خبرگزاری هرانا

    خانه  > اعدام  >  گزارشی از اعدام چهار زندانی در زندانهای کشور

گزارشی از اعدام چهار زندانی در زندانهای کشور

خبرگزاری هرانا – حکم چهار زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر و قتل به اعدام محکوم شده بودند، در زندانهای رجایی شهر کرج، بندر عباس و عادل آباد شیراز به اجرا در آمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، امروز چهارشنبه دوازدهم بهمن ماه ۱۴۰۱، یک زندانی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد.

براساس این گزارش، “متهم که در سال ۹۸ اقدام به قتل سه تن از اعضای یک خانواده از جمله یک کودک ۸ ساله به نامهای بیتا، دانیال و سحر در ورامین کرده بود٬ توسط شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران، به سه بار اعدام محکوم و این حکم صادره به تایید دیوان عالی کشور رسیده بود.”

همچنین به گزارش سازمان حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه یازدهم بهمن ماه ۱۴۰۱، دو زندانی با هویت “علی اله‌ وردی و  فرهنگ ذکایی” در زندان عادل آباد شیراز اعدام شدند.

در این گزارش به نقل از یک منبع آمده است: “این زندانیان با هم برادر ناتنی بودند و حدود سه سال پیش مرتکب قتل شدند و از آن زمان تا لحظه اجرای حکم در زندان بسر بردند.”

از سوی دیگر سحرگاه چهارشنبه پنجم بهمن ماه ۱۴۰۱، یک زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود، در زندان بندرعباس به اجرا در آمد.

رسانک هویت وی را “منصور یوسف زهی، ۲۲ ساله، فرزند خان محمد، متاهل، دارای فرزند و ساکن شهرستان دوست محمد در منطقه مرزی بلوچستان با افغانستان” عنوان کرده است.

براساس این گزارش، “آقای یوسف زهی در سال ۹۹ از بابت اتهام حمل و نگهداری دو کیلو مواد مخدر بازداشت و توسط مرجع قضایی به اعدام محکوم شده بود.”

 

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سال ۲۰۲۲، تعداد ۴۵۷ گزارش به ثبت رسیده است، که شامل محکومیت ۹۲ نفر به اعدام، از جمله محکومیت ۶ نفر در ملاعام و اجرای حکم اعدام ۵۶۵ نفر است. از این میزان ۲ حکم اعدام در ملاعام صورت گرفته است. همچنین ۵ فرد که در زمان ارتکاب جرم انتسابی کمتر از ۱۸ سال سن داشته اند و در اصطلاح حقوقی آنها را کودک-مجرم می خوانند نیز در میان اعدام شدگان امسال قرار داشتند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید