خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  بازداشت و آزادی؛ گزارشی از آخرین وضعیت ۷ شهروند در شهرهای مختلف

بازداشت و آزادی؛ گزارشی از آخرین وضعیت ۷ شهروند در شهرهای مختلف

خبرگزاری هرانا – طی روزهای اخیر، پوریا فتحی، الهام مدرسی، محیا نادری هنر، سهیلا اوجاقی، یوسف ایزدی و زهرا نادری توسط نیروهای امنیتی در شهرهای سنندج، کرج، تهران، نورآباد ممسنی و تهران بازداشت شدند. همزمان دنیا عبادی پور، شهروند بازداشتی ساکن تهران از زندان قرچک ورامین آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شش شهروند در جریان اعتراضات سراسری در شهرهای همدان، سنندج، کرج، پرند و نورآباد ممسنی بازداشت شدند.

هویت این شهروندان پوریا فتحی ۳۱ ساله اهل سنندج، الهام مدرسی ۳۲ ساله اهل سنندج و ساکن فردیس کرج، محیا نادری هنر ۱۹ ساله و ساکن تهران، سهیلا اوجاقی متولد ۱ شهریور ۱۳۴۶، ساکن پرند، یوسف ایزدی اهل نورآباد ممسنی و زهرا نادری اهل همدان توسط هرانا احراز شده است.

روز سه شنبه ۲۲ آذرماه ۱۴۰۱، زهرا نادری، شهروند معترض در همدان و آقای ایزدی در محل کار خود در یک کافه به دلیل فعالیت در شبکه های اجتماعی در نورآباد ممسنی از توابع استان فارس توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

علاوه براین، روز دوشنبه ۷ آذرماه، آقای فتحی در حوالی میدان گاز سنندج، خانم اوجاقی سه شنبه شب ۲۴ آبان ماه، حدود ساعت ۲۲ تا ۲۴ در میدان استقلال در پرند تهران و روز چهارشنبه ۲ آذرماه، محیا نادری هنر در تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

از سوی دیگر، خانم مدرسی صبح روز چهارشنبه ۱۱ آبان ماه در منزل خود در فردیس کرج بازداشت و به زندان کچویی کرج منتقل شد.

یک منبع نزدیک به خانواده این شهروند به هرانا گفت: “الهام مدرسی از دسترسی به وکیل محروم است و هیچ اطلاعاتی از پرونده او به کسانی که پیگیر وضعیتش هستند داده نمی‌شود. او در شرایطی به زندان کچویی منتقل شده که حتی اجازه دیدن برگه دادرسی را هم به او نداده اند. او سرپرستی مادر پیر خودش را به عهده داشته و یک برادر هم دارد که به تازگی عمل پیوند کبد کرده و نیاز به مراقبتهای پزشکی دارد.”

به گفته این منبع مطلع، اتهامات وارده به خانم مدرسی در جلسات بازپرسی تحریک مردم به قصد کشت و کشتار و تبلیغ علیه نظام در فضای مجازی عنوان شده است.

همچنین، دنیا عبادی پور، شهروند بازداشتی ساکن تهران از زندان قرچک ورامین آزاد شد. وی پیشتر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

تا لحظه تنظیم این گزارش از اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

در رابطه با اعتراضات سراسری ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به بهانه بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان در طولانی ترین اعتراض سراسری-پیوسته در عمر جمهوری اسلامی، با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” از ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت به خیابانها آمدند. هزاران بازداشت شده، صدها کشته و زخمی از جمله نتایج برخورد خشونت آمیز نهادهای امنیتی-انتظامی با معترضان است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید