خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  بازداشت و تداوم بازداشت ۴ شهروند/سامان غزالی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

بازداشت و تداوم بازداشت ۴ شهروند/سامان غزالی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

خبرگزاری هرانا – غلام رسول گرگیج، شهروند ساکن زاهدان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و سامان غزالی، زندانی سیاسی سابق که در جریان اعتراضات سراسری بازداشت شده بود، با تودیع قرار وثیقه از زندان مهاباد آزاد شد. از سوی دیگر سیروس عباسی، آزاد عباسی و مهدی جوانمردی شهروندان بازداشت شده در دهگلان، به صورت بلاتکلیف در زندان سنندج به سر می‌برند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از کردپا، امروز شنبه ۵ آذرماه ۱۴۰۱، سامان غزالی، زندانی سیاسی سابق با تودیع قرار وثیقه از زندان مهاباد آزاد شد.

براساس این گزارش، آزادی این شهروند با تودیع وثیقه یک میلیارد تومانی به شیوه موقت و تا پایان مراحل دادرسی صورت گرفته است.

آقای غزالی روز یکشنبه ۳ مهرماه، توسط نیروهای امنیتی در مهاباد بازداشت و پس از چندی به بازداشتگاه اطلاعات سپاه در ارومیه منتقل شده بود.

همچنین سیروس عباسی، آزاد عباسی و مهدی جوانمردی شهروندان بازداشتی ساکن دهگلان کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان سنندج به سر می‌برند.

به گفته یک منبع مطلع: “این شهروندان از حق دسترسی به وکیل محروم هستند و از اتهامات مطروحه علیه آنان اطلاع دقیقی در دسترس نیست.”

سیروس عباسی و آزاد عباسی مورخ ۳۰ شهریورماه، در دهگلان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از حدود یک ماه از بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج به زندان این شهر منتقل شدند.

مهدی جوانمردی روز دوشنبه ۴ مهرماه، در شهرستان دهگلان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و سپس به زندان سنندج منتقل شد.

از سوی دیگر، یک شهروند در تاریخ ۲۷ آبان ماه در شهر زاهدان توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت شد.

حال وش هویت این شهروند را غلام رسول گرگیج، فرزند حمزه اهل زاهدان عنوان کرد.

تا کنون از محل نگهداری این شهروند اطلاعی در دست نیست.

در رابطه با اعتراضات سراسری شهریور-آبان ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۵۶۳ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است. برای مطالعه گزارش اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید