خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  بازداشت یک شهروند و آزادی یک دانشجو/انتقال شیرین صمدی به زندان قرچک

بازداشت یک شهروند و آزادی یک دانشجو/انتقال شیرین صمدی به زندان قرچک

خبرگزاری هرانا – هژار پیروزی، شهروند ساکن مریوان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و رضا فتحی، دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف با تودیع قرار کفالت آزاد شده است. همچنین شیرین صمدی، مجری سابق صدا و سیما به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۷ آذر ۱۴۰۱، شیرین صمدی، مجری سابق صدا و سیما به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

خانم صمدی در تاریخ ۲۳ آبان ‌ماه توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد.

همچنین هژار پیروزی، شهروند ساکن مریوان، روز پنج‌شنبه ۱۹ آبان‌ماه توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت شد.

براساس گزارش کردپا، برای آزادی موقت وی وثیقه یک میلیارد تومانی تعیین شده است.

از سوی دیگر شوراهای صنفی دانشجویان کشور، از آزادی رضا فتحی، دانشجوی دانشگاه صنعتی شریف خبر داد.

براساس این گزارش، آقای فتحی یکشنبه ۶ آذر با تودیع قرار کفالت آزاد شده است.

 رضا فتحی، دانشجوی علوم ریاضی دانشگاه صنعتی شریف، در تاریخ ۱۳ آبان بازداشت شده بود.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-آبان ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است. برای مطالعه گزارش اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید