خبرگزاری هرانا

    خانه  > اعدام, اندیشه و بیان  >  قوه قضاییه: درخواست فرجام خواهی محمد قبادلو در دیوان عالی کشور ثبت شد

قوه قضاییه: درخواست فرجام خواهی محمد قبادلو در دیوان عالی کشور ثبت شد

خبرگزاری هرانا – مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد که درخواست فرجام خواهی محمد قبادلو در دیوان عالی کشور ثبت شد. محمد قبادلو، شهروند بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری، پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران به اعدام محکوم و حکم صادره در دیوان عالی کشور تایید شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه از ثبت فرجام خواهی، پرونده محمد قبادلو در دیوان عالی کشور خبر داد.

براساس این گزارش، پس از محکومیت محمد قبادلو به اعدام، فرجام خواهی وکیل وی در دیوان عالی کشور ثبت و پرونده جهت رسیدگی به یکی از شعب دیوان ارجاع گردیده است.

در این گزارش آمده است که این حکم اعدام در پی شکایت خانواده یکی از نیروهای امنیتی کشته شده در جریان اعتراضات، صادر شده است.

محمد قبادلو پیشتر توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهام “افساد فی الارض از طریق جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد” به اعدام محکوم شد. از دیگر اتهامات مطروحه علیه آقای قبادلو میتوان به “تخریب و اقدام علیه امنیت ملی کشور که منجر به اخلال در نظم عمومی و ناامنی در کشور شده و وارد کردن خسارت به افراد و اموال عمومی” اشاره کرد.

در تاریخ ۱۹ آذرماه، جلسه رسیدگی به بخش دیگری از اتهامات محمد قبادلو، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات در دادگاه کیفری تهران، با حضور متهم، شکات، تعدادی شاهدان عینی حادثه، کارشناسان پزشکی قانونی و وکیل تعیینی آقای قبادلو برگزار شد.

روانپزشک سازمان پزشکی قانونی در این جلسه مدعی شد: “متهم به سوابق بیماری دو قطبی خود اشاره می‌کند که در سوابق او دیدیم دو نوبت ویزیت شده، اما بستری نشده است. حرف‌های متهم نیز نشان نمی‌دهد که او در روز حادثه مشکلی داشته و رفتار او هدف‌دار بوده است. علائم و شواهدی از اختلالات عمده و ضعیت روانی در او نیز وجود ندارد.”

محمد قبادلو در دفاعیات خود گفته بود: “در زمان حادثه دو ماه بود که داروهایم را نخورده بودم و سه شب هم نخوابیده بودم و با فیلم‌هایی که در فضای مجازی دیدم عصبانی و تحریک شده بودم. خیلی پشیمان هستم و از یادآوری اتفاقات آن شب شرم می‌کنم و نمی‌توانم این حوادث دلخراش را در ذهنم بازسازی کنم.”

روز سه شنبه ۱۵ آذرماه، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمد قبادلو، در شعبه اول دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد که به دلیل نقص تحقیقات در مورد وضعیت روانی متهم، رسیدگی مجدد به ۱۹ آذر موکول شده بود.

گفتنی است، روز چهارشنبه ۱۱ آبان ماه، ایرنا گزارشی در خصوص جزییات محاکمه محمد قبادلو منتشر کرد. بر اساس این گزارش محاکمه آقای قبادلو ادامه دارد و پرونده منجر به صدور رای نشده است. جلسه دادگاه این شهروند بازداشتی در حالی برگزار شد که وی از دسترسی به وکیل انتخابی و محاکمه عادلانه محروم بود.

پیشتر نیز امیر رئیسیان وکیل دادگستری، با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود به ایراداتی در پرونده و نحوه برگزاری دادگاه این شهروند پرداخت. آقای رئیسیان با اشاره به عدم توجه پزشکی قانونی به نامه های پزشک زندان تهران بزرگ و سرپرست زندان به بازپرس پرونده مبنی بر “مخاطره آمیز بودن سلامت روان” متهم، عنوان کرد: “پزشکی قانونی فقط بر اساس اظهارات متهم تایید کرده که سلامت روان دارد.”

ایرنا در گزارش خود مدعی شد که پزشکی قانونی درباره وضعیت روحی و روانی محمد قبادلو اعلام کرده است: «معاینه روانپزشکی انجام شد با توجه به معاینه و شرح حال نامبرده سوابقی از تشخیص و درمان اختلالات خلقی را ذکر می‌کند در حال حاضر علائم و شواهد از اختلال عمده‌ روانپزشکی که باعث فقدان قوه تمییز و کنترل ارائه شو، در زمان وقوع جرم در نامبرده مشاهده نمی‌شود و مسئول اعمال و رفتار خود بوده است».

این در حالی است که آنچه که ایرنا منتشر کرد با صحبت های امیر رئیسیان همخوانی نداشته و پزشکی قانونی بر اساس اظهارات متهم وضعیت سلامت او را تایید کرده است.

ایرنا تایید کرده که با توجه به ابعاد امنیتی این پرونده و اجرای تبصره ماده ۴۸ (انتخاب وکلای مورد تایید رئیس قوه قضاییه) وکلای معرفی شده توسط خانواده قبادلو، (مهدخت دامغان‌پور و امیر رئیسیان) صلاحیت دفاع از وی در پرونده افساد فی الارض را که در دادگاه انقلاب رسیدگی می شود را ندارند اما حضور آنها در پرونده کیفری محمد قبادلو مانعی ندارد و وکلای تعیینی می‌توانند از اتهامات انتصابی وی در دادگاه کیفری یک دفاع کنند.

اوایل دیماه حکم اعدام محمد قبادلو، در دیوان عالی کشور تایید شد.

حکم اعدام آقای قبادلو، در حالی توسط دیوان عالی کشور تایید شده است که به گفته وکیل مدافع وی، پرونده این متهم دارای نواقص متعدد، مستندات ناکافی مبنی بر مجرم بودن و همچنین ابتلای موکلش به بیماری اعصاب است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید