افزود: “خانم امینی به دنبال پیگیری های مکرر برای خاکسپاری مادر بزرگ خود در آرامستان بهائیان تهران (گلستان جاوید)، روز شنبه با دریافت یک پیامک به مراجع قضایی احضار شده بود.”

تا زمان تنظیم این گزارش از محل نگهداری و اتهامات مطروحه علیه این شهروند بازداشتی اطلاعی حاصل نشده است.

گفتنی است، طی ماه های اخیر مسئولان بهشت زهرا در تهران به بهانه های مختلفی مانع دفن شهروندان بهائی در محل آرامستان بهائیان تهران شده‌اند و در مواردی بدون اجازه خانواده ها اقدام به دفن شهروندان بهائی در بخشی از آرامستان خاوران کردند.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید