خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  متین گرجی، شهروند بهائی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

متین گرجی، شهروند بهائی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

خبرگزاری هرانا – متین گرجی، شهروند بهائی ساکن قائم‌شهر امروز سه شنبه یازدهم بهمن ماه، با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت آزاد شد. وی روز یکشنبه ۱۸ دی‌، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه یازدهم بهمن ۱۴۰۱، متین گرجی، شهروند بهائی آزاد شد.

آزادی آقای گرجی با تودیع قرار وثیقه موقتا و تا پایان مراحل دادرسی صورت گرفته است.

متین گرجی، شهروند بهائی روز یکشنبه ۱۸ دی‌، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود واقع در قائم‌شهر بازداشت شد. ماموران ضمن تفتیش منزل، برخی از لوازم دیجیتال وی و کتب مذهبی او و خانواده اش را ضبط کرده بودند.

وی روز چهارشنبه ۲۱ دی‌، در شعبه ۶ دادسرای عمومی و انقلاب این شهر در خصوص اتهاماتی همچون “توهین به مقدسات و توهین به رهبری از طریق انتشار مطالبی در شبکه اجتماعی یوتیوب” مورد تفهیم اتهام قرار گرفت.

 

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید