خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  دو شهروند معترض در تهران و کرج مجموعا به ۸ سال حبس محکوم شدند

دو شهروند معترض در تهران و کرج مجموعا به ۸ سال حبس محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – مهدی محمدی، شهروند ساکن تهران و امیرمحمد جلالی شهروند ساکن کرج که در جریان اعتراضات سراسری بازداشت شدند، توسط دادگاه های انقلاب این شهرها مجموعا به ۸ سال حبس محکوم شدند. آقای جلالی همچنین به ۲ سال تبعید به کرمان محکوم شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دو شهروند معترض در تهران و کرج به تحمل حبس محکوم شدند.

مهدی محمدی، از بابت اتهام اخلال در نظم عمومی و امنیت کشور توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به تحمل ۵ سال حبس محکوم شد. امیرمحمد جلالی نیز توسط دادگاه انقلاب کرج به ریاست قاضی آصف الحسینی به تحمل ۳ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به کرمان محکوم شد.

مهدی محمدی، در تاریخ ۴ مهر در تهران بازداشت و هم اکنون در زندان تهران بزرگ بسر میبرد. حکم صادره علیه این شهروند در تاریخ ۲۳ آبان به وی ابلاغ شده است.

امیرمحمد جلالی ۲۴ ساله نیز در تاریخ ۱۶ مهر در منزل شخصی خود در کرج بازداشت و به زندان قزلحصار کرج منتقل شد. دادگاه این شهروند در تاریخ ۱۹ آبان، از طریق ویدئو کنفرانس برگزار و حکم صادره روز چهارشنبه ۲ آذر ابلاغ شده است.

یک منبع مطلع در خصوص آقای جلالی به هرانا گفت: “وی در طول دوران بازداشت برای اخذ اعترافات اجباری توسط نیروهای سازمان اطلاعات سپاه تحت فشار بوده.”

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-آبان ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است. برای مطالعه گزارش اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید