خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  تداوم بازداشت و بلاتکلیفی نگین آرامش در زندان اوین

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی نگین آرامش در زندان اوین

خبرگزاری هرانا – نگین آرامش، شهروند بازداشتی علیرغم گذشت ۶۶ روز از زمان دستگیری، کماکان در بند ۲۰۹ زندان اوین در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرد. وی پیشتر در تاریخ ۱ مهرماه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران،‌ امروز دوشنبه ۷ آذرماه ۱۴۰۱، نگین آرامش، شهروند بازداشتی کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرد.

یک منبع نزدیک به خانواده این شهروند به هرانا گفت: “خانم آرامش پیشتر بابت سه اتهام از جمله تبلیغ علیه نظام تفهیم اتهام شده بود و حتی قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی هم به نگین ابلاغ شده و او امضا کرده بوده، اما مدتی بعد انکار کردند و تا این لحظه از آزادی اش جلوگیری شده و همین مساله باعث افزایش فشار بر او شده است.”

این منبع همچنین از شرایط نامناسب بازداشتگاه ۲۰۹، چون تراکم جمعیت بالای بازداشت شدگان، شرایط بهداشتی نامساعد و کیفیت نامناسب غذا خبر داد. وی همچنین در ادامه افزود: “نگین آرامش دستکم در یکی از بازجویی ها با برخورد توهین آمیز و خشونت بار بازجو مواجه شده است.”

خانم آرامش روز جمعه ۱ مهرماه، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت شد.

نگین آرامش پیشتر نیز به واسطه فعالیت‌های خود سابقه احضار و بازداشت توسط نهادهای امنیتی را دارد.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-آبان ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است. برای مطالعه گزارش اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید