خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اعدام  >  محاربه و افساد فی الارض؛ عرشیا تک دستان، معترض ۱۸ ساله به اعدام محکوم شد

محاربه و افساد فی الارض؛ عرشیا تک دستان، معترض ۱۸ ساله به اعدام محکوم شد

خبرگزاری هرانا – عرشیا تک دستان، شهروند ۱۸ ساله بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری در نوشهر، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب ساری از بابت اتهامات «افساد فی الارض» و «محاربه» به اعدام محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عرشیا تک دستان، شهروند ۱۸ ساله بازداشتی در جریان اعتراضات سراسری در نوشهر، به اعدام محکوم شد.

بر اساس حکمی که اخیرا توسط شعبه اول دادگاه انقلاب ساری صادر و به وی ابلاغ شده، آقای تک دستان از بابت اتهامات «افساد فی الارض» و «محاربه» به اعدام محکوم شده است.

افزون بر این، عرشیا تک دستان، متولد ۱۳۸۳ و فرزند رامین از بابت اتهاماتی دیگر از قبیل «اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار با یکدیگر به قصد بر هم زدن امنیت کشور» به ۵ سال حبس تعزیری، از بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری، به اتهام «توهین به رهبری» به تحمل دو سال حبس، با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم شده است.

بر اساس گزارشات دریافتی، دادگاه صادر کننده حکم، این شهروند ۱۸ ساله را یکی از «لیدر ها و عاملین اصلی» تجمع اعتراضی روز چهارشنبه ۳۰ شهریور در نوشهر دانسته است؛ تجمعی که بنابر ادعای قاضی و حکم صادره، منجر به وارد شدن خسارات ۴۰ میلیارد تومانی بر اموال غیر منقول دولتی از طریق آتش زدن یک کیوسک راهنمایی و رانندگی، ساختمان بانک ها و موسسات اعتباری، شهرداری، فرمانداری و… شده است.

یک شهروند از نوشهر، در گفتگو با هرانا عنوان کرد: «دادگاه صادر کننده حکم، تشویق جمعیت حاضر در تجمع به دست زدن توسط متهم و همچنین پرتاپ یک شیشه دلستر و یک تکه سنگ به سمت خودروی نیروی انتظامی را از مصادیق اتهام “افساد فی الارض” برای وی دانسته است.»

همچنین یک منبع مطلع نزدیک به خانواده تک دستان به هرانا گفت: «تمامی اعترافاتی که در دوران بازجویی از عرشیا اخذ شده، تحت آزار و اذیت و فشار اعمال شده بر وی صورت گرفته است. تنها مستندات پرونده علیه وی که منجر به صدور حکم اعدام برایش شده است، گزارش اداره اطلاعات سپاه شهرستان نوشهر و ارسال پیام به پایگاه خبری ایران اینترنشنال توسط متهم است.»

در پی آتش‌‌ گرفتن یک کیوسک پلیس راهنمایی و رانندگی در جریان اعتراضات روز چهارشنبه ۳۰ شهریورماه در نوشهر، شماری از شهروندان از جمله آقای تک دستان بازداشت شدند. مهدی محمدی‌ فرد که او نیز تنها ۱۸ سال دارد، از دیگر بازداشت شدگان مرتبط با واقعه مذکور است که طی روزهای اخیر هرانا در گزارشی به صدور حکم دوبار اعدام برای این شهروند از بابت اتهامات «افساد فی الارض» و «محاربه» خبر داده بود.

لازم به ذکر است، هرانا در روزهای اخیر طی گزارشی به شناسایی ۵۸ شهروند محکوم به اعدام و یا در معرض خطر دریافت حکم اعدام پرداخته بود.

 

در رابطه با اعتراضات سراسری ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به بهانه بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان در طولانی ترین اعتراض سراسری-پیوسته در عمر جمهوری اسلامی، با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” از ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت به خیابانها آمدند. هزاران بازداشت شده، صدها کشته و زخمی از جمله نتایج برخورد خشونت آمیز نهادهای امنیتی-انتظامی با معترضان است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید