خبرگزاری هرانا

    خانه  > اعدام  >  نقض حکم اعدام حاتم ازدمیر، زندانی تبعه ترکیه توسط دیوان عالی کشور

نقض حکم اعدام حاتم ازدمیر، زندانی تبعه ترکیه توسط دیوان عالی کشور

خبرگزاری هرانا – حکم اعدام حاتم ازدمیر، زندانی تبعه ترکیه توسط شعبه نهم دیوان عالی کشور نقض و پرونده وی جهت رسیدگی مجدد به شعبه هم‌ عرض ارجاع داده شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، حکم اعدام حاتم ازدمیر نقض شد.

بر اساس این گزارش، شعبه نهم دیوان عالی کشور حکم اعدام این شهروند تبعه کشور ترکیه را نقض و پرونده وی را جهت رسیدگی مجدد به شعبه هم‌ عرض ارجاع داده است.

آقای ازدمیر که در زندان ارومیه بسر میبرد، اواخر سال گذشته توسط شعبه اول دادگاه انقلاب خوی از بابت اتهام “بغی” به اعدام محکوم شد.

آقای اوزدمیر اوایل تابستان سال ۹۸ توسط نیروهای امنیتی در ماکو بازداشت و پس از گذشت دو ماه، به بند سیاسی زندان ارومیه منتقل شد.

وی سپس در تاریخ ۲۷ شهریورماه همان سال به بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه منتقل و چندی بعد مجددا به زندان مرکزی ارومیه بازگردانده شد.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سال ۲۰۲۲، تعداد ۴۵۷ گزارش به ثبت رسیده است، که شامل محکومیت ۹۲ نفر به اعدام، از جمله محکومیت ۶ نفر در ملاعام و اجرای حکم اعدام ۵۶۵ نفر است. از این میزان ۲ حکم اعدام در ملاعام صورت گرفته است. همچنین ۵ فرد که در زمان ارتکاب جرم انتسابی کمتر از ۱۸ سال سن داشته اند و در اصطلاح حقوقی آنها را کودک-مجرم می خوانند نیز در میان اعدام شدگان امسال قرار داشتند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید