خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  فشار بر خبرنگاران خبرگزاری ایلنا؛ از بازداشت تا ممنوعیت خروج از کشور

فشار بر خبرنگاران خبرگزاری ایلنا؛ از بازداشت تا ممنوعیت خروج از کشور

خبرگزاری هرانا – سمیه مسرور، سرپرست خبرگزاری ایلنا در اصفهان در جریان اعتراضات سراسری بازداشت و پس از چند روز با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. از سوی دیگر، پاسپورت دبیر ورزشی ایلنا توسط نیروهای امنیتی در فرودگاه توقیف شد. همچنین این خبرگزاری با انتشار گزارشی از احضار خبرنگاران این رسانه به نهادهای امنیتی و اخذ تعهد از آنان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دو تن از خبرنگاران خبرگزاری ایلنا بازداشت و ممنوع الخروج شدند.

یک منبع مطلع در این خصوص به هرانا گفت: “اواسط مهرماه سال جاری سمیه مسرور، سرپرست خبرگزاری ایلنا در اصفهان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از چند روز با تودیع قرار وثیقه آزاد شده است. دبیر ورزشی ایلنا نیز که پس از هماهنگی‌های لازم برای پوشش اخبار جام جهانی عازم قطر بود پیش از پرواز گذرنامه‌اش توقیف و از حضور در جام جهانی محروم شد.”

از اتهامات مطروحه علیه خانم مسرور اطلاعی در دست نیست.

خبرگزاری ایلنا با انتشار گزارشی از احضار خبرنگاران این رسانه به نهادهای امنیتی خبر داد.

براساس این گزارش، از خبرنگاران این خبرگزاری “تعهداتی درخصوص نحوه انتشار اخبار اتخاذ شده است.”

گفتنی است، روز چهارشنبه ۲ آذر، رضا اسد آبادی خبرنگار حوزه کارگری ایلنا توسط ماموران اطلاعات سپاه در منزل شخصی خود بازداشت شد و تاکنون تماسی با خانواده نداشته است.

همچجنین اواخر آبان سید مصطفی جعفری، خبرنگار خبرگزاری ایلنا در قزوین و مدیر مسئول سایت خبری تیتر قزوین نیز، با دستور شعبه سوم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب این شهر به “منع کار خبر” محکوم شد. علاوه بر این، وی به مدت ۶ ماه ممنوع الخروج شده است.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-آبان ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است. برای مطالعه گزارش اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید