خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های دینی, اندیشه و بیان  >  بیست و چهارم بهمن؛ گزارشی از آزادی زندانیان طی ۲۴ ساعت گذشته

بیست و چهارم بهمن؛ گزارشی از آزادی زندانیان طی ۲۴ ساعت گذشته

خبرگزاری هرانا – در ۲۴ ساعت اخیر تعدادی از زندانیان عقیدتی از جمله محمد رسول اف، اکبر نعیمی، مصطفی عبدی، فروغ تقی پور، مریم محمدی، اسرین درکاله، کاظم علی نژاد بارائلو، فرشاد احمدی، خدیجه مهدی پور، مهسا محمدی، توحید قریشی، اسماعیل گرامی، مجتبی توکل، شهروز رمضان افشار، مهدی عباس پور، زرتشت احمدی راغب و سهیلا اوجاقی از زندان های اوین، ایلام، اصفهان، رجایی شهر کرج و قرچک ورامین آزاد شدند. علاوه بر این پرونده میلاد علوی، روزنامه‌نگار، الهام صیرفی و امیر شیبانی زاوه مختومه اعلام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در ادامه آزادی زندانیان عقیدتی، تعداد دیگری از زندانیان و شهروندان بازداشتی از زندان های مختلف کشور طی ۲۴ ساعت اخیر آزاد شدند.

از میان این افراد میتوان به آزادی ۱۷ زندانی شناخته شده محمد رسول اف، اکبر نعیمی، فعال ترک (آذربایجانی)، مصطفی عبدی (درویش گنابادی)، فروغ تقی پور، مریم محمدی، اسرین درکاله ، کاظم علی نژاد بارائلو، فرشاد احمدی، در زندان اوین، خدیجه مهدی پور در زندان ایلام، مهسا محمدی در زندان اصفهان، توحید قریشی، اسماعیل گرامی، فعال کارگری، مجتبی توکل، شهروز رمضان افشار، مهدی عباس پور، زرتشت احمدی راغب، در زندان رجایی شهر کرج و سهیلا اوجاقی در زندان قرچک ورامین اشاره کرد.

علاوه بر این به دنبال صدور بخشنامه «عفو و کاهش مجازات عمومی» پرونده میلاد علوی، روزنامه‌نگار، الهام صیرفی و امیر شیبانی زاوه مختومه اعلام شد.

کماکان جزییات آزادی پیش از موعد افراد نام برده شده در این گزارش مشخص نیست. اما محتمل است آزادی اکثر این زندانیان عقیدتی همچون آزادی صدها زندانی دیگر در روزهای اخیر، به دنبال صدور بخشنامه «عفو و کاهش مجازات عمومی» صورت پذیرفته باشد.

بخشنامه مورد اشاره پس از آن شکل گرفت که رئیس قوه قضائیه در نامه ای به علی خامنه ای پیشنهاد عفو موردی و معیاری هزاران زندانی از جمله بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ را ارائه کرد که این پیشنهاد در اجرای بند ۱۱ از اصل ۱۱۰ قانون اساسی با تعیین شروطی مورد موافقت علی خامنه ای قرار گرفت. جزییات تکمیلی در مورد آمار کلی افرادی که با اعمال این دستورالعمل آزاد می شوند، تا کنون توسط نهادهای متولی اطلاع رسانی نشده است.

در شروط لحاظ شدن بخشنامه عفو، تعداد افرادی که از آن برخوردار می شوند ابهاماتی وجود دارد، قوه قضاییه اعلام کرده است روند آزادسازی زندانیان تا پایان بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

در رابطه با اعتراضات سراسری ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به بهانه بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان در طولانی ترین اعتراض سراسری-پیوسته در عمر جمهوری اسلامی، با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” از ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت به خیابانها آمدند. هزاران بازداشت شده، صدها کشته و زخمی از جمله نتایج برخورد خشونت آمیز نهادهای امنیتی-انتظامی با معترضان است. در این رابطه بیشتر بخوانید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید